Egy medence hatalmas áldás a kertben, viszont sokaknak hamar elveszi a kedvét, amikor látják, hogy milyen hamar koszossá válik a benne levő víz és mennyire sok dologra kell odafigyelni a higiénia fenntartása kapcsán. Éppen ezért ebben a bejegyzésben most összegyűjtöttük, mi mindenre lehet szükség ahhoz, hogy megfelelő minőségű vízben csobbanhasson az egész család a nyári hőségben.
A látható, nagy méretű szennyeződésekkel kell kezdeni
Alapvetően kétféle szennyeződést különböztetünk meg, amikor a medence vizéről van szó. Az egyik, amelyeket szabad szemmel jól lehet látni, a másik pedig az, amelyek jelenlétét első ránézésre nem észleljük. Az előbbiek esetében viszonylag könnyű dolgunk van, ezek egy háló segítségével könnyedén eltávolíthatóak. Ám mindez természetesen nem elég ahhoz, hogy megalapozzuk a medence vizének tisztaságát, hiszen nem állhatunk ott folyamatosan arra várva, belehullik-e valami a vízbe. Erre nyújt remek megoldást egy vízforgató berendezés, amely segítségével nem csak sok vízbe hulló szennyeződéstől szabadulhatunk meg könnyedén, de a pangó víz okozta kellemetlenségek miatt sem kell aggódnunk. Ezen felül lényeges az is, hogy ha éppen nem használjátok a medencét, mindig takarjátok le!
A vízforgató rendszer
Nem mindegy azonban, hogy milyen vízforgatót használunk, hiszen a fent említett hatékonyság csak a megfelelő paraméterek figyelembe vétele mellett alakítható ki. Ha nagyobb méretű medencéről van szó, akkor mindenképpen a homoktöltetes típusok között javasolt szétnézni, míg a kisebbek esetében a papírbetétes szűrő használata is megfelelő lehet. Külön pozitívum, ha a víz alatti szennyeződések eltávolításához bizonyos időközönként víz alatti porszívót is használsz.
Azt szokták mondani, a megfelelő szűrő berendezés olyan a medence számára, mint az embernek a mája, hiszen keringtetés során eltávolítja a szennyeződéseket a vízből. Működő szűrőrendszer nélkül a medence vize rövid időn belül szennyezett és használhatatlan lesz. A jó keringésű medencékben azonban ritkán fordulnak elő olyan problémák, mint például a zavaros víz vagy az algásodás. Ennek elérése érdekében azonban napi működésben kell tartani a rendszert. Ehhez érdemes legalább napi 10-12 órán át működtetni, ám az sem gond ha akár egész napra úgy marad. Az eredményt pedig a saját bőrödön tapasztalhatod meg.
A ph érték beállítása
Egy medence esetében a víz ph értékét is rendszeresen ellenőrizni kell. Ennek a legegyszerűbb módja a külön erre a célra kifejlesztett tesztcsíkok használata.
Ha az eredményen azt látod, hogy a pH-érték túl magas, az algaképződést és vízkőlerakódást okozhat, ráadásul irritáló hatása is lehet a víznek a bőrre és a szemekre egyaránt. Ugyanakkor a túl alacsony ph érték sem jó, ugyanis ezáltal a a víz irritálhatja a szemet és a nyálkahártyákat. Ezen a ponton pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mi számít e téren ideálisnak? Nos, egy medence vizének ideális ph értéke 7,2 és 7,6 között van. Amennyiben az érték 7,0-nál nagyobb, a víz semleges; nagyobb értéknél a víz lúgos, alacsonyabbnál pedig savas.
A víz keménysége
Ha az adott helyen ahol élsz kemény a víz, az azt jelenti, hogy a vízkészletében magas az ásványi anyagok, köztük a kalciumsó szintje is. Mivel a kemény víz hosszú távon komoly károkat okozhat, fontos figyelni és kiegyensúlyozni a kalcium keménységét a medencében. Az ideális keménység mérőszámai a medence típusától is függnek. Ugyanis egy üvegszálas burkolat esetén a kalcium keménységi szintjének 175 ppm (ppm) és 225 ppm között kell lennie, míg beton esetében ezek az arányok 200 ppm és 275 ppm közé esik. Ennek ellenőrzéséhez különböző teszterek vásárolható, amelyekről néhány perc alatt leolvasható az eredmény.
Milyen vegyszerek kellenek a medencébe?
A fertőtlenítés
Egy medence esetében elkerülhetetlen a vegyszerek használata, amelyek a fertőtlenítést szolgálják. A klór használata esetében mindenképpen meg kell találni az egyensúlyt az ideális mennyiséget illetően. Hiszen csak annyira van belőle szükség, hogy elpusztuljanak a fertőzések, ugyanakkor az emberekre még ne jelentsen veszélyt. Ideális esetben a szabadklór tartalom 0,6-1 mg/liter között van.
Az algásodás megakadályozása
Végül, de nem utolsósorban a medence vizének karbantartásához tartozik az algaölő szerek használata is.
A fentiekből látható, hogy bár mindez igen összetett feladatokat igényel, az eredmény a medencében önmagáért beszél majd. Hiszen a tiszta, megfelelően fertőtlenített és ideális PH-val rendelkező fürdővíz a nyári időtöltés tökéletes alapja. Ráadásul mindezzel a medence élettartamát is növelheted. Ha úgy gondolod, mindez túl sok, érdemes előre medence-karbantartási tervet írni, amelyben a napi feladatok mellett a szezonon kívüli időszak feladatai is szerepelnek. Így biztosan semmi nem marad ki a sorból, te pedig gondtalanul élvezheted a vizet.