Nincs olyan kertes ház, ahol ne lenne nagy haszna időről időre egy igazán jó fejszének. Ám amikor megnézni az ember a kínálatot rájön, hogy bizony nem is olyan könnyű kiválasztani közülük a számunkra ideális típust. Lássuk, milyen fejszét érdemes használni és melyik típus lehet a legideálisabb!
Nagyon komoly múltra tekintenek vissza ezek a szerszámok, hiszen már a kőkorszakban is készítettek bizonyos fajtáikat, sőt, időszámításunk előtt 30 000 körül már kifejezetten gyakori szerszámoknak számítottak. Persze ezekben az időkben főleg egy fadarabra erősített kő jelentette mindezt, de idővel egyre finomodott a kialakításuk.
Ma pedig már elképesztően széles a választék belőlük és bizony nem egyszerű első ránézésre megmondani, hogy melyik is lesz a legjobb példáué a téli tüzelő felapításához.
A méret nagyon lényeges
A méret szempontjából azt kell mérlegelni, hogy milyen méretű fa darabolására használnánk a fejszét. Hiszen minél rövidebb a nyél, annál kisebb erőt tudunk vele kifejteni. A hasítófejszék külön arra vannak kialakítva, hogy hosszanti irányban tudjunk vele hasítani, ugyanis ilyenkor a lesújtás után a fejsze éle tovább hasítja a fát. A fejsze esetében ugyanis két változatot különböztetünk meg ha favágásról beszélünk.
Az egyiknek akkor van nagy haszna, ha álló fát szeretnénk kivágni, ugyanis ilyenkor az úgynevezett döntő fejsze lesz a megfelelő választás. Azonban ha nem merőleges vágással szeretnénk dolgozni, akkor a száliránnyal megegyező, párhuzamos vágásra alkalmas hasító fejszét ajánlott beszerezni.
Szempont a megfelelő kialakítás is
Aki hasogatott már fát valaha, pontosan tudja, hogy elképesztőn megterhelő feladat ez a karok számára. A megfelelő kialakítás viszont nagyon sokat tud elvenni a karokat érő rezgésekből. Sőt, az igazán profi fejszék üvegszál erősítésű műanyagból készülnek, így egy speciális csúszásgátlós, rezgéselnyelő bevonat is helyet kap rajtuk.
Ez pedig mind a komfortosabb munkavégzést szolgálja. Az pedig hatalmas előny, ha nem sajognak az ember karjai, amikor leteszi a szerszámot és megpihenne egy kicsit.
Oda kell figyelni az ék kialakítására, valamint a fej rögzítésére is
Az ék megfelelő kialakítása szintén nagyon lényeges szempont egy fejsze esetében, de ugyanez igaz a fej rögzítésére is. Mindezek a biztonság, valamint a szerszám élettartama szempontjából egyaránt lényegesek. Az ideális favágó szerszámok edzett acélból készülnek, amely nagy előny ebből a szempontból is. A hosszú élettartamhoz pedig nagyon sokat tesz hozzá az, ha a fej mellett egy gumi csillapító található, mely melléütés esetén megvédi a sérüléstől a használót, valamint magát a szerszámot egyaránt. Ezáltal pedig még biztonságosabbá válik a munkavégzés.
Miből készül a nyél?
A nyél anyaga eredetileg a fa, ám ez az anyag nem nagyon tűri a mechanikai behatásokat és elég könnyen sérül egy-egy félrecsúszott ütés esetén. Ezért egyre népszerűbbek a műanyag, többnyire üvegszál erősítésű nyelek, amelyek igencsak strapabírók.
Fejsze, balta vagy szekerce?
Végül, de nem utolsósorban pedig nagyon lényeges megismerni a különbséget a három típusú szerszám között, hiszen a köznyelvben gyakran keverik őket. A fejsze nagy és masszív, kifejezetten arra készült, hogy akár egy fát is ki lehessen vele dönteni. A balta viszont egy egykezes szerszám, inkább közepes vagy rövidebb nyéllel ellátott eszköz.
Leginkább kisebb fahasábok aprításánál lehet segítségünkre. A szekerce viszont már kifejezetten ácsok, fafaragók és asztalosok számára készült, az aprólékosabb, finomabb munkát szolgálja.
A fentiek fényében pedig már jóval egyszerűbb lesz kiválasztani az ideális szerszámot a ház körüli munkák elvégzéséhez, legyen az egy fa kivágása, tüzelő vagy éppen gyújtós hasogatás. Egy ideális fejszével mindig öröm lesz a munka.