Ha létezik kis méretű, ám annál praktikusabb szerszám, akkor nem kérdés, hogy a légkulcsról van szó. Segítségével ugyanis gyorsabbá és hatékonyabbá válik a munka, legyen szó egy gépkocsi esetében a motor a gumi vagy akár a futómű megjavításáról. Ám a széles kínálatot látva joggal merül fel a kérdés az emberben, hogy mégis melyik légkulcsot vegyem meg? Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük ezzel kapcsolatban a legfontosabb tudnivalókat.
Miben segít a légkulcs?
Ezek az egykezes, normál légkulcsok – vagy más néven pneumatikus ütve csavarozók - nagy részben nyomatékszabályzóval és irányváltóval vannak felszerelve, amelynek hála igen széleskörű a terület, amelyben bevethető, hiszen ha csavarok be- és kicsavarásáról van szó, nem ismer lehetetlent ez a szerkezet.
Működésének lényege, hogy minimális erőfeszítéssel képes megteremteni a nagy nyomatékkimenetet úgy, hogy mindeközben az energiát forgó tömegben tárolja, majd a megfelelő időpontban hirtelen a kimeneti tengelyre szállítja, így segíti a csavarmeghúzási vagy -lazítási műveletet.
Hivatáshoz vagy otthoni használatra
Amellett, hogy az autószerelő műhelyek és a gumiszervizek elengedhetetlen tartozékai között tartják számon ezeket a szerszámokat, otthoni barkácsoláshoz is tökéletes választás. Hiszen hobbi ide vagy oda, a csavarok be -és kihajtásával bizony hosszú távon senki sem szeret időt tölteni. A légkulcs pedig remekül bevethető akár fa- vagy lemezcsavarok esetén egyaránt, sőt, akár hatszögletű szerszámbetéteket is fel lehet rá tenni, amely tovább növeli a hatékonyságát.
Mire érdemes odafigyelni a vásárlás során?
Mivel a légkulcsok választéka igen széles, fontos, hogy néhány lényeges dologra odafigyeljünk a vásárlás előtt. Így ugyanis könnyedén megtalálhatjuk a számunkra ideális légkulcsot. Amit rögtön az elején érdemes tisztázni, azok a különböző típusok, léteznek ugyanis mono- hammer, twin-hammer, pin less, pin clutch, illetve rocking dog légkulcsok is. Ezek az elnevezések minden esetben a fokozatokat jelölik, így az ikerkalapácsostól a 3+2 fokozatú verzióig számos eltérő típus megtalálható a kínálatban.
Az ütőmechanizmusok
E témakör kapcsán fontos kiemelni a leggyakrabban előforduló mechanizmusokat. A tű kuplung működései elve például az, hogy a golyó emeli a bütykös tárcsát, amely csapokat csap rá az üllőbe, amely egy igen kellemes, gyakorlatilag vibráció mentes működtetést eredményez. A Single Dog ezzel szemben egy kisebb méretű eszköz, amely karbantartási és javítási munkákhoz alkalmas leginkább.
Párja a Double Dog nagy energiájú ütésekre képes, amelynek köszönhetően személyautók karbantartásához a legjobb választás, míg a Rocking Dog a nagyobb járművek rendben tartásával is gond nélkül megbirkózik. Az úgynevezett Kérkörmös kuplung pedig gyakorlatilag minden típusú kötéshez jó választás, ráadásul működése igen csendes.
A választás során alapvetően az számít, hogy milyen típusú feladatra szeretnénk használni a légkulcsot, valamint az, hogy milyen jellegű kötést szeretnénk meghúzni vagy lazítani.
Befogás és nyomaték
Mindezekkel szorosan összefügg a szerszám mérete és ereje is, amely mellett sem mehetünk el szó nélkül. Az leggyakoribb és leginkább elterjedt méret az 1/2" szerszámbefogású verzió, amely hozzávetőlegesen 5-600 Nm nyomatékot jelent az egykezes típusok esetén.
Ám természetesen léteznek nagyobb teljesítményű gépek is, amelyek már az olyan méretű járművek szerelésében is tudnak segíteni, mint például a mezőgazdasági gépek. Ebben az esetben már 1500-2000 Nm feletti méretekről beszélünk. Ezen utóbbiak szerszámcsatlakozása már 3/4" vagy 1" méretű.
Szintén ilyen lényeges tényező a szerszám ereje.
Hiszen sok olyan szerszám létezik, amely esetében a dobozon feltüntetett teljesítmény nem egy az egyben jelenti azt, amit tapasztalunk a munkavégzés során, ám a légkulcs kivételt jelent ez alól. Itt ugyanis pontosan azt kapjuk, amit a csomagolás alapján várunk.
Ezek a hasznos kis szerkezetek aranyat érnek, ha csavarozásról van szó, legyen az egy néhány perc alatt elvégezhető művelet a ház körül vagy egy komolyabb kihívást jelentő, szakmabeli probléma.