Mire van szükséged a csempefestéshez?
- zsíroldó, vagy ecet (az pont jó, amivel általában letisztítod a csempe felületét)
- teddy henger
- keverőtál
- hídképző alapozó– ez a fajta festék segít, hogy a lealapozott felületre bármilyen festéket felvihess. (pl. Harzo)
- csempefesték (pl. Trinát)
- ecset – az élek festéséhez
- ragasztócsík – hogy elkerüljük a nem kívánt festékcseppeket
- sok újságpapír/papír – önös érdek, hogy a festeni kívánt felület közelében mindent letakarjunk
- egy pár gumikesztyű
Mennyibe kerül a csempefestés?
A csempefestés kb. 10.000 Ft-ból megoldható. A festékboltokban készséggel segítenek mindenben. Ha nem vagy biztos benne, hogy milyen fajtát válassz, vagy milyen színt szeretnél, akkor nyugodtan kérj tanácsot. Sokan sajnos utólag bánják meg, hogy a maguk feje után mentek! Te ne járj így!
Mennyi időt vesz igénybe?
- csempetisztítás – leszerelés – elpakolás – 1-2 óra
- ragasztócsík – újságpapír leterítése – 10-15 perc
- alapozó felvitele – 30 perc – 1 óra
- alapozó száradása – 1-2 óra – páratartalomtól és meleg időtől függően
- réteg festék felvitele – 1-1.5 óra
- száradás – 4-8 óra
- réteg festék felvitele (ha sötét csempéd volt, vagy még nem vagy megelégedve az eredménnyel) 1-1.5 óra
- száradás – 4-8 óra
- visszapakolás – visszaszerelés – súrolás/takarítás – 1-2 óra
Összesen számolj legalább 14-28 órával. 1,5-2 nap és már használhatod is a konyhádat, fürdőszobádat!
A csempefestés folyamata lépésről-lépésre
- Pakolj el mindent a konyhából. Szereld le a különböző kampókat, aljzatokat és egyéb tárolóeszközöket, amik zavarhatnak a festésben, és akadályozzák, hogy a festék mindenhova eljusson.
- Alaposan tisztítsd meg a festeni kívánt felületet. A konyhánál a zsírtalanítás is elengedhetetlen. Erre bármilyen zsíroldó tisztító, de még az ecet is megfelel. Ha eddig nem tetted meg, akkor most jött el annak az ideje, hogy még a hónapokkal előtte felfröccsent olajmaradványoktól is megszabadulj.
- Fontos! Ha ott marad valami a csempén, akkor a festék nem tud odatapadni, és nem lesz tartós megoldás.
- A biztonság kedvéért használj ragasztószalagot, és borítsd be a felületeket a balesetek elkerülése végett. Bármennyire is profinak és óvatosnak gondolod magad, mindenhol festék lesz,- rajtad és a konyhapulton is-, törődj bele.A csempe környékét borítsd be újságpapírral, vagy bármiféle nejlonnal, ami megvédi a konyhádat és bútorokat a felesleges cseppektől.
- Végre nekiállhatsz a tényleges festésnek. Először keverd fel az alapozó festéket.Fontos, hogy a festőtálcát, – amibe a teddy hengert mártogatod majd-,csak félig töltsd fel festékkel, mert akkor hatékonyabban tudod majd használni. Kend fel az alapozót felületre. A mély fugáknál először vidd fel ecsettel az alapozót, majd teddy henger segítségével vidd fel az alapozót a letisztított csempére.
- Ügyelj, hogy minden apró részt elérjen az alapozó, mert a festék csak így fog megtapadni. Hivatalosan 4-6 óra után lehet átfesteni és a tapasztalat is azt mutatja, hogy minimum ennyi időre bizony szükség van, ahhoz, hogy valóban tartós legyen a munkánk!A két réteg között az ecsetről és a teddy hengerről is szedd le a festéket, amennyire csak tudod, majd rakd őket vízbe, nehogy kiszáradjanak. Közben a henger tálkáját is mosd ki.
- A megszáradt csempékre kend fel a festéket.Kezd el az ecsettel, menj végig a fugán, és csak utána folytasd a teddy hengerrel. Inkább kétszer vékonyabb rétegben kend fel a festéket, mint egyszer vastagabban. Figyelj a fugákra is, könnyedén felgyűlik bennük a festék.
- Gyorsan dolgozz, mert hamar szárad a festék. Ne tarts szünetet, mert különben ronda lesz, azt pedig nem akarod. Egy folyamatot mindig vigyél végig egyhuzamban. Szükség esetén ismételd meg a festést egy második réteg felvitelével. Ennél a munka résznél már csak a teddy hengert javaslom, mert különben négyzetes maradhat a csempe.
- Száradás után szerelj vissza mindent, tisztítsd meg a konyhapultodaz esetleges cseppekről. Ha mindez kész használhatod a konyhádat, mint előtte.
Mikor jó ötlet a csempefestés?
- Rövidtávon, pár évben gondolkodsz. (kevesebb, mint 5 év)
- Kis megújulásra vágysz, világosításra, modernizálásra, lehetőleg minél olcsóbban.
- Nem jelentene problémát, ha néhol 1-2 éven belül javítgatni kellene, és ápolni a felületet.