Egy fűkasza nagy kincs, ha valaki kertes házban él, függetlenül a birtok méretétől. Nagy előnye ezeknek a gépeknek, hogy használatukkal a kisebb és nagyobb méretű fű vagy gaz is gond nélkül lenyírható. Ezen felül pedig a szegélyeknél sem kell sokáig bajlódni, még abban az esetben sem, ha nehezen hozzáférhető a hely.
Vagyis számos előnye van bizonyos terepen egy fűkaszának a fűnyíróval szemben. Pontosan ebből kifolyólag a két szerkezet tökéletesen kiegészíti egymást a gyakorlatban.
Mindez viszont csak abban az esetben igaz, ha megtaláljuk a kaszához a megfelelő damilt is. Megmutatjuk, miért annyira fontos ez és mire érdemes odafigyelni e téren.
Mikor érdemes damilos fűkaszát választani?
Valójában ha lágyszárú növények levágásról van szó, tökéletes választás egy damilos fűkasza, hiszen egy megfelelően beállított hevederrel kényelmesen elvégezhető segítségével a munka. Fás szárú növények esetében viszont más a helyzet, ezekkel jellemzően nem fog boldogulni ez a típus, érdemes inkább a pengés verziót bevetni ilyen terepen.
Milyen típusú damilfejek léteznek?
Kezdjük az alapoknál, hiszen minden a damilfej típusánál kezdődik! Alapvetően háromféle típust különböztetünk meg e téren. A fix damilfej esetén a damil adagolást kézzel végezzük azt követően, hogy leállt a fűkasza. Ez igen időigényes művelet, így egyre kevesebben választják ezt a megoldást. A félautomata damilfej esetén a gyakorlat úgy fest, hogy a vágófejet a talajhoz érintve a damil újraállítódik anélkül, hogy le kellene közben állítani a motort. Az állítás során a szerkezet vágóburkolatában levő penge méretre vágja a damilt és folytatódhat a munka.
Csak abban az esetben kell újraindítani, ha már túlságosan lerövidült az anyag. A teljesen automata megoldás esetében a damilfej teljesen automata, még csak le sem kell érinteni a talajra ahhoz, hogy megfelelő hosszúságra állítódjon a rendszer. Ez pedig hatalmas előny. A hátránya, hogy igen gyorsan elhasználódik a benne levő damil, különösen ha nagyobb, egybefüggő területen rendben tartásáról van szó.
Fűkasza és fűnyíró damiljainkat itt találod
Melyik a legjobb fűkasza damil?
Milyen típusú damilok léteznek?
Ahogy a keveréknél, úgy a damil esetében is fontos, hogy a gép típusának megfelelőt vásároljunk belőle ami bizony nem könnyű feladat, ugyanis a kínálatban rengeteg különböző változat létezik belőlük. Már az alakja alapján is számos eltérő fajta létezik, ugyanis lehet kerek vagy akár szögletes is, amelyek ezeken belül a felhasználási terület függvényében eltérő átmérőkkel kaphatók.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hengeres, kisebb átmérőjű damilok általában kedvezőbb áron kaphatók, ugyanakkor jellemzően gyengébbek is és kevesebbet bírnak. A szögletes alakúak viszont általában drágábbal, viszont hatékonyabbak, hiszen ebben az esetben négy él is segít a fű levágásában.
Sok márka esetében különböző színkódokkal jelölik az adott termék erősségét. A kör profilú damilok jellemzően 1,6-4 milliméteresek, míg a négyszögletesek esetében ez a szám csupán 2,4-3,5 milliméter.
Mire érdemes figyelni a damil befűzése során?
Ha megtaláltad a megfelelő damil típust, akkor jöhet a befűzés művelete. Először is forgasd a damilfej ütőgombját úgy, hogy a nyilak egy vonalban legyenek, majd végy egy 2,5-3 méter hosszú, a damilfejhez megfelelő átmérőjű damilt. Ezt követően fűzd be az ütőgomb nyílásán a damil két végét ügyelve arra, hogy mindkét oldalra egyenlő hosszúságú jusson belőle.
Végül forgasd az ütőgombot az óramutató járásával ellentétes irányba, így felcserélve a damilt. Ezt követően pedig kezdődhet a munka.
Bár azt gondolná az ember, ha megtalálta a számára minden szempontból tökéletes fűkaszát, már nem kell nagy hangsúlyt fektetnie arra, hogy milyen damilt használ, azonban ez korántsem igaz. Hiszen ez a vékony eszköz a szíve az egész gépezetnek, amely nélkül lehetetlen vele dolgozni. Vagyis érdemes mindig megfontoltan dönteni, ha damil vásárlásáról van szó.