Ha van egy medence a kertedben és üzemel is annak minden gépészeti elemével együtt, akkor már bizonyára élvezed is a pozitívumait a forró nyári napokon. Nem mehetünk el azonban szó nélkül amellett, hogy a medencéhez tartozó gépeknél is fontos az odafigyelés és az időközönkénti karbantartás. Lássuk, mi mindenre ajánlott figyelmet fordítani!
A medence szivattyú beüzemelése a tél után
Ez a folyamat főleg a szezon nyitásakor fontos, hiszen a hosszú tél után az első beüzemelés egyébként is mindig izgalmas. A télire leszerelt szivattyú rendszerint ilyenkor kerül visszaszerelésre. Ilyenkor nagyon lényeges, hogy gondosan ellenőrizzünk minden tömítést és csatlakozást, hogy a feltöltés után még véletlenül se fordulhasson elő szivárgás.
Tavaszi nagytakarítás
Akár épített, akár felállítható medencéd van, tavasszal, nyár elején - még mielőtt víz kerülne bele - célszerű alaposan kitakarítani, átnézni tüzetesen, hogy nincsenek-e sérülései, hibái. Ha bármi ilyesmi felmerül, akkor még tudod időben javítani/javíttatni, így megelőzheted, hogy a nyári forróságban erre kelljen várni.
A medence világítása
Amennyiben a medencéhez világítás is tartozik, a tavaszi beüzemelés során erre is figyelmet kell fordítani. Azonban az égőcsere házilag nehezen kivitelezhető, jobb, ha szakember cseréli.
A szűrők karbantartása
A papírszűrőt néhány havonta cserélni, a homokszűrőt pedig hetente egyszer-kétszer tisztítani kell. Ellenkező esetben ugyanis olyan mértékben elszennyeződik, hogy az egész szűrőanyag tömör masszává áll össze, és akkor már a komplett szerkezetet cserélni kell. A homokszűrő esetében arra van szükség, hogy a szűrőben megfordítsuk a keringés irányát és az így kimosott anyagokat felülről a csatornába ürítjük.
Az automatikusan működő szűrők esetében természetesen más a helyzet, ezeket elegendő évente egy alkalommal ellenőrizni.
A porszívózás
Fontos napi művelet a porszívózás is, amelyből szintén létezik gépi és kézi verzió is. A kézi esetében lényeges, hogy porszívózás után mindig visszamosatásos szűrőtisztítást kell tartanunk, majd be kell állítani a megfelelő vízmagasságot.
Az automata vízkezelő kalibrálása
Amennyiben a medence szűrőrendszerében van beépített vízkezelő is, ennek karbantartására is gondolni kell. Bár az elnevezésben szerepel az automata szó, ennek ellenére fontos legalább évente egyszer kalibrálni a megfelelő és zavartalan működéshez.
A medence téliesítése
Egy medence csak abban az esetben téliesíthető, ha vize teljesen tiszta, így első körben a szezon zárásakor erről kell gondoskodni. A csöveket vízteleníteni kell, a befúvókat fagydugóval szigetelni. Ez a megfagyó víz tágulását hivatott kompenzálni. Ez természetesen a fix, épített medencékre vonatkozik, a merevfalú medence téliesítése során nem szükséges ez, ugyanis képes tágulni a víztérfogat növelésével együtt.
A gépházban a szűrőt is téliesíteni szükséges. Amennyiben homokszűrőnk van, úgy a medencetest vizének leeresztése közben visszamosást kell végezni, majd ki kell engedni a benne található összes vizet és a homokszűrő váltószelepét téli állásba kell forgatni.
A fentiek mellett természetesen fontos a medence vizének karbantartása is, amelyről ebben a cikkben írtunk részletesebben. Ha pedig mindezekre odafigyelünk, nagyon sokáig élvezhetjük a medencénk előnyeit, teljesen zavartalanul.