Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Beton dübel használata és amit tudni kell róla

Mi a különbség a tipli és a dübel között?

Nagyon fontos kérdés, amit érdemes már az elején tisztázni, ugyanis a tipli és a dübel között egyáltalán nincs különbség, ugyanis csupán az elnevezésük eltérő. Ezek a műanyagból vagy fémből készült, rendszerint henger alakú kiegészítők lehetővé teszik csavar rögzítését porózus vagy éppen kemény, illetve törékeny anyagban Mindkét név falhoz való rögzítésre alkalmas alkatrészt takar, ám sokkal lényegesebb kérdés ennek kapcsán az, hogy milyen típust választunk.

Milyen dübel való a betonhoz?

Mivel ma már nagyon sokféle építőanyag létezik, szerkezetük pedig szintén ugyanennyire eltérő és sokszínű, fontos megtalálni az ezekhez tökéletes dübelt is. Hiszen csak az ideális tipli segítségével garantálható az, hogy a csavart a lehető legszorosabban rögzítse, emellett pedig meg tudja tartani a hozzá rögzített tárgy súlyát is.

A dübeleket betonszerkezet szempontjából két nagy csoportba sorolhatjuk:

A nagy szilárdsággal rendelkező betonfalak

Az egyik fent említett csoportba tartoznak az olyan nagy szilárdsággal rendelkező beton falak, mint például a vasbeton. Ebben az esetben az adalékanyag a kavics. Ezeknek a szerkezeteknek a nyomószilárdsága rendkívül nagy, így ezt mindenképpen figyelembe kell venni a tiplik használata során. 

A könnyűbetonok

A másik csoportba pedig a jóval kisebb szilárdságú könnyűbetonok tartoznak, mint például az Ytong falazóelemek. Ezek esetében az adalék anyag valamilyen szigetelő anyag, mint például a perlit vagy a polisztirol. Az úgynevezett pórusbetonok esetén pedig az adalékanyag a kvarchomok is lehet. Ezek esetében kisebb nyomószilárdság miatt nem ajánlott akármilyen dübelt alkalmazni a rögzítéshez. Azért nagyon lényeges erre odafigyelni, mert az ilyen könnyűbetonból készült üreges falazóanyagok esetében mindenképpen hosszú feszítőzónájú dübeleket kell alkalmazni, amelyek még így is igénylik a fokozott pontosságot. 

Mindkét esetben igaz, hogy a várható terheltségtől függően a fentiek fényében választható normál vagy pórusbeton-dűbel is. Az utóbbi pórusbetonban háromszor olyan erősen terhelhető. Emellett kisebb a terhelésű tiplik között is ajánlott szétnézni abban az esetben, ha például csak egy kisebb polc felerősítése a cél. 

Szükség lesz az ideális méretre is!

Az ideális típusú dübeli kiválasztását követően még nem dűlhetünk hátra, hiszen következő lépés a megfelelő méret meghatározása. A lényeg ebben az esetben az, hogy a fúrószár átmérője egyezzen meg a dübel átmérőjével. Ez pedig minden esetben fel van tüntetve a csomagoláson, vagyis egy S6 dübelhez 6 milliméteres fúrószárra van szükség.

Hogy néz ki a beton dübel használata a gyakorlatban?

Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy betonfal fúrásához – függetlenül annak pontos anyagától - csak ütvefúró gép használható. Lényeges továbbá az is, hogy a kifúrt lyuk méretre minden esetben azonos akkora, mint a választott dübel átmérője. Ám a mélységére már nem ez a szabály vonatkozik, ebben az esetben a furat mélysége legyen egy csavarátmérőnyivel mélyebb, mint a tipli hossza. Ez azért fontos, mert ez teszi lehetővé, hogy a terpesztés feszítése egyenletes legyen. Fontos, hogy a telepítés előtt a furatot mindenképpen minden esetben portalanítsuk. Hiszen ellenkező esetben akadályozza a benn maradt törmelék a dübel megfelelő elhelyezését.

Vagyis látható, hogy a beton dübelek használata számos szempontból nagyon hasznos és praktikus, ha rögzítésről van szó. A kívánt célt viszont csak abban az esetben lehet elérni vele, ha megfelelő körültekintéssel választjuk ki a tiplit, valamint kellő odafigyeléssel végezzük a fúrást és a behelyezést egyaránt. 

Itt találod különféle dübeles rögzítési megoldásainkat

További szakmai anyagokat a Szerszámkell blogban olvashatsz