Egy medence esetében a vízforgató használata igazi kincs, amely segít fenntartani a víz minőségét, hozzájárul a megfelelő higiénia megőrzéséhez is, ráadásul esztétikailag is kifogástalanná teszi annak megjelenését. Lássuk, mi mindent érdemes tudni ezzel kapcsolatban!
Mi is az a medence vízforgató?
Ezek a vízforgató berendezések a medence vizének tisztán tartásában segítenek, vagyis hosszút távon tulajdonképpen nélkülözhetetlen eszközök. Ha a víz egy helyben áll, nagyon hamar koszossá és algássá válik, ám egy vízforgató segítségével emiatt nem kell aggódni. Hiszen a medence takarítás vízforgató nélkül a hamar koszolódó vizet jóval gyakrabban kellene cserélni és még így sem lesz soha kristálytiszta a medence. Jó tudni, hogy hogy olyan típusok is e szerkezetek között, ahol a szűrés és a vízforgatás funkciók egyesítve lettek, így nincs szükség külön vízszűrő beszerzésére.
Milyen az ideális szerkezet?
Természetesen nem ugyanaz a vízforgató lesz megfelelő minden medencébe, hiszen másra van szükség egy pár fős, ideiglenesen felállítható medencéhez vagy akár egy komolyabb, épített kivitelhez is. A nagy teljesítményű szivattyúra – vagy annak csomagolására – rá szokták írni a teljesítményt, ami persze fontos, de inkább keressük azt, hogy hány köbméter víz megforgatásához ajánlják, hiszen ez lesz a gyakorlatiasabb mérőszám, ami alapján dönteni tudunk.
Milyen fajtái léteznek?
Többféle medence vízforgató is létezik. Az egyik ilyen az úgynevezett „belógatós”, amelynek lényege, hogy nem kell összetett szerelési munkákba bonyolódni általa, nagyon egyszerű szerkezetről van szó. Ráadásul az összes merev falú medence esetén bátran bevehető. Emellett létezik már napelemes vízforgató is, amelynek inkább szökőkúthoz vagy kerti tavakhoz lettek kifejlesztve, egyelőre még nem kifejezetten elterjedt megoldás a medencék világában.
Az önfelszívó rendszerű szivattyúk, akár a vízszint fölött a medencétől távolabb is kihelyezhetőek, így pedig egészen biztos, hogy nem kapnak nedvességet. Ez pedig a hosszú távú működés egyik kulcskérdése, a legjobb, ha jól szellőző, zárt, pára- és fagymentes géptérbe helyezzük.
Léteznek emellett olyanok is, amelyek előszűrővel vannak ellátva, amely meggátolhatja a nagyobb szennyeződések és tárgyak rendszerbe kerülését, amelyek komoly problémákat és fennakadásokat okozhatnak a hosszútávú működés során.
Bekötés és használat
Magának a bekötésnek a folyamata természetesen nagyban függ attól, hogy milyen típusú berendezésre esett a választásunk, hiszen többféle verzió és rengeteg gyártó létezik. Ám van néhány általános dolog, amire figyelni kell. Ha ezt a néhány óvintézkedést betartjuk, akkor a használati útmutató alapján minden bizonnyal sikerülni fog a bekötés! Lényeges például, hogy kizárólag földelt aljzatra, áramvédő kapcsolóval szabad csatlakoztatni a terméket. Szabály továbbá, hogy soha ne kerüljön közvetlenül vegyszer a berendezés szűrőjébe és ezzel együtt kellő távolságra kerüljön a medencétől a vízforgató. A biztonság kulcsa pedig minden esetben az, hogy a keringető ne működjön, ha vannak a vízben.
Lássuk magát a működést! Az árammal való spórolás miatt érdemes lehet időkapcsolóval is ellátni a forgatókat, de olyan típust is találhatunk, amibe már beépítettek ezt. Ennek köszönhetően pedig csak abban az esetben kapcsol be, amikor éppen szükség van rá. Amennyiben pedig a medence alján szennyeződést látunk, távolítsuk el! Ebben segítségünkre lehet a medence porszívó!
Látható, hogy a vízforgató használata alapvetően rendkívül egyszerű, ráadásul elképesztően praktikus szerkezetekről beszélünk. Vagyis ahol medence van, ott bizony szükség van ezeknek a berendezéseknek valamelyik típusára. Így a víz mindig tiszta, higiénikus és gyönyörű lesz.