Egy csempevágónak hatalmas haszna van felújítások és építkezések során. Hiszen a fürdőszoba, a WC, de akár a burkolni kívánt előszoba vagy terasz kapcsán elvégzendő munkákhoz bizony elengedhetetlen a használata. Ha kisebb volumenű bevetésről van szó vagy nem bíznád szakemberre a burkolás feladatát, te magad is elvégezheted a szükséges folyamatosak a megfelelő csempevágó segítségével.
Lássuk, mi mindent érdemes tudni e szerkezetek használatáról!
Alapvetően a csempevágóknak két fajtája létezik. Az egyik a kézi, amely segítségével mély karcolást ejtünk a felületen, majd eltörjük a csempét a megfelelő helyen. A másik az elektromos típus, amely lehetőséget biztosít arra, hogy egyetlen mozdulattal vágjuk át a felületeket. Íme a legfontosabb tudnivalók e szerszámokkal kapcsolatban!
A kézi csempevágó működése
A kézi csempevágónak számos előnye van. Ezek a szerkezetek egy-egy vágókerékkel vannak felszerelve, amelyek használat során mély karcolást ejtenek a lapokon, olyan törésvonalat hozva ezzel létre, amely nyomán nagyon könnyű lesz eltörni a csempéket vagy járólapokat az adott helyen. Ehhez csak arra van szükség, hogy a csempét jó szorosan rögzítve a vonal mentén vágjuk végig a felületet a vágókerékkel. Ezt a csempevágón található kar előre tolásával, majd hátrahúzásával tudjuk megtenni.
Kézi csempevágóink aktuális kínálatát itt tudod megtekinteni
Fontos tudni, hogy ha a karcolás helyesen történt, akkor létrejön a kívánt törésvonal és a lapokat könnyen, sérülés nélkül el lehet törni. Nagy pozitívuma ezeknek a szerkezeteknek, hogy a használatához mindössze a két kezünkre van szükség, vagyis gyakorlatilag bárhol bevethető, ott is, ahol például nincs megfelelő áramforrás.
Ugyanakkor kialakításából adódóan csak korlátozottan alkalmas nagyobb és vastagabb lapok vágására, valamint a munkafolyamat is jóval időigényesebb vele. Otthoni használatra azonban tökéletes, egy kis gyakorlást követően gyakorlatilag tökéletes munkát lehet vele végezni.
Az elektromos csempevágó működése
Az elektromos csempevágó működése során magát a fűrészlapot a burkolólap felett vezetik el, amely által tökéletes éleket lehet vele vágni, ráadásul mindez alkalmassá teszi a keményebb és nagyobb lapok vágására is. Az egyetlen hátránya, hogy használatához áram szükséges, valamint jóval hangosabb is kézi társánál, a vele végzett munka azonban jóval gyorsabb és hatékonyabb.
Elektromos, asztali csempevágóinkat itt találod
A csempevágás menete
Fontos, hogy bármelyik típusú csempevágóra is esik a választásod, a lapok pontos kimérése és bejelölése elengedhetetlen a folyamat során. Ehhez pedig szükség lesz ceruzára és vonalzóra is, amely által kimérhetjük és berajzolhatjuk a törésvonalakat. Ezt mindig a csempe mázas felén, az ideális árnyalatú ceruzával ajánlott elvégezni.
A csempevágó karbantartása
Ha szeretnénk, hogy a csempevágó hosszú ideig működjön megfelelően, a szerszámot célszerű minden használat után megtisztítani. Ehhez távolítsuk el a nagyobb törmelékdarabokat, a kisebb részek eltakarításához pedig porszívót vagy sűrített levegős készüléket is bevethetünk. A vágót és a vezetősínt pedig ajánlott mikroszálas kendővel áttörölni.
Néhány szabály, amelyeket érdemes betartani
A kisebb vagy nagyobb balesetek elkerülése érdekében érdemes betartani az néhány szabályt a készülék használata során. Fontos, hogy a munkavégzés közben viseljünk védőszemüveget és védőkesztyűt, amelyek nagy mértékben védenek az esetlegesen felpattanó szilánkoktól és portól. Lényeges továbbá, hogy a csempevágót minden esetben kizárólag sima, vízszintes, tiszta felületen használjuk.
Mindezek által a lehető legnagyobb biztonságban végezhetünk kiemelkedően precíz munkát.
A fentiek alapján jól látható, hogy alapvetően e szerkezeteknek hála, a pontos és maradéktalan csempevágás ma már laikusok és szakemberek számára is könnyedén elérhető. Azonban mindehhez szükség van a megfelelő odafigyelésre és gyakorlásra. Így a csempevágó használata gyerekjáték lesz egy idő után.