Ha többet szeretnél tudni gépkocsid állapotáról, arról, hogy jól működik-e, milyen hibája van, biztosan felmerült benned, hogy hibakód olvasót vásárolj.
E remek kis szerkezet óriási segítség lehet számodra, hiszen adódhat jó néhány olyan probléma, amely nem annyira egyértelmű, mint például egy olajszivárgás vagy defekt. Hibakód olvasó használatával a járműdiagnosztika sokkal egyszerűbb és pontosabb, sok kellemetlenségtől megkímélheted magad, ha lapul egy ilyen az autós készletedben.
Ne aggódj, ha nem tudod milyen típust vegyél. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a tényezőket, amelyek megkönnyítik a választást a vásárlás során.
Mi az a hibakód olvasó?
Ez a speciális mérőeszköz tulajdonképpen az OBD, vagyis fedélzeti diagnosztika (On-board diagnostics) szkennelőeszköz szinonimája. Képes leolvasni az adott gépjármű számítógépes rendszeréből érkező adatokat, valamint hibakódokat. Ebből következik, hogy csak akkor tudod használni ezt a praktikus kiegészítőt, ha személy- vagy teherautód rendelkezik számítógépes rendszerrel.
Egy képernyővel ellátott konzolt tartalmaz, ezen található a járműadatok interfésze. A használat megkönnyítése érdekében gombok kerültek kialakításra az eszközön, továbbá egy csatlakozó, amely segítségével tud járművedhez kapcsolódni.
Ma már többféle hibakód olvasóval találkozhatsz, a fejlettebb változatok bonyolultabb feladatokat is képesek elvégezni, ilyen lehet például az adatt hibakód törlése vagy az adatok visszaállítása.
Megéri hibakód olvasót venni?
Talán benned is felemerült a kérdés, hogy vajon megéri-e beruházni egy ilyen eszközre, ha nem a mindennapi munkavégzéshez alkalmazod. A mai járművek legtöbbje már a kijelzőn megjelenő jelzésekkel, figyelmeztetésekkel működik, azonban sok tulajdonos nem tudja, hogy ezek a jelzések valójában mit jelentenek.
Erre a problémára nyújt megoldást egy diagnosztikai szkenner, így igazán értékes eszköz egy gépjármű tulajdonos számára. Hirtelen megjelenő hibajelzések alkalmával hamar kiderítheted mi a probléma, biztonságos-e tovább haladnod, vagy azonnal szakember segítségét kell kérned. Ideális lehet arra is, hogy a saját szkenner adataidat összevesd a szerelők által javasolt eljárásokkal. Főként abban az esetben jelenthet számodra plusz biztonságot, ha először dolgozol az adott műhellyel.
Így válaszd ki a legjobb OBD olvasót
Ahogy korábban említettük, többféle diagnosztikai eszköz áll rendelkezésre, melyek különböző tulajdonságokkal bírnak. Hogy megkönnyítsük számodra a választást, összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, amelyeket érdemes figyelembe venned hibakód olvasó vásárlásakor.
1. Milyen információkra van szükséged?
A legelső kérdés, amit fel kell tenned, hogy mire szeretnéd a készüléket használni? A jármű állapotát szeretnéd ellenőrizni, hogy biztonságban érezd magad? Lehet, hogy korábban meggyűlt a bajod néhány autószerelő műhellyel, ezért biztosra szeretnél menni egy-egy javítás alkalmával. Ebben az esetben egy kezdő hibakód olvasó lesz az ideális, amely leolvassa az adatokat és képes törölni a hibakódokat.
Amennyiben szeretsz barkácsolni és magad elvégezni néhány javítást autóddal, teherautóddal kapcsolatban, olyan típust érdemes vásárolnod, amely többféle lehetőséget biztosít számodra. Bizonyos modellek lehetővé teszik például különböző mérőszámok visszaállítását is.
Alaposan olvasd át az adott készülék specifikációt, győződj meg arról, hogy azok az információk, amelyek neked szükségek lehetnek, mind szerepelnek a listában.
2. A gépjármű típusa
A hibakód olvasók különböző autómárkákkal és évjárattal kompatibilisek. Bizonyosodj meg arról, hogy a te autód márkáját, adott modelljét a szkenner képes leolvasni.
3. A készülék ára
A különböző funkciókkal kialakított készülékek ára egymástól eltérő lehet. Általánosan elmondható, hogy minél többre hivatott, ára annál magasabb. Ha nem javítási-szerelési céllal szeretnéd megvásárolni, valószínű, hogy nem szükséges egy profi eszközre beruháznod.
4. Hibakód olvasó jellemzői
Valamennyi digitális eszköz esetében fontos tényező azok frissíthetősége. Vásárlás előtt járj utána, hogy pontosan melyik modell és milyen konstrukciókkal frissíthető. Vannak gyártók, melyek ingyenes frissítést biztosítanak, míg mások csak meghatározott díj ellenében. Vannak típusok, melyek nem frissíthetőek, ez azonban az eszköz működésének pontosságát befolyásolja.
5. Hibakód olvasók típusai
A felsorolt szempontok mellett fontos, hogy megismerd a különböző diagnosztikai eszközöket, amelyek nemcsak funkciójukban, hanem hordozhatóságban, valamint a csatlakozást tekintve is eltérnek egymástól.
- Csatlakoztathatóság szerint
Léteznek vezetékes, vezeték nélküli - Bluetooth-on vagy WIFI-n keresztüli csatlakozást biztosító típusok. Vezetékes modellek esetén a vezeték hossza lehet korlátozó tényező, míg a vezeték nélküliek nagyobb szabadságot biztosítanak. Ezek ára jellemzően magasabb, s figyelni kell az adott kapcsolat hatótávolságára.
- Hordozhatóság szerint
3 nagyobb csoportba sorolhatjuk őket a hordozhatóságot tekintve. Vannak kézi eszközök, amelyeket bárhová magaddal tudsz vinni. Bizonyos modellek laptopot/számítógépet használnak a jármű adatainak elemzéséhez. Ezekről elmondható, hogy olyan fejlett funkciókkal vannak kifejlesztve, amit az autódiagnosztikában, illetve -javításban alkalmaznak. Az adapter típusú szkenner eszközök hordozhatósága a legegyszerűbb. Kis méretük lehető teszi az egyszerű szállítást, vezeték nélkül csatlakoznak a vizsgálandó járműhöz. Az adatokat kézi eszközön, okostelefonon, laptop/számítógépen keresztül tudod elemezni.
Nem kell, hogy egy hibakód olvasó vásárlása bonyolult folyamat legyen. A felhasználás célja, a jármű típusa és jellemzői, továbbá az ár alapján ki tudod választani a számodra legjobb verziót.