Bár egy igen régi szerszámról beszélünk amikor gyaluról van szó, tulajdonképpen két és fél évezrede van velünk és Görögországban született. Ugyanis amikor fejlődésnek indult a fafeldolgozás és beindult a bútorkészítés is, az emberek igényei egyre nőttek, így mindig több és több szerszámra volt szükség.
A gyalu pedig rengeteg új lehetőséget adott az embereknek. Ma pedig már számos kézi és gépi gyalu is rendelkezésünkre áll, ha egy fafelület simára varázsolásáról van szó. Lássuk, melyiket érdemes választani a sok különböző típus közül!
Nem véletlen, hogy akinek van egy kis affinitása a fával való munkához, az hamar „szerelembe esik” és az élete részévé válik az ilyen jellegű tevékenység, legyen szó szakmáról vagy hobbiról. Az azonban egyáltalán nem mindegy, milyen szerszámokat használunk mindehhez. Különösen akkor, ha a felületek tökéletesen simára varázsolásáról van szó.
A kézi gyaluk
A kézi gyalukkal alapvetően nehezebb a munka, hiszen a saját erőnkből kell mozgatnia gépet, azonban a a keskeny, hosszú sík felületek mellett ez a típus a puhább és kisebb fadarabok megmunkálására is tökéletesen alkalmas. Éppen ezért van az, hogy a mai napig számos kézi gyalu is van a szerszámboltok kínálatában, hiszen remekül megférnek egymás mellett a gépi testvéreivel együtt. Fontos tudni azonban, hogy nem csak egyféle kézi gyalu létezik, sőt!
Olyannyira igaz mindez, hogy egy-egy munkafolyamathoz külön gépre is szükség lehet. Ilyen például a gipszkartongyalu, a simítógyalu, az egyszerű többfunkciós kézi gyalu vagy éppen a fagyalu is. Vásárlás során érdemes figyelembe venni a gyalu méretét és súlyát is, hiszen minél könnyebb, annál egyszerűbb és kényelmesebb vele dolgozni is.
A gépi gyaluk
Egy elektromos gyaluval a munka gyorsabb és jóval könnyebb is, ezért választják sokan ezen típusok valamelyikét az ilyen jellegű munkafolyamatokhoz.
Egy ilyen gép tökéletesen alkalmas például a felületek simára varázsolása mellett az élek letöréséhez vagy éppen az anyagvastagság precíz csökkentéséhez is. Mivel villanymotorral működik, igen kevés fizikai erőt igényel, így nagymértékben megkíméli az ember hátát és karjait a munka során. A legtöbb modern modellnél már csak arra kell figyelnie, hogy a készüléket egyenesen helyezzük rá a fára és vezessük a megfelelő irányba.
Ugyanis maga a motor egy hengert működtet, erre vannak erősítve a gyalukések. Ezek az éles kiegészítők gombnyomásra mozgásba lendülnek és már érkeznek is a finom faforgácsok. Az irányt és a sebességet mi adjuk, vagyis teljesen kézben tartható a komplett munkafolyamat így is.
Melyik típust érdemes választani?
Erre a kérdésre a válasz számos tényezőtől függ. Hiszen ha valakinek a szakmája a fafelületek megmunkálása és napjában többször is szüksége van a gyalura, érdemes mindenképpen befektetnie egy gépi típusba, hiszen ezzel rengeteg időt és energiát takaríthat meg. Viszont az sem árt, ha kéznél vagy egy klasszikus is, hiszen erre is bármikor szükség lehet adott esetben.
Abban az esetben viszont ha hobbi barkácsolóról van szó, érdemes felmérni, hogy hányszor kerül kézbe a gyalu és mennyire tudja kihasználni egy gépi típus előnyeit a kézivel szemben. Nem beszélve arról, hogy a barkácsolás öröméhez sokak esetében hozzátartozik a két kézzel legyalult forgácsok okozta érzés is.
A fentiek alapján látható, hogy gyaluk terén határ a csillagos ég. Vagyis a széles kínálatból – legyen az kézi vagy gépi – mindenki ki tudja választani a számára leginkább megfelelőt. Ami biztos, hogy megfelelő karbantartás és odafigyelés mellett igen időtálló darabokról van szó, vagyis ha egyszer jól választasz, sokáig elkísér majd a fa megmunkálás világában a gyalud.