Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Amit sosem tudtál a csavarhúzódról

Amit sosem tudtál a csavarhúzódról

Egy érdekesség. A csavarok egy részéhez kulcsot, még a másik részéhez csavarhúzót használunk. Ezt általánosságban az határozza meg, hogy a csavart kívülről kell megfogni a szerszámmal vagy pedig a csavar fején belül van kialakítva a befogadó rész, melyeket belső kulcsnyílású csavaroknak nevezünk. Előző esetben csavarkulcsról (pl. sima hatlapfejű csavar esetében), még utóbbiaknál csavarhúzóról (például csillagfejű csavarok esetében) beszélünk.

A csavarhúzó méretének kiválasztásakor 3 paramétert érdemes figyelembe venni. Ezek a fej mérete, melyet szélességben vagy átmérőben határoznak meg, a szár hossza, valamit a csavarhúzó teljes hossza.

 

 

Egyenes (vagy lapos) csavarhúzók

A legrégebbi csavarhúzók az egyenes (vagy lapos) csavarhúzók voltak. A lapos csavarhúzó az egyenes hornyú vagy egyhornyú csavarok oldására és megfeszítésére szolgáló eszköz. Egyszerű kialakításának köszönhetően sokáig népszerű volt ez a forma, ma azonban már csak olyan felületek rögzítésénél alkalmazzák, ahol elegendő a kis szorítóerő, mivel az ilyen típusú csavaroknál csak egy befogó él van, mely nagyobb erőbehatásoknál könnyen elkopik, ezzel megakadályozva a csavar ki- és be hajtását. Az egyhornyú csavaroknál fokozottan kell ügyelni a csavarhúzó pontos méretének megválasztására, hiszen ha a szerszám nem illeszkedik tökéletesen a horonyba, akkor a nyomaték átvitelekor könnyebben kiforog a csavarból, ezáltal károsítva a csavarfejet.

A lapos csavarhúzók méretmegjelölésénél az első szám a csavarfej átmérőjét jelöli, a második szám a horony szélességét jelöli, a harmadik szám pedig a penge hosszát.

 

 

Csillagfejű (Phillips - PH) csavarhúzók

 

A 1930-as években a csavarok és csavarhúzók új szabványa jelent meg Phillips Henry által. Phillips egy újabb nútot helyezett el az egyenes csavar fején úgy, hogy az az előző nútot 90°-ban keresztezte, némileg kikönnyítve azok metszési pontját. A Phillips csavarhúzók tehát kereszthorony profillal rendelkeznek, a csúcsok között enyhe lekerekítés található, a horony profilja mélységében pedig ívelten szűkül. A csillagfejű csavarhúzók esetében a csavarbehajtó hegyek a nyomatéktűrés határán kifordulnak a csavarból, ezzel megkímélve a pengét a töréstől.

A Phillips csavarhúzók méretezése 00, 0, 1, 2, 3 formátumú jelöléssel van meghatározva, melyből a 00 a legkisebb méret, a 3-as pedig a legnagyobb, speciális esetekben ettől eltérő nagyságúak is lehetnek.

 

Speciális csillagfejű (Phillips Pozidriv - PZ) csavarhúzók

A Phillips Pozidriv csavarhúzók olyan módosított kereszthorony profilú csavarbehajtó szerszámok, melyeken a négy fő teherviselő profil között 45°-kal elfordítva további négy kisebb, ívelt profil is található. Ezáltal már nyolc él segítségével tud kapcsolódni a csavarfejbe, így még magasabb forgatónyomatékot tud elérni, anélkül, hogy a csavar vagy a csavarhúzó feje megsérülne. A Phillips Pozidriv csavarhúzók speciális kialakítása a csavarok túlhúzásának megakadályozására szolgálnak, túlhúzás esetén a fej kifordul a csavarból, de a középpontból nem mozdul el, így megóvja a munkadarabot az esetleges sérülésektől.

A PZ csavarok és csavarhúzók méretezése megegyezik a PH csavarkulcsokéval.

 

 

Torx csavarhúzók (T)

