Egy benzines fűnyíró használata számos szempontból megkönnyíti a kerti munkát és nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy kényelmesen tarthassuk rendben az udvart. Van azonban néhány dolog, amit érdemes tudni e gépekkel és azok működésével kapcsolatban.
Az első és legfontosabb dolog, hogy a szerkezethez mellékelt használat utasítást minden esetben alaposan el kell olvasni, ugyanis ebben lehetnek olyan fontos információk, amelyeket mindenképpen érdemes megfogadni. Általánosságban azonban számos olyan alap dolog van, amelyeket ajánlott betartani.
Kinek jó választás a benzines fűnyíró?
Valójában kisebb és nagyobb kertek tulajdonosainak egyaránt tökéletes választás egy ilyen fűnyíró. Fontos azonban, hogy megfelelő teljesítményű, felszereltségű és méretű gépet válasszunk, így ugyanis megtalálhatod a tökéletes fűnyírót akkor is, ha puha pázsitról vagy éppen egy nagyobb, gazos terület rendbetételéről van szó. Nagy előny továbbá, hogy az egyenetlen talaj vagy a dombos felület sem jelent akadályt e szerkezetek számára.
A fűnyíró használata és karbantartása
Alapvetően kétféle benzines fűnyíró létezik, a kétütemű és a négyütemű. Míg az előbbi esetében jóval egyszerűbb felépítésről beszélünk amely kevesebb karbantartást igényel, addig az utóbbiak esetében jóval finomabb a motorika.
Motorolaj
Az ideális működés érdekében fontos, hogy motorolajat kell a megfelelő tartályba tölteni a motor megfelelő kenése érdekében. Nagyon lényeges, hogy semmiképpen sem szabad az olajtartályt és az üzemanyagtartályt összekeverni, mert azonnali meghibásodást okozhat. Ezek felül jó tudni, hogy a kerti gépekbe minden esetben SAE 30-as, 10W-30-as olajat ajánlott tölteni. A olajszintmérő pálca használata elengedhetetlen, hiszen így lehet tudni, hogy pontosan mennyi is fér a tartályba.
Üzemanyag
Ami biztos, hogy jellemzően a 95-ös üzemanyag ideális a kerti gépekbe. Bár más típusokkal is működtethető, ezen nagy mértékben csökkenthetik a motor élettartamát. Ám ha valami miatt nem használjuk a gépet, le kell engedni belőle vagy ki kell járatni belőle a beletöltött benzint, ugyanis ha néhány hétnél tovább áll benne, az káros hatású kémiai feladatokat indíthat el a belső térben.
A kések
A kések rendszeres ellenőrzéséről sem szabad megfeledkezni, legalább nyolchetente ajánlott azokat alaposan szemügyre venni. Ha nincs rajta sérülés, a szezon kezdetekor javasolt megélezni azokat.
Benzines fűnyíró karbantartásáról minden infó
A télre és a tavaszra is fel kell készülni
Fontos, hogy minden szezonra alaposan fel kell készíteni a fűnyírót, ellenkező esetben ugyanis akár álltó helyében is meghibásodhat. A téli álom előtt mindenképpen ki kell belőle járatni az utolsó csepp üzemanyagot is, valamint érdemes a rátapadt szennyeződéseket is eltávolítani róla. Így a belső és külső korrodálódás egyaránt elkerülhető az állva töltött hónapok alatt.
Amikor pedig újra beköszönt a tavasz, mindenképpen ajánlott odafigyelni arra, hogy friss olajjal és üzemanyaggal legyen feltöltve a fűnyíró. A beindítás előtt pedig ajánlott megélezni a késeket, átnézni a kopó és fém alkatrészeket és vetni egy pillantást az alvázra is. Ennek köszönhetően ugyanis nem kell tartani attól, hogy fűnyírás közben érik az embert váratlan meglepetések. Maga a tisztítás egyébként nem csak egy évben kétszer esedékes, minden egyes fűnyírás után fontos megtakarítani a késeket és a belső részeket. Ez egyrészt megakadályozza azt, hogy beleszáradjon és rothadásnak induljon az itt lerakódott fű, másrészt csak így ellenőrizhető a pengék állapota is.