Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Fűkasza vagy szegélynyíró – mire van szükséged?

A kerti pázsitok rendben tartását a legtöbben fűnyíróval szokták végezni, azonban akadnak olyan felületek, amelyekhez a fűnyíró teljesítménye kevés és gyengének bizonyul, így más géppel kell megoldani ezen zöld felületek karbantartását. Itt jön képbe a fűkasza és a szegélynyíró, melyek első ránézésre nagyon hasonlítanak a hagyományos fűnyírókhoz, de funkciójukat tekintve teljesen más feladatok elvégzésére hivatottak. Ebben a cikkben ezt a két gépet fogjuk részleteiben megismerni, úgyhogy hasznos trükkökért és tanácsokért mindenképp megéri végigolvasni!

Gyors és hatékony – a fűkaszák

A kaszát, mint szerszámot már évszázadok óta használják a mezőgazdaságban. A kasza hosszú nyelét két kézzel megfogva, a pengét a talajjal párhuzamosan tartva lehetett hatékonyan kivágni a növényeket. Ennek az eszköznek a modern változata a fűkasza, aminek működési elve ugyanez, csupán automatizált a folyamat, így nem emberi erőből történik a növények vágása, hanem az a gép teljesítményétől függ.

Kialakítása meglehetősen egyszerű; egy hevederrel vállunkra vesszük a gépet, ráfogunk a „két szarvára”, azaz a kétkezes fogantyújára, elöl pedig a föld fölött tartjuk a vágófejet. A megfelelő súlyelosztás és erőátvitel érdekében a motor is elől található. Az elektronikus sebességszabályozóval könnyedén válthatunk a fokozatok között, így akár több mint 6000 fordulat/perc teljesítményt is elérhetünk. Könnyen cserélhető vágószerkezettel rendelkezik, vágási szélessége pedig általában 25-30 centiméter. Nehezen járható, egyenetlen terepen és sűrűn benőtt, gazos területen kifejezetten hatékony gép. 

A fűkasza vásárlásakor azokra a részletekre érdemes leginkább figyelni, melyek később aztán a kezelhetőséget és a kényelmet befolyásolják. A teljesítményt nagyban meghatározza az, hogy benzines vagy akkumulátoros gépet választunk, ha pedig az utóbbira esik a választás, akkor az is lényeges szempont, hogy mennyi a gép üzemideje. Nem elhanyagolható szempont, hogy figyeljünk a kényelmi részletekre is, mint hogy mennyire kipárnázott a heveder, egy jól kialakított pánt nagyban megkönnyíti a 6 kilogrammos gép tartását. Azt is érdemes megnézni, hogy a fogantyúk állíthatóak-e testmagassághoz, illetve milyen anyagból vannak. Végül pedig a tárolásra is gondoljuk, amennyiben szűk helyünk van a tárolásra az egyik legpraktikusabb megoldása szétszedhető verzió. Ha a fészer falán akad még hely akkor feltehetünk egy fali tartót, melyet kifejezetten fűkasza tárolására alakítottak, így egészen biztos, hogy nem foglalja a helyet és a balesetek is elkerülhetőek. 

Kényes részek és virágvédelem – a szegélynyírók

A szegélynyíró a fűkaszához hasonló gép, azonban használata egy fokkal specifikusabb. A nehezen hozzáférhető területeken nyújt nagy segítséget, mint például kerítés vagy házfal mellett, szegélyeknél, a járda és a pázsit találkozásánál vagy akár a kerti sütögető mellett.

Fejrésze 180 fokban forgatható, vágási szöge általában 5 fokozatban állítható, így szinte bárhova oda lehet férni vele. Vágásátmérője a fűkaszákhoz hasonlóan szintén 25 centiméter körül mozog. Extra tartozék lehet még a kihajtható virágvédő kengyel, mellyel kerti növényeink védelmét biztosítjuk.

A szegélynyírók esetében is lehet választani benzines vagy akkumulátoros gépek közül, illetve itt is vannak olyan kényelmi funkciók, melyeknek érdemes külön figyelmet szentelni. Fontos a megfelelő magasság beállítása, így egy teleszkópos tolórúd mindenképpen előnyös. A gumírozott, csúszásgátló fogó esetében pedig nem mindegy, hogy jobb- vagy balkezesek fogja használni.

Bármelyik gépet is választjuk, a használatkor a megfelelő munkaruháról soha ne feledkezzünk meg, hosszú szárú nadrágot viseljünk a lábunk védelme érdekében, illetve védőszemüveg, vagy lehajtható arcvédő sisak legyen rajtunk.

A fentiekből látható, hogy két nagyon hasznos eszközről van szó, amelyeket semmiképpen nem éri meg összekeverni. Sőt, sok esetben mindkét verziónak nagy hasznát vehetjük a kertben.

Benzines fűkaszáinkat itt találod

Elektromos szegélynyíróinkat itt találod