A Torx csavarhúzók olyan csavarozó szerszámok, melyek azon belső kulcsnyílású csavarokhoz használatosak, melyek belsejében egy hat csúcspontból álló csillagforma található. Kialakításából eredően angol nyelven star screwdriver-nek vagyis csillag csavarhúzónak is nevezik. A Torx csavarokat és a hozzá használható csavarhúzókat úgy fejlesztették ki, hogy azok maximális nyomaték átvitelekor sem fordulnak ki a csavarfejből, szemben például a PZ csavarhúzókkal, melyek kifejezetten a túlhúzás megakadályozására szolgálnak. A Torx csavarokat főként nyomatékkulcsokkal használják például elektronikai berendezések összeszerelésénél, autó- és bicikli gyártásban, ahol fontos szempont, hogy a csavarhúzó feje a kívánt szorítóhatás elérése előtt ne forduljon ki a csavarból. Korábban a speciális Torx csavarok alkalmazásának egyik nem elhanyagolható szempontja volt az, hogy az ilyen típusú csavarokhoz eszköz hiányában laikusok nehezen tudtak hozzáférni, így főként szakszervizek végezhették el az ilyen típusú csavarral zárt munkálatokat. Az egyre bővülő piaci kínálatban azonban ma már könnyen beszerezhető eszköznek számít. A gyártók épp ezért ma már úgynevezett biztonsági Torx csavarokkal próbálják megoldani a korlátozott hozzáférést. Ezeknek a Torx csavaroknak a kialakításában egy kisméretű csap található a csavarfej közepén, így csak olyan Torx (TR) csavarhúzóval lehet oldani és feszíteni a csavart, melyek a csillagforma közepén furattal rendelkeznek. A Torx TR felülről kompatibilis a sima Torx T szabvánnyal, azaz a Torx TR csavarhúzók használhatóak Torx és Torx TR csavarokhoz is. A Torx csavarok méretezése jellemzően T betűvel kezdődik és 1-100 közötti értékkel jelölik.

 

 

 

Imbusz kulcsok (hex csavarhúzók)

A hex csavarhúzók a köztudatban imbuszkulcsként szerepelnek, s így kivételt képeznek a bevezetőben említett névmeghatározásból, hiszen az imbusz kulcsok is a belső kulcsnyílású csavarok közé sorolhatóak. Az imbuszkulcs egy csavarozó szerszám, ami a hatszögletű lyukkal rendelkező imbuszcsavarok oldására és szorítására alkalmas. Az imbuszcsavarokat főként kerékpároknál és bútoroknál alkalmaznak. Ennek a szabványnak több elnevezése létezik:

"Európa egyes részein a Unbrako-kulcs (vagy „Umbrako-kulcs”) néven ismert, az SPS technologies 1911-ben bevezetett védjegye után. Olaszországban Egidio Brugola szabadalmaztatta, 1926-ban, (Brugola-kulcs néven), a német neve INBUS-kulcs, Nagy-Britanniában és Észak-Amerikában Allen-kulcs néven ismerik.

Az Inbus név a német gyártó cég, Bauer & Schaurte Karcher (Neuss) védjegye volt. Az Innensechskantschraube Bauer und Schaurte rövidítéséből származik. A szerszámot 1936-tól forgalmazták. Német nyelvterületen fajtanévvé vált, a magyar nyelvben elsősorban „imbuszkulcs” alakban terjedt el illetve használatos.

Angol nyelvterületen az eszköz az Allen Manufacturing Company (Hartford, Connecticut) védjegyéről ismert, akik 1943-ban jegyezték azt be: erről kapta az Allen-kulcs elnevezést."

Forrás: Wikipédia

Az imbuszkulcsok előnyei közé sorolható, hogy kis méretű- és fej nélküli csavaroknál is alkalmazható, a csavar felülete védett a külső sérülésektől, az alkalmazható nyomatékot csak a kulcs hossza és vastagsága korlátozza.

Léteznek gömb fejjel szerelt imbuszkulcsok is, melyek kialakítása lehetővé teszi olyan csavarok szorítását és oldását, melyekhez a hagyományos imbuszkulcsokkal nem férünk hozzá. A gömbfejű imbuszkulcsok lehetővé teszik, hogy meghatározott szögben elfordítva a csavarhúzót tudjunk csavarozni.

Az imbuszkulcsok európai méretezése mm-ben van meghatározva, tehát például a 2-es imbuszkulcs 2 mm széles.

 

 

Csavarkulcsok (csillag - villás)

A csavarkulcsokat hatlapú fejes csavarok és csavaranyák meghúzására használjuk. A csavarkulcsok két formáját különböztethetjük meg, a villáskulcsot és a csillagkulcsot. A két csavarkulcs közötti lényegi különbség, hogy a csillagkulcs kialakítása teljesen körülöleli a csavart, még a villáskulcs csak a csavar egy részével érintkezik. A villáskulcsok feje általában 15 fokos szögben el van fordítva a szárához viszonyítva, mely a csavarok szorítását és oldását könnyíti meg. A csillagkulcsok belső fogazata általában dupla hatszög alakú és a fej gyakran a kulcs síkjával zár be szöget, ezzel megkönnyítve az olyan csavarokhoz való hozzáférést, melyek például lapra fekszenek fel.

A csavarkulcsok mérete a hozzá tartozó csavarok méretének meghatározásával azonos, a csavar két szemközti lapjának távolsága milliméterben meghatározva.

Tartalomhoz tartozó címkék: hír érdekességek Blog