Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Esővíz hasznosítása

Az esővízgyűjtő tartályok többféle típusa ismert, vásárlás előtt érdemes tájékozódni és saját igényeidhez, házad, valamint kerted adottságaihoz igazítani a választást. Használatuk, karbantartásuk viszonylag egyszerű, így bárki beépítheti a mindennapjaiba.

Klímaváltozás hatásai – esővíz gyűjtése

Napjainkra szinte eltűntek az évszakok, melynek eredményeként időjárásunk évről évre egyre kiszámíthatatlanabb. Ma már nem meglepő jelenség a tavaszi hóesés és a tartós fagy, ahogy a hosszú, őszi kánikula sem. A víz az emberi élet, a környezet számára létfontosságú. Szomorú tény, hogy mintegy 1,1 milliárd ember nem jut vízhez. Így közös érdekünk a Föld - véges - vízkészletének megóvása.

A jó hír az, hogy már kis odafigyeléssel, tudatossággal sokat tehetünk ennek érdekében, melynek legegyszerűbb módja az esővíz gyűjtése és annak hasznosítása. 

Figyelted már vízórádat egy napi locsolás után? Tudod, mennyi vizet igényel aszályos időszakban a veteményes, a virágoskert, a gyümölcsös, a szobanövények vagy a pázsit gondozása? Ne pazaroljuk ivóvízkészletünket kerti öntözésre! Az esővíz gyűjtése valóban környezettudatos lépés, amelyet nemcsak Földünk, de növényeink is meghálálnak.

Egyre több helyen indultak kezdeményezések annak érdekében, hogy ahelyett, hogy minél hamarabb eltüntessük a lehulló csapadékot inkább felhasználjuk azt, hogy minél nagyobb része a talajba tudjon szivárogni. Erre egy nagyszerű módszer, ha összegyűjtöd és később használod fel a csapadékot, így kiegyenlítve az egyre hektikusabb esőzéseket.

A csapadékvíz gyűjtés előnyei

  • Ahogy az előbbiekben utaltunk rá, növényeink öntözéséhez nem szükséges ivóvizünket használni. Az esővízgyűjtő tartályok alkalmazása társadalmilag elfogadható, környezetbarát megoldás, sőt, nevezhetjük önellátást elősegítő feladatnak is.
  • Nem kerül pénzbe, hiszen a lehullott csapadék szabadon rendelkezésünkre áll. Egyszeri befektetést és időszakos karbantartást igényel a kialakított esővízgyűjtők használata, ám ez a költség töredéke annak, amelyet a felhasznált, tisztított vízre költenénk.
  • A meleg, száraz hónapokban a vízellátás a hirtelen megnövekedett vízhasználat miatt akadozhat, korlátozhatják azt, hiszen a szolgáltatók mind nagyobb terhelésnek vannak kitéve. Esővíz gyűjtésével nagymértékben csökkenthetjük a közművek terheltségét.
  • Az összegyűjtött csapadék tárolható, így az a későbbiekben felhasználható.
  • Magán és önkormányzati felhasználás során egyaránt energiamegtakarítással bír. Gondoljunk csak bele, közösségi területek, parkok öntözésére mekkora vízmennyiséget kell szivattyúzni. Igaz ez lakossági, fúrott kutak esetében is. 

Láthatjuk tehát, hogy jelentős környezeti, gazdasági előnyei vannak, ha az összegyűjtött esővizet hasznosítjuk a növények öntözéséhez.

Miért jó, ha esővízzel öntözzük növényeinket?

  • Az esővíz lágy, nem tartalmaz ásványi anyagokat, sókat, különböző vegyszereket, mint a fluor vagy klór, melyek közismerten mérgező hatással bírnak. Ezáltal biztonságos kültéri és beltéri növények számára egyaránt.
  • Olyan makrotápanyagokat tartalmaz, melyek elősegítik, támogatják a növények növekedését, azok egészségét. A nitrogén bizonyos formái nehezen, vagy egyáltalán nem szívódnak fel, melynek hiányában a növények nem jutnak a számukra szükséges megfelelő tápanyagokhoz. A nitrátok közvetlenül megtalálhatóak az esővízben, ezáltal biztosítva a tápanyagok könnyebb felszívódását.
  • Esővízzel történő öntözésnek köszönhetően zöldebbé válnak növényeink. Mindez a benne található nitrátoknak köszönhető.
  • Megfelelő mennyiségű szént tartalmaz, ami segít felszabadítani a talajban található különböző mikroelemeket, mint például: magnézium, cink, réz, mangán. Ezek pedig nagyban hozzájárulnak a gyors és egészséges növekedéshez.
  • PH-értéke jellemzően 5,5-6,5 közötti, mely a legideálisabb a növények fejlődéséhez. Összehasonlításképp, a csapvíz, de még a talajvíz pH értéke is, gyakran 8,5-10,5 közötti tartományban van, amely kifejezetten káros a növények számára.

Összefoglalva, kijelenhetjük, hogy a növények öntözésére gyűjtött esővíz létfontosságú, megannyi pozitív, globális hatást eredményezve. Esővízgyűjtő tartályok alkalmazása környezettudatos lépés, amellyel óvjuk bolygónkat, illetve annak vízkészletét. Energia-, továbbá költségcsökkentő szerepe nem elhanyagolható. Az esővízzel való öntözést a növények meghálálják, zöldebbé, erősebbé válnak, általa gyorsabban fejlődnek.