1. A megfelelő festék kiválasztása
Ahhoz, hogy a munkánk eredménye valóban tartós legyen, természetesen jó minőségű alapanyagokra van szükségünk. A falfesték kiválasztása során az a legfontosabb szempont, hogy a kezelendő felületnek megfelelő megoldást találjuk meg. Ha a falak és a plafon mellett a fából vagy fémből készült kiegészítők színét is meg szeretnénk változtatni, jó ötlet lehet egy kerámia festék választása, mely valamennyi anyag festésére alkalmas.
A lakás belső tereiben nem mindig tudjuk elkerülni azt, hogy a falon időnként szennyeződések jelenjenek meg: ez együtt jár otthonunk használatával, ezért érdemes olyan festéket választani, ami egyszerűen tisztítható. Ha ugyanis így járunk el, a felületről egyszerűen eltávolíthatjuk a koszolódás nyomait, és nem kell amiatt aggódnunk, hogy a gyerekek kezének nyomait csak egy újabb festés segítségével tüntethetjük el – a kerámia festék ebben is a segítségünkre lesz.
Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a matt színre festett falakon a szennyeződések kevésbé látszanak meg, az ilyen felületeket azonban sokszor nehezebb takarítani; a fényes festéken gyorsabban észrevesszük a koszfoltokat, viszont könnyebben is eltüntethetjük őket, így a döntést érdemes alaposan megfontolni.
2. A falak előkészítése
Ha azt szeretnénk, hogy a munkánk eredménye valóban tartós legyen, nem elég a tökéletes festék megtalálása: a felületek előkészítése is fontos. Az első lépés legyen a terület alapos megtisztítása, hiszen a poros, koszos, de főként a zsíros felszínen a festék sem tud megfelelően megtapadni. Távolítsuk el tehát a szennyeződéseket, majd nézzük át a falat az esetleges hibák megtalálása érdekében. A kisebb repedések, egyenetlenségek szintén csökkentik a festés tartósságát, ezért ezeket érdemes kijavítani, hogy a sima felületen egyenletesebben terülhessen el a festékünk.
Bizonyos esetekben – például egy intenzívebb szín világosabbra festésekor – az alapozás sem maradhat el, így biztosíthatjuk azt, hogy a szoba valóban az általunk választott árnyalatban tündököl majd, de egy jó minőségű alapozó a festés tartósságához is hozzájárul.
3. A festés
A falfestést természetesen olyan profikra is bízhatjuk, akiknek szakértelmében teljesen megbízunk, de annak sincs akadálya, hogy mi magunk végezzük el a munkát. Ebben az esetben talán a legfontosabb feladatunk az, hogy alaposan olvassuk át a festékhez kapott használati útmutatót, hiszen itt sok hasznos, a végeredményre komolyan kiható tanácsot kaphatunk. A munkához válasszunk kiváló minőségű ecseteket és festőhengereket, és egy vastag festékréteg helyett inkább többször menjünk végig ugyanazon a felületen – természetesen a teljes száradás után. Tartsuk be a száradási időre vonatkozó tanácsokat is, így elkerülhetjük a festék elmosódását, és biztosíthatjuk, hogy munkánk eredményével biztosan elégedettek legyünk.
4. Vigyázzunk a falakra
Bármilyen körültekintően választjuk meg a festéket, az egy nagyobb ütés, karcolás során bármikor megsérülhet. Természetesen szó sincs arról, hogy többé nem érhetünk a falakhoz, de próbáljunk meg odafigyelni azok épségére: a bútorokkal bánjunk óvatosan, az ajtókat pedig a nyitáskor ne csapjuk neki a falnak, így elkerülhetjük a festék sérülését.
A festés sem tart örökké
Amikor végre elkészültünk a szobafestéssel és visszapakoltuk a bútorokat, sokszor bele sem merünk gondolni abba, hogy a munkát hamarosan újra kell kezdenünk. Ha odafigyelünk arra, hogy jó minőségű festéket válasszunk, betartsuk a munka legfontosabb alapszabályait és vigyázunk otthonunk falaira, sokáig biztosíthatjuk a festés tartósságát, és otthonunk színeit hosszú évekre megőrizhetjük.