A pontos, precíz, szakszerű munkát végző szerelőműhelyekben biztosan találni a szerszámok között nyomatékkulcsot. Ez az eszköz elengedhetetlen, amikor létfontosságú egy csavar pontosan az előírt nyomaték szerinti megszorítása, ez ugyanis méri a csavarra ható forgatónyomatékot. A precizitás tehát a cél, ám óriási különbség lehet két gép között. Segítünk megtalálni a legjobbat!
Kinek jó választás egy ilyen szerszám?
Egy nyomatékkulcs valójában mindig jó szolgálatot tesz függetlenül attól, hogy valaki otthon ezermesterkedik vagy szerelőműhelyben dolgozik hivatásszerűen. Hiszen olyan fajta precizitás érhető el általa, amelynek köszönhetően az előírt szorítási mértéket pontosan betartva kell szerelhetők össze az egyes elemek. Ugyanis egy ideális nyomatékkulcs segítségével pontosan be lehet állítani egy kötőelem vagy csavar meghúzási nyomatékát. Ez úgy lehetséges, hogy magán az eszközön látható, hogy éppen hány Newtonméterrel (Nm) húzzák a csavart. Ugyanez igaz az egyes elemek lazítása esetén is
Nem mindegy, mennyire húzod
Kevésbé gyakorlott mesterembereknek gyakran el kell magyarázni, hogy miért tehet számára is jó szolgálatot egy nyomatékkulcs. Sokan élnek abban a tévhitben, hogy egy csavart minél erősebben húzunk meg, annál jobb, annál erősebben köt. Ez azonban nem mindig állja meg a helyét.
Ha túl lazán van meghúzva egy csavar, az könnyen tovább lazul, végül a kötés elenged – ezzel mindenki tisztában van. De ugyanígy bajt okozhat egy túl erősen meghúzott csavar is, mert a feszítés hatására a megnyúlhat a menet anyaga, meggyengülhet és megsérülhet. A pontos, előírtnak megfelelő nyomaték tehát nagyon fontos, a nyomatékkulcs pedig ennek elérését segíti.
Nyomatékkulcsok széles skáláját kínáljuk mi is, s ugyanilyen széles skálán mozog a nyomatékkulcsok megbízhatósága is. A pár ezer forintos és a sok tízezer forintos szerszámok között a különbségek nagyok, főként a megfelelő nyomatékérték elérésének jelzésében, a kijelzőben, a működés mechanizmusában, érzékenységben térnek el egymástól.
A nyomatékkulcs alapvetően megakadályozza, hogy a kívántnál nagyobb nyomatékkal tudjuk a csavart meghúzni. A nyomatékkulcsok között a fő különbség abban van, hogy miként teszi ezt meg a szerszám, mi a működési elve. Haladjunk a legmodernebbtől a legegyszerűbb felé.
Milyen nyomatékkulcsok léteznek?
E téren elképesztően széles a választék, ugyanis a pár ezer forintos szerszámoktól kezdve a sok tízezer forintos kulcsokig számos típus találhat meg a kínálatban. Ezek között főként a megfelelő nyomatékérték elérésének jelzésében, a kijelzőben, a működés mechanizmusában, valamint az érzékenység terén térnek el egymástól. Vagyis bár alapvetően nyomatékkulcs működésének a lényege, hogy megakadályozza, hogy a kívántnál nagyobb nyomatékkal húzzuk meg a csavart, a működés terén számos eltér.
A nyomatékkulcsok között a fő különbség abban van, hogy miként teszi a dolgát ez a szerszám. A választékból az egyik legkeresettebb az úgynevezett lekattanós nyomatékkulcs. Ez egy olyan speciális lekattanó retesszel rendelkezik, ami a kívánt nyomaték elérése után egyszerűen nem engedi a további erőkifejtést a kulccsal és blokkolja a további csavarhajtást. A nyomaték mértékét természetesen mi magunk állíthatjuk be.
Ezzel szemben az úgynevezett elhajló/megtörő nyomatékkulcs másként működik, ugyanis a kívánt nyomaték elérésekor az eszköz felső része elhajlik, megtörik, így jelzi használójának, hogy elérte a kívánt nyomatékszintet.
Vannak nyomatékkulcsok, amelyek a fentiektől teljesen eltérő elven működnek. A lényegük az, hogy nem akadályozzák meg a további erőkifejtést a kívánt nyomaték elérése után sem. Az úgynevezett dinamométeres erőmérővel, például körtárcsával szerelt nyomatékkulcsok szerelés közben folyamatosan mutatják, hogy éppen mekkora erővel csavarozunk. Szerelés közben a markolaton lévő körtárcsán kell tartanunk a szemünket, s a kellő időben felhagyni a csavar további húzásával. Ennek használata nagyobb gyakorlottságot igényel.
A pontos mérés a precizitás alapja
A nyomatékkulcs választásakor azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora erőkifejtést szeretnénk elérni. Nyomatékkulcsok esetében minden esetben a nanométer a meghatározó, amelynek jele Nm. Ennek mértékbe pedig lehet 2,5 Nm, de akár 400 Nm is. Fontos tudni, hogy mindig tartományértékekről beszélünk e szerszámok esetében, amelyeket vásárláskor mindenképpen ajánlott figyelembe venni.
Azt is fontos megnéznünk, hogy a gyártó hány százalékban határozza meg a szerszám mérési pontosságát. Minél kisebb a hibaszázalék, természetesen annál jobb. A +/- 2-3% már nagyon jónak számít, érdemes ilyet vagy ehhez közelítőt beszerezni, hogy valóban precíz, pontos munkát tudjunk végezni vele.
A fentiekből látható, hogy elképesztően színes a nyomatékkulcsok világa, amelyben hobbi ezermesterek és profi szakemberek egyaránt megtalálhatják a számukra ideális eszközt.