Az egyik legsokoldalúbb szerszám a kompresszor. A sűrített levegőt szállító eszköz számos munka során nélkülözhetetlen: csőszerelőknek a fűtési rendszerek nyomáspróbájához, gumiszervizben az abroncsok fújásához, fényezőknek festés során, ácsmunkákhoz – csak hogy néhány példát említsünk. Nagyon jól jön, amikor kis réseket kell portalanítani, de medencék, vízi játékok felfújásához is nagy segítség.
Bosszantó, amikor a sok feladatnál bevethető szerszámunk nem, vagy nem úgy teljesít, ahogy azt megszoktuk. Számtalan hibából adódhat a kompresszor gyengébb teljesítménye, nem megfelelő működése. Összegyűjtöttük a leggyakoribb, otthon, szerviz segítsége nélkül is orvosolható hibajelenségeket és megoldásaikat.
Motorhiba
Ha a kompresszor motorja nem indul el, akkor elsőként azt a hibaforrást érdemes kizárni, hogy a hálózatban nincs feszültség. Amennyiben van, de kevés, érdemes feszültségszabályozót telepíteni, ezzel hosszú távon kiküszöbölhető, hogy ez a probléma újra előforduljon. Azt is ajánlott megnézni, hogy nem sérült-e a kábel, amennyiben igen, úgy annak cseréjével nagy valószínűséggel megoldódik a motorhiba. A nyomáskapcsoló beállításában is lehet hiba, érdemes azt is ellenőrizni, ha nem indul a motor.
A relé is hibaforrás lehet, ennek ellenőrzéséhez ki kell engedni a levegőt a vevőegységből, majd bekapcsolni a kompresszort. Ha hosszabb ideig, folyamatosan használjuk a kompresszort, akkor is előfordulhat, hogy egyszer csak nem működik – ilyenkor általában csak pihentetni kell kicsit, miután lehűl a motor, folytatódhat a munka.
Teljesítménycsökkenés
Ha azt észleljük, hogy nem megfelelő nyomással távozik a levegő a kompresszorból, ha csökken a gép teljesítménye, akkor elsőként a légszűrőt kell ellenőriznünk. Az esetek többségében a légszűrő eltömődése okozza a teljesítménycsökkenést, s a hiba egyszerűen, a szűrő öblítésével kiküszöbölhető.
Amennyiben nem ez a helyzet, akkor a dugattyúgyűrűk elhasználódására kell gyanakodnunk. Erről a henger szétszerelése után győződhetünk meg, s a kopott gyűrűk cseréjével orvosolhatjuk a problémát.
Túlmelegedés
Túlmelegedhet egyrészt a kompresszorfej, másrészt akár maga az egység is. A fej túlmelegedését az okozhatja, ha elkéstünk az olajcserével, illetve ha nem a leírásnak megfelelő kenőanyagot használunk. A túlhúzott csavarok is generálhatnak túlmelegedést, ebben az esetben a csavarok lazításával meg is szűnik a probléma.
Az egység túlmelegedését a folyamatos, hosszan tartó, intenzív használat idézheti elő, vagy az, ha szobahőmérsékletnél magasabb hőmérsékleten használjuk a kompresszort. Az eltömődött légszűrő nem csak teljesítménycsökkenést eredményezhet, ahogy az imént írtuk, hanem túlmelegedéssel is járhat, így a szűrő tisztítása akár erre a problémára is megoldást jelenthet.
Vízrészecskék a levegőben
Gyakori hiba, hogy vízrészecskék is vannak a kompresszorból távozó levegőben. Ez főleg festőknek, fényezőknek jelent problémát, hiszen a jó minőségű festést ellehetetleníti. Ezt a hibát lehetséges, hogy nem is a kompresszor maga okozza, hanem a helyiségben túl magas páratartalom.
Ez ellen alapos szellőztetéssel tehetünk, illetve ha olyan munkát végzünk, amelynél nagyon fontos, hogy ne kerüljenek vízrészecskék a levegőbe, akkor érdemes nedvességelválasztóval felszerelni a kompresszort. Ha nem a levegő páratartalma túl magas, akkor valószínűleg a vevőben felhalmozódott víz okozza a vízrészecskék levegőbe kerülését. Ebben az esetben el kell vezetni a vizet a vevőből a leeresztő szelepen keresztül.
Kopogás
Ha kopogást hallunk a kompresszor működése közben, két hibalehetőségre kell gondolnunk. Ha a csatlakozó rúd csavarjai lazultak ki, s az okozza a kopogást, a csavar meghúzásával meg is szűnik a kopogás. Ha nem ez a hiba forrása, akkor a csapágyak cseréjére lehet szükség.
Ezek a „kompresszorgyógyító” receptek megoldást jelentenek a leggyakoribb hibajelenségekre, s speciális tudás és szakértelem nélkül, otthon is könnyen elvégezhetők.
Teljesen menthetetlen a kompresszor? Nézd meg kínálatunkat itt