A csendesebb elektromos fűnyírók nem mindenki számára jelentenek ideális megoldást. Ha nagy teljesítményre van szükségünk, mert például nagy területet gondozunk, vagy áramforrástól távoli kertrészeken kell füvet nyírnunk, esetleg az állandóan útban lévő zsinór kerget őrületbe, akkor sokkal kedvezőbb választás egy benzines fűnyíró.
Nem csak benzin kell a fűnyíróba
Az autókhoz hasonlóan a fűnyíróhoz is szükségünk lesz a benzin mellett motorolajra, illetve akár kenőanyagokra is. A megfelelő választáshoz először mindig tájékozódjunk a fűnyíró gépkönyvéből, azaz olvassuk el alaposan a használati utasítást, hiszen az pontosan tartalmazza, hogy mennyi és milyen típusú olajra van szükségünk. Ha a gyártói előírásokat figyelmen kívül hagyjuk, az jelentősen csökkentheti a berendezés élettartamát.
Szintén be kell tartani a gyártó által meghatározott motorolaj csere időpontját, melyet általában üzemórában adnak meg, és évente legalább egyszer akkor is el kell végezni, ha egyáltalán nem használtuk a fűnyírónkat.
Fűnyíró – kétütemű motorral
Ezeknél a típusoknál közvetlenül a benzinhez kell adagolni a motorolajat. Rendkívül fontos, hogy mindig betartsuk az előírt benzin-olaj keverési arányt, melyet szintén a gépkönyvben találhatunk meg. Bármelyik benzinkúton, szakáruházban vagy mezőgazdasági boltban találhatunk megfelelő, 2T jelzéssel ellátott, kétütemű motorolajat.
Mindig csak annyi üzemanyagot keverjünk be, amit maximum egy hónapon belül felhasználunk, mert a keverék gyorsan megromlik.
Fűnyíró – négyütemű motorral
A modernebb típusú fűnyíróknál külön tartályba kell tölteni a motorolajat, ezért nagyon figyeljünk, hogy biztosan a jó helyre kerüljön az olaj. Illetve minden használat előtt ellenőrizzük az olajszintet és szükség esetén töltsük fel az olajtartályt.
Benzines fűnyírók - nézd meg aktuális kínálatunkat!
Olaj típusok
Bár ma már elterjedtebbek a környezetbarát négyütemű motorral rendelkező fűnyírók, találkozhatunk kétütemű társaikkal is. Mivel maguk a motorok teljesen másként működnek, a két olajtípus is eltérő, semmiképpen sem felcserélhetők egymással.
Mindkét motortípushoz találunk hagyományos és szintetikus olajakat. A hagyományos fűnyíróolaj nyersolajból készül, míg a szintetikus finomított olajból és adalékanyagokat is tartalmaz. A szintetikus olaj kiváló kenést biztosít a nagy teljesítményű motorok számára, de általában drágább, mint a hagyományos olaj és sok fűnyíró teljesítménye túl alacsony ahhoz, hogy valóban érezhető legyen a kedvező hatása.
Viszkozitás
Az olajsúly, azaz viszkozitás a fűnyíróolaj sűrűségét írja le. Az olaj hígabbá válik, ahogy felmelegszik, így az alacsony viszkozitású olajokat inkább alacsony, míg a magas viszkozitású olajokat magasabb hőmérsékleti viszonyok között érdemes használni. Vannak azonban egyfokozatú típusok is, mint például a népszerű SAE-30, melynek azonban korlátozott a rugalmassága.
Választhatunk többfokozatú olajat is, mint a 10W-30-as, mely jó teljesítményt nyújt különböző hőmérsékleti tartományokban is. Ez a képesség csalogató lehet, azonban ha belegondolunk, hogy a fűnyírót általában a melegebb hónapokban használjuk, lehet, hogy megelégszünk valamelyik egyfokozatú fűnyíróolajjal is.