Műanyagot ragasztani nem könnyű feladat, pedig, ha körülnézel otthonodban, mindenhol látsz műanyagot tartalmazó tárgyat, eszközt - a fogkefétől a játékokon, a használati tárgyakon át egészen a növénykaspókig. Napjaink tárgyai bármennyire is tartósak, javításra szorulhatnak.
S ekkor merül fel a probléma, hogy műanyagot mivel lehet ragasztani a leghatékonyabban?
Megosztunk veled néhány alapvető tudnivalót a műanyagokról és -ragasztókról, ami minden bizonnyal megkönnyíti számodra a legerősebb műanyag ragasztó kiválasztását.
Hogyan válaszd ki a legjobb műanyag ragasztót?
A műanyagoknak számtalan típusa létezik, melyek eltérő ragasztókat igényelnek. Nem megfelelő ragasztó használatakor csökkenhet a ragasztás minősége, illetve a javított/összeszerelt tárgy élettartama.
Első lépésként tehát azt kell meghatároznod, hogy pontosan milyen műanyaggal van dolgod. Ha megvan a címkéje, az újrahasznosítási információknál minderre pillanatok alatt fény derülhet - ott találod a műanyag besorolását. Figyelembe kell továbbá venni, hogy a ragasztandó anyag merev vagy rugalmas, milyen hatások érik, úgymint hő, nedvesség vagy egyéb erőhatások.
Amennyiben az adott tárgy ki van téve az időjárás viszontagságainak, elengedhetetlen, hogy olyan vízálló műanyagragasztóval dolgozz, ami kifejezetten kültéri használatra alkalmas. Ezek a típusok jól viselik a hőmérséklet-ingadozást, a nedvességet és az UV sugárzást.
"PS" vagy "6"-tal jelölt műanyagok a polisztirolok, amiből a leggyakoribb eldobható tárgyakat, különféle játékokat készítenek. Az ilyen típusú műanyaggal a polycement, az epoxi alapú vagy cianoakrilát (CA) műanyag szuperragasztó működik a legjobban. Gyors és láthatatlan kötést képeznek.
Ipari ragasztók fémhez, fához, műanyaghoz - olvasd el korábbi cikkünket a témában!
A legjobb ragasztó kemény műanyagokhoz
Nehezebb műanyagok esetén, mint amilyen polivinil-klorid, PVC, már speciális, kemény műanyag ragasztóra lesz szükséged. Ha különböző ipari cikkek, ablakkeret, vagy vízvezetékcsövek javítása a cél, minden bizonnyal ilyen fajtájú műanyaggal van dolgod. Egy műanyag szuperragasztó kisebb munkákhoz tökéletes választás, hiszen gyorsan és biztosan köt, átlátszóra szárad.
Gyakori műanyagok közé tartozik a polipropilén (PP), a polietilén (HDPE, LDPE), a polietilén-tereftalát (PETE), melyekből például különböző palackok, edények készülnek. Ezek közös jellemzője, hogy alacsony felületi energiával rendelkeznek, ami megnehezíti a ragasztást. Az akrilonitril-butadién-sztirol (ABS) egy másik műanyag típus, amihez már a cianoakrilát (CA) vagy az epoxi ragasztók alkalmasak. Ezek kétkomponensű ipari ragasztók, amik nagy kötőszilárdsággal bírnak, általában vízállóak.
Rugalmas műanyag ragasztók
A legjobb műanyag ragasztó kiválasztásakor fontos szempont, hogy az adott anyag műanyag mennyire rugalmas. Például cipők, játékok, kültéri párnák, egyéb felszerelések javításához rugalmas műanyaghoz kifejlesztett ragasztót kell alkalmazni.
Ezek a legerősebb műanyag ragasztó ismérvei
- Magas tapadási erő: Egy erős műanyag ragasztónak magas a tapadási ereje, ami azt jelenti, hogy képes erős kötést létrehozni a műanyag felületeken.
- Ellenálló: A legerősebb ragasztók ellenállnak a különböző környezeti hatásoknak, mint például a hő, a nedvesség és a vegyszerek.
- Tartósság: Tartós kötést biztosítanak, ami azt jelenti, hogy a ragasztott tárgyak nem válnak el egymástól az idő múlásával.
Összefoglalva
Amikor műanyagot kell ragasztani, a legfontosabb, hogy meghatározzuk, milyen típusú műanyaggal van dolgunk. A műanyagoknak megannyi fajtája-formája létezik, melyek egyedi tulajdonságaik révén más és más típusú ragasztóval kompatibilisek.