Az nem kérdés, hogy egy áramfejlesztő használata számos előnnyel jár és nagyon sokat tud segíteni olyan helyzetekben, amikor elmegy az áram vagy nincs kéznél megfelelő energiaforrás. Azonban a maradéktalan működéshez ideális szerkezetet is kell választanunk, vagyis egyáltalán nem mindegy, hogy a széles kínálatból melyik mellett tesszük le a voksunkat. Lássuk, mi mindenre érdemes ennek kapcsán odafigyelni!
Az áramfejlesztő használata - mire figyelj?
Hogyan számolhatjuk ki, milyen teljesítményű áramfejlesztőre van szükségünk?
Ehhez alapvetően háromféle tényezőt érdemes figyelembe venni. Az egyik, hogy milyen eszközöket szeretnénk csatlakoztatni az áramfejlesztőhöz, valamint lényeges az is, hogy ezek hány wattosak. Végül, de nem utolsósorban pedig fontos az is, hogy az aggregátorunk összesen hány wattot bír el. Lássuk, mit jelent mindez pontosan!
Ohmos fogyasztók esetén
Az ohmos fogyasztók körébe tartoznak például a fűtőtestek, a hősugárzók, a főzőlapok, a sütők, valamint az izzóslámpák is. Ezekre a teljes névleges teljesítmény ráköthető, vagyis csak azt a biztonsági 10%-ot kell figyelembe venni a számolás során.
Induktív fogyasztók esetén
Ide sorolandók például a nagy teljesítményű akkutöltők és a motoros barkácsgépek is. Ilyen esetben a gép teljesítményét 1,3-mal kell megszorozni, így a már említett 10% mellett egy 2000 VA-s gép esetében 1400 W-nyi energiával számolhatunk.
Különleges fogyasztók esetén
Ebbe a kategóriába tartoznak a kompresszorok, a szivattyúk, valamint az olyan nagy eszközök, mint a betonkeverő. Ilyen esetben egy 500 Wattos ütvefúró esetén 1100 Wattal kell számolnunk a gép szermpontjából.
Audiotechnikai készülékek esetén
Ezeknél a szerkezeteknél kétszeres teljesítménytöbblettel kell számolni. Ide sorolandók a televíziók, rádiók, erősítők, vasalók, de még a vízforralók is.
Gyorsan változó terhelés esetén
Gondolni kell arra is, hogy előfordulhatnak olyan esetek, amikor gyorsan változik a terhelés. Például számítógépek vagy szünetmentes tápegységek esetén. Ilyenkor kétszeres teljesítménnyel ajánlott számolni.
Mit érdemes még figyelembe venni a választás során?
A fentiek mellett jó tudni azt is, hogy megkülönböztethetjük a használt üzemanyag szerint is az áramfejlesztőket. Vagyis azt, hogy gázzal, benzinnel vagy dízellel működik. Ez azért lényeges, mert benzines vagy dízeles áramfejlesztők használhatóak zárt térben, míg a gázüzemanyagúak csak és kizárólag nyílt terepen bevethetőek.
Mennyit fogyaszt egy generátor?
Mivel többféle típusa létezik a generátoroknak, a fogyasztás nagyban függ attól, hogy pontosan melyik fajtáról is beszélünk. Az asszinkronos szerkezetek alapvetően kisebb teljesítményűek, ám előfordulhat, hogy valami miatt hirtelen nő a teljesítmény, ezzel együtt pedig lecsökken a feszültség. A szinkronos generátorok azonban alapból jóval nagyobb teljesítményre képesek. A pontos fogyasztással kapcsolatban minden esetben az adott gép útmutatójából lehet tájékozódni.
A fentiekből látható, hogy nagyon széles az áramfejlesztők között a termékek köre, amelyekből lehet választani. Vagyis ha megfelelően mérjük fel az igényeinket, akkor könnyedén ki tudjuk választani a számunkra minden szempontból megfelelő típust. Ezzel pedig mindig stabil lehet az áramellátás és zökkenőmentes az egyes gépek működtetése.