A gyalugépek síkfelületek vagy síkokból összetett termékek, főként tömörfa megmunkálását szolgálják. Termelékenysége kicsi, hiszen kézi munkát igényel, ugyanakkor nélkülözhetetlen a gyártásban. Sokan otthon, hobbi barkácsolásban is megpróbálkoznak a gyalulással. Annak, aki gyakran fúr, farag otthon, folyamatosan újabb és újabb dolgokat épít fából, kötelező helye van a szerszámai között a gyalulógépnek. A következőkben ahhoz próbálunk segítséget adni, hogy mindenki könnyedén beszerezhesse az őt leginkább szolgáló modellt.
Pár tízezer forintért is találhatunk már gyalugépet, illetve akad a gyalugépek kínálatában félmillió forintos eszköz is. Árban óriási különbségek vannak tehát a gyalugépek között és az értéke többnyire tükrözi a tudást, a hatékonyságot, a minőséget.
Mindegyik gyalu másra való
A gyalugépeknek 3 fő típusát különböztetjük meg: egyengető, vastagoló és kombinált. Illetve van haránt- és hosszgyalugép. Ez utóbbi kettőből könnyű választani: a gyalulni kívánt munkadarab mérete határozza meg, hogy melyikre van szükség. A kisebb darabokat harántgyalugépen, a nagyobbakat hosszgyalugépen munkáljuk meg.
Az egyengető és vastagoló pedig más-más részét munkálja meg a daraboknak: az egyengető az éleket és lapokat munkálja meg síkban és derékszögben. Az egyengető gyalugép esetében a munkadarabot kézzel kell előtolni. Vastagoló gyalugéppel egy oldal egyengetése után forgácsolhatjuk pontos méretre az anyagot. A kombinált gyalugép kettő az egyben, egyengetésre és vastagolásra is alkalmas. Mindezeken kívül vannak többfejes gyalugépek is, amelyek az anyag két fő síkján kívül annak oldalait is képesek forgácsolni.
Fontos szempont: balesetvédelem és biztonság
Gyalugépeken könnyen fordulhat elő baleset, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Elég, ha az ember keze lecsúszik a munkadarabról és a késtengelyhez ér. Ennek kivédésére a gyalugépek többségén ma már van védelem: a gép úgy van kialakítva, hogy csak a forgácsolást végző késtengely van szabadon. A legtöbb gépnél ezt egy védőlemez biztosítja: egy rögzített pont körül van egy elforgatható lemez, automatikusan mindig olyan helyzetben, hogy a késtengely fedve legyen.
Vastagoló gépeken a behúzó hengerek előtt helyeznek el a gyártók védőberendezést: visszasodrást megakadályozó visszacsapó kilincssort.
Ezek ma már a legalapvetőbb védőberendezések, legalább ezek legyenek az általunk használt gyalugépen. Meglétéről mindenképpen ajánlott megbizonyosodni, s olyan korszerű gyalugépet vásárolni, amely ezekkel a védőberendezésekkel ellátottak, a saját biztonságunk, testi épségünk érdekében. Ha van már mód arra, hogy kivédjük az esetleges baleseteket, akkor miért ne tennénk?
A professzionálisabb gépeken a késtengelyvédelmen kívül van nulla feszültséggel működő biztonsági kapcsoló és túlterhelés kapcsoló is.
Hasznos tartozékok
Ha kiválasztottuk a számunkra szükséges gyalugép típusát, nincs más hátra, mint abból a fajtából kiválasztani a legmegfelelőbbet. A legfontosabb technikai adatok, amelyek segítik a választást: a gyalulási mélység és szélesség, a motor teljesítménye, a kések száma, a gép súlya, a befogadóképesség (mekkora munkadarab forgácsolására alkalmas) és a falcolási képesség. A gép súlya azért lehet mérvadó, mert minél kisebb a tömege, annál könnyebb dolgozni vele.
Ezek a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes megnézni, de számíthat még a kés és az asztal anyaga is, hiszen ezen múlhat a gép időtállósága, a forgácsolás minősége. Az is jó pont egy gép mellett, ha kétoldali forgácskidobásra képes, azaz a munkahelyzettől függően jobb vagy bal oldalon is ki tudja dobni a forgácsot.
Sok gyalugéphez tartozékokat, kiegészítőket is adnak. Például porzsákot, párhuzamvezetőt és tartósínt, vezetőlécet falcoláshoz, dugókulcsot, késélesítő szerszámot. Mindezek természetesen külön is megvásárolhatók később, amikor szükség van rá, ezek megléte akkor segítheti a választást, ha két ugyanolyan egyéb tulajdonságokkal bíró, ugyanolyan árú termék között kell dönteni.