Megkopott, elvesztette fényét a kerítés? Varázsold élettelivé, hogy újra teljes pompájában díszelegjen!
A fából készült kerítés vagy kerítéselemek a nap, az időjárás viszontagságai által elvesztik fényüket, élettelenné válnak. A kerítés élettartama karbantartással jelentősen meghosszabbítható. A felújítás szükségszerű, nem érdemes halogatni, hiszen a fa könnyen korhadásnak indulhat. Egyszerűbb és olcsóbb felújítani a kerítést még mielőtt annak állapota cserét tenne indokolttá.
Általában ez a munka senkinek nem tartozik a kedvencei közé. Korábbi cikkünkben 4 hasznos eszközt mutattunk számodra, amelyek segítségével az előkészítés és festés folyamata hatékonnyá tehető.
Most szeretnénk még egy igazán jó tippet adni a régi fa kerítés gyorsabb felújításához, méghozzá a tisztítás folyamatához.
Fa kerítés festése előtti tisztítása
Ugye tudod, hogy a magasnyomású mosó- és tisztító gépeket kimondottan piszkos, makacs felületek tisztításához tervezték? Bizony, talán nem is gondoltad, de a fa kerítés megtisztításában is hatalmas segítségedre lehet, rengeteg időt és energiát tudsz vele megspórolni.
Fontos, hogy körültekintően használd, az adott típusú fa puhaságához, valamint a kerítés jelenlegi állapotához igazodva. Ha túl nagy teljesítménnyel, esetleg túl közelről működteted, károsíthatja a fa mélyebb rostjait. Először valami kevésbé szem előtt lévő részen próbáld ki, hogy mennyire durván viszi a felületet.
A kulcs a mosási technikában és a géphez csatlakoztatott szórófejben rejlik. Csatlakoztasd a mosót a kerti tömlőhöz valamint az áramforráshoz. Kíméletes fejet használj, érdemes tájékozódni a géphez vásárolható kiegészítőkről. A gép üzembe helyezése után óvatosan kezdd el tisztítani a kerítést, haladj fokozatosan, ügyelve, hogy ne hagyj ki egy területet sem.
A vízsugár a fán enyhén megemeli a részecskéket, melynek hatására a felesleges, elhalt részek leválnak. A mosó gyorsan és hatékonyan teszi a dolgát, így légy körültekintő, ne távolítsd el túl vastagon a felső réteget. A fa színe világosodik, de amikor már nem történik színváltozás, elérted a kívánt állapotot.
Tisztítás gépi segítség nélkül
Nem áll rendelkezésre nagynyomású mosó? Semmi gond, ragadj meg egy puha sörtéjű kefét és meleg, mosószeres vizet és ezzel tisztítsd meg a fát, dörzsölj le annyit, amennyit csak tudsz.
Fa kerítés csiszolása
A mosóval történő vizes tisztítást érdemes meleg, napsütéses időben végezni, hiszen meg kell várnod, amíg a fa megszárad. Ezután egy sarokcsiszoló segítségével óvatosan csiszold át a kerítés egészét, így készítve elő a festésre. A csiszolás által finom, porózus felület alakítható ki, ezáltal a felvitt kezelőanyagok kellően meg tudnak majd tapadni. Hasonló eredményt érhetsz el csiszolópapírral is, de borzasztó hamar meg fogod bánni, hogy nem szerszámmal estél neki, sokkal-sokkal tovább fog tartani kézi erővel. Flexre, fúróra szerelhető csiszolófejek ezerszer könnyebbé teszik a munkát!
Amennyiben hibákat, repedéseket, sérüléseket találsz, azokat mindenképp javítsd ki, hiszen a felújítás csak így lesz tartós.
A hibák kijavítása után a megfelelő eszközök, kiegészítők, alapozó- és festékanyagok használatával láss neki a festésnek.
Festéshez szükséges alapeszközök:
- alapozó / festék / lazúr
- ecset, henger
- festékszóró pisztoly, kompresszor
- kesztyű
A fa kerítés felújítását meleg, száraz napon érdemes végezni. Dolgozz minőségi eszközökkel, amelyekkel nemcsak jobb lesz a munka végeredménye, de nagyban megkönnyíti az egyes részfolyamatok elvégzését is.
A letisztított, lecsiszolt fát kend le egy réteg favédő lazúrral, ez segít megóvni a fát a kártevők, penész ellen, illetve segíti a festék jobb tapadását. Ezt követően ha megszárad, jöhet a festés!
2 típusú festék van kültérre, fához - vékonylazúr és vastaglazúr. Előbbi beszívódik a fába és vékony réteget képez, így látható marad a fa erezete. Utóbbi ugyanakkor vastagabb külső réteget alkot, így elrejti jobban a fát. A vékonylazúrt néhány évente érdemes újrakenni, a vastaglazúrt viszont csak akkor kell, ha megsérül, lepattogzik.