Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

A benzines fűnyíró karbantartása – hogy sokáig jól nyírjon!

A szép kerthez hozzá tartozik egy jó minőségű, szépen vágó, gyorsan és hatékonyan dolgozó fűnyíró. Az ár-érték arányban legjobb gép kiválasztására a legtöbben bőven szánnak időt. Ahhoz azonban, hogy a fűnyíró sok éven át kiszolgáljon minket és zökkenőmentesen tegye a dolgát, a karbantartást ugyanolyan körültekintően kell elvégezni. Összeállítottuk a kötelező tennivalókat annak érdekében, hogy minél később kelljen új fűnyírót venned! 

Szezon előtt és után

Kezdjük a legfontosabb alapszabállyal: fontos, hogy motoros gép esetén kicsavarjuk a gyújtógyertyát, az elektromos fűnyírót pedig áramtalanítsuk, mielőtt bármit is csinálunk! Ezután következhetnek a karbantartási feladatok.

A fűnyírót 6-8 hónapot használjuk évente, közel fél évig áll. Vannak teendők, amelyeket az első tavaszi indítás előtt kell elvégezni, s ezzel felkészíteni a gépet a szezonra, s van, amit gyakrabban kell ellenőrizni. Először nézzük a szezonzáró-és nyitó feladatokat.

Télre úgy kell eltenni a fűnyírót, hogy nincs benne üzemanyag, azt ki kell járatni belőle és motorolaj se maradjon benne, kézi olajszivattyúval szívja le azt. Ez azért nagyon lényeges, mert egy idő után romlásnak indul, s előfordulhat, hogy nem képes meghajtani a motort, így a fűnyíró nem fog működni. Az olaj leengedése előtt pár percig járasd a motort, ugyanis ha az olaj felmelegszik, könnyebb a leeresztés. Ezután minden szennyeződést el kell távolítani a fűnyíróról: a külső házról, a gyújtógyertyáról, a késekről, görgőkről. Ezután érdemes védőolajjal lekenni az alkatrészeket, így tudjuk megvédeni a korróziótól. Tisztán tegyük el és fontos, hogy mindenképpen fedett helyre.

Mindebből következik, hogy tavasszal, az első fűnyírás előtt fel kell tölteni az üzemanyag-és motorolajtartályt. Minél magasabb oktánszámú üzemanyaggal használjuk a gépet, annál hosszabb lehet az élettartama. Motorolajból kifejezetten kerti gépekbe gyártottra van szükség. Feltöltés után az olajszintmérő pálcával meg kell nézni, hogy megfelelő-e az olajszint. 

Ellenőrizni kell az alkatrészeket, hogy nem rozsdásodtak-e és a késeket is vegyük szemügyre, hogy mennyire élesek, hiszen az életlen kés csúnyán tépi a füvet, ami így nyitottabbá válik a betegségekre. Az élezést elektromos köszörűvel, vagy ennek hiányában fenőkővel tudjuk elvégezni, miután lecsavaroztuk azokat. Érdemes megnézni a csavarokat is, hogy nem lazultak-e ki, ha szükséges, meg kell őket húzni. A tél beállta előtt használt védőolaj tavasszal is jó szolgálatot tesz, első használat előtt is kenjük le még egyszer a fő alkatrészeket. 

Takarítás, késellenőrzés 

Ha mindent rendben találtunk, akkor kezdődhet a fűnyírás! Nem szabad azonban azt gondolnunk, hogy az ősz végéig nincs más teendőnk a géppel, mint használni azt. 
A takarítás minden fűnyírás után kötelező! Ha tartályos fűnyírónk van, akkor érdemes rögtön kiborítani az összegyűjtött füvet, hogy ne poshadjon bele. Ezután le kell törölni a gép vázát, az alkatrészeket és a késeket is. A rajtuk maradt fű, föld, rontja a fűnyírás hatékonyságát. 

Ha a fűnyíró már tiszta, akkor érdemes megnézni a késeket. Önmagában egy nyírástól nem vesztik ugyan élüket a kések, munka közben azonban találkozhatnak a kések kaviccsal, kövekkel, amelyek csorbát ejthetnek rajtuk. Ha ilyet tapasztalunk, mindenképpen ki kell egyenesíteni az elhajolt késeket, ezt erős kalapácsütésekkel tehetjük meg. 

Jó, ha a csavarokat is gyorsan megnézzük, hiszen a használat közbeni rezgéstől meglazulhatnak. 

Pár hetente esedékes ellenőrzések 

Amikor üzemanyagot töltünk a fűnyíró tartályába, akkor érdemes ellenőrizni az olajszintet is és ha szükséges, felültölteni. 

A védőolaj használata szezon közben is javasolt, általánosan 8 órai használat után ajánlott átkenni az igénybe vett, megtisztított részeket, így lehet megóvni ezeket a korróziótól. 

A gyújtógyertyát is jó, ha egyszer szezon közben is letakarítjuk. Gyertyakulccsal könnyű kivenni és visszacsavarni is, a tisztításhoz pedig használjunk egy kefét vagy dörzspapírt. 

Célszerű 2-3 havonta a porlasztó szűrőjét is megtisztítani. Lehetőleg ne szappanos, mosószeres vízben mossuk, hanem egy-két csepp benzinnel majd öblítsük ki és száradás után tegyük vissza a helyére.

Reméljük találtál hasznos infót a bejegyzésben!

Nézd meg benzines fűnyíróinkat az áruházban ide kattintva