Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Hogyan működik a gyepszellőztető?

A csodálatos zöld gyep egyszerűen öltözteti a kertet. Akármilyen növényeket is ültetsz az udvarra, ha a pázsit egybefüggő, a fűszálak pedig egészségesek, az egész a rendezettség érzését kelti és egészen különleges atmoszférát teremt. Azonban ahhoz, hogy egy valóban így legyen, fontos róla megfelelően gondoskodni. Az odáig rendben van, hogy a gyepszellőztetésre időről időre szükség van, de mégis miként működik egy ilyen szerkezet, milyen fajtái vannak és mire van szükség a megfelelő elvégzéséhez? Ebben a bejegyzésben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban. 

Ha valaki szeretne sokáig szép, egybefüggő, zöld területen az udvarán, akkor bizony nem kérdés, hogy az egyéb ápolási folyamatok mellett a gyepszellőztetésre is hangsúlyt kell fektetni.

Miként zajlik a gyepszellőztetés?

Mielőtt bármihez hozzákezdenénk, mindenképpen ajánlott lenyírnia füvet, ugyanis ha vannak hosszabb fűszálak, azok között nehéz boldogulni a gyepszellőztetővel függetlenül attól, hogy kézzel van géppel látunk munkához. Használhatsz hozzá speciális gereblyét, ám amennyiben szeretnéd mindezt professzionális fokra emelni és jó lenne egy kényelmes megoldás a füves felület rendben tartására ilyen téren, érdemes elektromos gyepszellőztetőt beszerezned.

Ezek között létezik egy-és kéttengelyes verzió is, amelyek között a szellőztetni kívánt terület nagyságától függően érdemes választani.

Lássuk mindezt részleteiben!

A kézi gyepszellőztetés során a szerszámot erőteljesen a talajba kell szúrni, majd azt óvatosan előre és hátra mozgatni. Ezek az apró mozdulatok pedig nem csupán a abban segítenek, hogy egy kicsit felfrissítjük a talajt a téli álom után. Ugyanis elejét vehetjük vele a tövek elhalásának, nem kell aggódni a filcesedés miatt, de még az összegabalyodott fűszálak is szétfésülhetők ilyen módon.

Éppen ezért fontos, hogy aprólékosan, kis területeket érintve haladjunk.

A géppel törtérő gyepszellőztetésnek az alapja gyakorlatilag ugyanez, ám a kivitelezése sokkal kevésbé embert próbáló, ugyanis a munka oroszlánrészét a gép végzi. A gépek levő kések a gyenge gyökereket nagyon egyszerűen átvágják úgy, hogy közben nem tesznek kárt az egészséges szálakban. Viszont az öreg, elfásult gyökérrészeket kitépi a talajból, így ezekkel sem lesz gond a későbbiekben.

Sok esetben már úgy vannak kialakítva ezek a szerkezetek, hogy a karmos munkahenger és a talajlazításhoz megfelelő tompa késes henger néhány mozdulattal felcserélhető, így kettő az egyben használható.

Mikor érdemes elvégezni a gyepszellőztetést?

Általános esetben a gyepszellőztetést egy esztendőben legalább egyszer, maximum kétszer érdemes elvégezni. Mindkét erre alkalmas időszak tipikusan olyan időpontra esik, amikor nagy változások történnek az időjárásban, hiszen a tavasz érkezésével felkészítheted a gyepet a téli álom után újra induló szezonra, míg ősszel gondoskodhatsz arról, hogy a hótakaró és a fagyok alatt se sérüljön a fű.

A tavasz érkezéskor, amikor végre újra tartósan nulla fok felett van a hőmérséklet, azért nagyon fontos elvégezni a gyepszellőztetést, mert a téli időszakban a kertet nem nagyon használjuk, ezáltal pedig a fagyok alatt a fűfelület károsodik, elfárad, filcesedik, így szüksége van arra, hogy a hótakaró elmúlásával újra megtelhessen élettel.

Az őszi gyepszellőztetéshez pedig remek választás szeptember második fele. Erre azért van nagy szükség, mert a nyári hónapok alatt rendszerint igen nagy igénybevételnek van kitéve a pázsit, érdemes egy kicsit „kényeztetni”, mielőtt beköszönt a tél, jönnek a fagyok és leesik a hó. Így valójában minden komolyabb változás előtt kényeztethetjük egy kicsit a füves felületet. 

Az, hogy mindehhez az időigényesebb kézi vagy a gyorsabb gépi módszert választja valaki, az teljesen egyéni döntés kérdése, hiszen mindkét megoldás tökéletesen alkalmas a gyep rendben tartására. A gondoskodást pedig gazdagon meghálálja majd.

Nézd meg itt gyepszellőztető gépeinket!