Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Milyen esővízgyűjtőt vegyek?

Az esővíz összegyűjtése egyre nagyobb szerepet kap a mindennapokban, legyen szó kertes házakról, közösségi létesítményekről, kertészeti- vagy mezőgazdasági telepekről, kis- és nagyvállalatokról. Kiemelt jelentőséggel bír a társadalmi felelősségvállalás szempontjából is, hiszen a Föld ivóvízkészlete véges, s olyanokra pazaroljuk értékes ivóvizünket, amit könnyedén tudnánk fedezni esővízzel.

A klímaváltozás egyik hozadéka a kialakult szélsőséges, sokszor drasztikus időjárási viszonyok, melyek igencsak megnehezítik életünket, például a gazdálkodást, hobbi-, valamint díszkertek gondozását, füvesítést. Gondoljunk csak bele, a nyári aszályos időszakban a hirtelen megnövekedett vízfogyasztás egyre nagyobb terhet jelent a hálózatra nézve, a túlterhelés miatt egyre gyakoribb a vízellátás akadozása, illetve kimaradása. 

A lehulló csapadék összegyűjtésének számos előnye van, az előbbiekben említett problémák kis odafigyeléssel nagymértékben kezelhetőek. Az esővízgyűjtő tartályok használata a leghatékonyabb és legköltséghatékonyabb megoldást nyújtják az esővíz gyűjtésének és tárolásának a háztartási vagy üzleti, önkormányzati vízszükségletek kielégítésére.

Milyen esővízgyűjtőt érdemes venni, hogyan válasszuk ki a számunkra ideális tartályt? Bármilyen célra is szeretnénk használni az összegyűjtött esővizet, a legnagyobb fejtörést a tartály méretének kiválasztása okozza. Az alábbi néhány egyszerű lépéssel a kiválasztási folyamat nagyban leegyszerűsíthető. 

Milyen méretű esővízgyűjtőt vegyek?

1. Átlagosan mennyi vizet használsz?

Tekintsd át az elmúlt év vízszámláit, melyben egyértelműen látod, hogy mennyi a vízfogyasztásod. Könnyedén kiszámíthatod, hogy tavasztól-őszig mennyit használsz fel öntözésre. Prognosztizálható, hogy ez a szám a következő években magasabb lesz, köszönhetően az egyre forróbb nyári hónapoknak.

2. Mennyi csapadék várható?

Nézd meg a hosszútávú, évi időjárás előrejelzéseket, amelyek tartalmazzák a várható csapadék mennyiségét. Hazánkban az évi átlagos csapadék 500-750 mm, de az egyes országrészek között jelentős eltérések mutatkoznak az éves csapadékmennyiséget tekintve.

3. Mennyi esővizet tudsz gyűjteni?

Ennek kalkulálásához érdemes esővízgyűjtő vagy ciszternás kalkulátort használni, ahol meg kell adni a vízgyűjtő terület nagyságát - vagyis a háztető méretét, továbbá az évi várható csapadék mennyiségét. Külföldi oldalakon számos ilyen jellegű kalkulátort találsz, melyek használata egyszerű, s nagy segítségedre lehetnek.

A szükséges, valamint az összegyűjthető esővíz mennyiségének meghatározása után láthatod, hogy mennyi vizet kell tárolnod. Ez alapján könnyedén ki tudod választani a számodra megfelelő méretű esővízgyűjtő tartályt.

A megfelelő méret mellett azonban érdemes még néhány szempontot figyelembe venni a vásárlás során

1. Milyen színű legyen a tartály?

Elsőre talán lényegtelennek tűnhet, de azon túl, hogy milyen színvilág illik az adott kertrészbe, igen hangsúlyos. Átlátszatlan színű esővízgyűjtőt vásároljunk, melyek segítenek megelőzni az algásodást. Ezáltal sokkal tovább eltartható és felhasználható a benne tárolt esővíz.

2. Vannak-e nyílászárók a tetőn?

Fontos kérdés, hogy olyan szerelvények, mint például a túlfolyócsövek elférjenek a beszerelés során. Ehhez elegendő helyre van szükség.

Láthatjuk, egy kis tudatos tervezéssel és időráfordítással ki tudjuk választani az igényeinknek megfelelő esővízgyűjtőt. Környezettudatos lépés az ilyen eszközök használata, melyek számottevő energia- és költségcsökkentést tesznek lehetővé. Hosszú távú felhasználást tesznek lehetővé, így egyszeri befektetést igényelnek.