Fűnyírót választani nem könnyű. Még ha el is határozzuk magunkat az elektromos vagy a benzines típus mellett, akkor is rengetegféle gép marad a kínálatban. Vannak azonban szempontok, segítő kérdések, amelyeket ha megválaszolunk magunknak, rögtön tudni fogjuk, melyiket vegyük meg.
Fűnyíró választását megkönnyíti, ha sorra vesszük, hogy mekkora területen fogjuk használni és milyen terepviszonyok között, hogy mekkora teljesítményű gépet szeretnénk és milyen meghajtású, illetve hogy fontos-e számunkra, hogy fűgyűjtő tartállyal rendelkezzen.
Egybefüggő, golfpályához hasonlító, zöld gyep minden kerttulajdonos álma. Ha sikerül a kertészeti katalógusba illő gyepet elérnünk, akkor jön az állapot megtartásának feladata. A rendszeres öntözés, a folyamatos tápanyagpótlás és egyéb talajjavító praktikák mellett nagyon fontos szerep jut a fűnyírásnak is. Jó fűnyíró nélkül nem sokáig élvezhetjük áhított udvarunkat.
Milyen teljesítményű fűnyíróra van szükség - ezt a cikket olvastad már?
A terület mérete és a terepviszonyok mérvadók
Alapvetően az udvar fűvel borított területe és egyenetlenségének mértéke határozza meg, hogy milyen motorral bíró és mekkora vágószélességű fűnyíró lehet számunkra a legideálisabb. Ha nagy és viszonylag homogén területet fogunk rendben tartani, tehát kevés a bokor és fa, illetve a szűk hely, akkor minél nagyobb vágószélességű fűnyírót válasszunk. Ha azonban keskenyebb helyeket is szeretnénk elérni vele, akkor kisebb vágószélességgel kell beérnünk.
Az sem mindegy, hogy mennyire egyenletes a talaj. Ha dimbes-dombos, akkor a nagy hátsó kerekekkel ellátott fűnyírók nagy segítségünkre lehetnek, akárcsak az önjárók. Egy önjáró fűnyíróval akár emelkedőn és lejtőn sem kell nagy erőt kifejtenünk, hiszen a gép súlyát nem nekünk kell megtartani.
Vajon benzines, elektromos, kézi vagy akkumulátoros fűnyíró esetleg robotfűnyíró?
Mint a láncfűrész esetében is egy jó szempont lehet a kiválasztásnál a terület, ugyanis merőben nem mindegy, hogy pl. nagy vagy kis területre keresünk fűnyírót, dimbes-dombos vagy egyenes felületen szeretnénk vele levágni a füvet.Továbbá lakókörnyezetben vagy egy vikend telken lesz nagyobbrészt használva. Mindegyik változatnál fogunk találkozni előnyökkel és hátrányokkal, csupán magunk számára kell megfeleltetnünk, hogy mi az, ami a legfőképp igazodik az általunk támasztott elvárásokhoz.
Elektromos fűnyíró
Talán az egyik legáltalánosabb és legkeresettebb modell a benzines fűnyíró mellett az elektromos vagy vezetékes fűnyíró. Az optimális használat kisebb telkek, családi házak, üdülők kertjei. Számokban kifejezve, azt mondhatnánk, hogy 2-300 m2 területig érdemes ezen változat használata. Azonban célszerű a gyártói ajánlást figyelembe venni, hogy mekkora területre ajánlott a gép a teljesítménye alapján.
A viszonylag egyenetlen talajon még jól el boldogulnak. Környezetbarát kialakításúak, csendes működésűek. Előnyükre írható még, hogy kevesebb karbantartást igényelnek, mint benzines társaik.
Viszont, ha a kert tele van ültetve mindenféle tujával, sövénnyel és virággal nem biztos, hogy ez a legjobb választás, hiszen a kábellel az ember nehezen tud manőverezni és kerülgetni a kertben megtalálható „akadályokat”.
A kábeles változat használata nagy óvatosságot és körültekintést igényel a balesetek elkerülése véget.
Benzines fűnyíró - önjáró fűnyíró
A benzines fűnyírót nagy területek gondozáshoz ideális, itt gondolhatunk 5-600 nm feletti területekre. Segítségükkel gyorsabban elvégezhető a munka, általában a fűgyűjtő kosaruk is nagyobb és az önjáró típusok a dombos területeken is könnyen kezelhetőek, akár elhanyagolt területeken is használhatóak. Hátrányukhoz írható, hogy hangosak, büdösek továbbá nagyobb a meghibásodási hajlam, mint elektromos társaiknál.
A nagyobb gépsúly miatt nehézkesebb a használata, nem beszélve arról, hogy bíbelődni kell a kellemetlen és tűzveszélyes üzemanyaggal.
Kézi vagy mechanikus fűnyíró
Mégsem mehetünk el szó nélkül a mechanikus vagyis kézi változatok mellett, hiszen mégiscsak ez volt az alap változat, amelyből kialakították az egyéb más energiával meghajtott fajtákat. Ezek kisebb füves területek karban tartására elegendőek. Előnyei, hogy az egyszerű működésből adódóan nincs karbantartási - és üzemeltetési költségük. Hátrányuk viszont, hogy csupán max.4 cm-es füvet képesek vinni és a kis méretű fűgyűjtő kosaruk végett alkalmazási területe erősen korlátozott.
Akkus fűnyíró
Az akkumulátorral működtetett fűnyírók is egyre nagyobb részét képezik a választéknak. Mondhatnánk hogy a két legnépszerűbb fűnyírótípus egyvelege, olyan aspektusból, hogy a benzines változathoz hasonlósan rendkívül nagy a mozgásszabadság, hisz nincs vezeték, amelyre figyelni kellene. Az elektromos modellekhez hasonlóan pedig, környezetbarát.
Ellentétben a néhány évvel ezelőtti helyzettel, ma már egyre inkább felveszik a versenyt mind teljesítményben, mind üzemidőben az egyéb meghajtású társaikkal.
Robotfűnyíró
Mint ahogy az előző típusoknál, itt sem cél mélységeiben boncolgatni a robotfűnyíró tudását, de felületesen mindenképp ki kell rá térnünk. Személyes véleményem, hogy ez a technológia még nem éli virágkorát, még valószínűleg számos fejlesztésen keresztül fog menni, mire a tökéletes változatok az áruházak polcaira kerülnek.
De, amit már most is tudunk, az az, hogy a legkényelmesebb fűnyírási mód az összes közül. A robotfűnyíró göröngyös területen nem igazán állja meg a helyét, a neki való pálya inkább az egyenletes terület.
Számításba kell venni, hogy nem egy egyszeri nagy munkára készült, hanem inkább az állandó kisebb karbantartásra. Viszont ha, mindennap ráengedjük a gyepre olyan vágásképet kapunk, amelyet a hagyományos fűnyíróval soha nem lehet megvalósítani.
Legideálisabb felhasználási terepe a kisebb, szabályos udvarok, ahol viszonylag kevés tereptárgy van.
A benzines fűnyírók jobban károsítják a környezetet mint elektromos társaik, ezért – a környezettudatosság jegyében – egyre népszerűbbek az elektromos típusok. További előnye, hogy csendes és rendkívül könnyű tolni és kezelni, elindítani. Ám azt be kell látni, hogy az elektromos fűnyírók nagy területen nem elég hatékonyak, 500-600 m2 és ennél nagyobb területen benzinessel boldogulhatunk könnyen.
Mikor jó választás a benzines fűnyíró? Olvasd el ezt a korábbi cikkünket is
Akkumulátoros fűnyíró is egyre több családnál „teljesít szolgálatot”, kedveltségét annak köszönheti legfőképpen, hogy magában hordozza az elektromos fűnyíró minden előnyét (halk, könnyű, könnyen kezelhető) és egyetlen hátrányát is kiküszöböli: nem kell zsinórral bajlódni munka közben.
Kosárra cserélhetjük a gereblyét
Régen fűnyírás után gereblyézés következett. Ez utóbbi feladatot fűgyűjtő tartályos fűnyíróval megspórolhatjuk magunknak. Ma már szinte valamennyi típus hátulján van ilyen tartály, ami összegyűjti a levágott füvet, így nem marad semmi, amit gereblyézni kellene. További előnye a fű tartályba gyűjtésének, hogy így nem szórjuk szét a gyomok magvait. Ha ritkán nyírt, így nagy fűvel benőtt terület gondozására keresünk fűnyírót, akkor gyűjtőtartályos helyett oldalkidobós típus lehet leginkább segítségünkre, amelyek nem gyűjtik a füvet, hanem a fűnyíró egyik oldalán kidobják azt.
A nagy fűvel gyorsan megtelne a tartály, így fűnyírás közben akár többször is meg kell állnunk üríteni a kosarat. Ha ezt a kellemetlenséget ki akarjuk küszöbölni, akkor nagy terület karbantartására oldalkidobós gépet vetünk be. Ezzel gyorsan lehet haladni és még azzal együtt is gyorsabban végzünk, hogy a fűnyírás végeztével összeszedjük a levágott zöldet.
Mulcsozhat is a fűnyíró
A legprofibb fűnyírók mulcsozásra is alkalmasak. Ezek a gépek a füvet felaprítják, majd visszajuttatják a talajra. Akkorára aprítják, hogy utána a talajon alig észrevehető a fűnyesedék, így a látványt nem rontja, tápanyagutántöltésnek, mulcsnak azonban kiváló. Így a levágott fű hasznosul, ráadásul a mulcsréteg a kiszáradástól is megvédi a talajt.
Akármilyen típusra esik is a választásunk, az azon szereplő gyártói ajánlást mindenképp vegyük figyelembe. A gépeken fel van tüntetve, hogy mekkora területre ajánlott és mekkora a teljesítménye. Ezek az információk segítenek elindulni, az ez alapján leszűkített választékot vegyük sorra a fent felsorolt szempontok mentén.