Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Milyen hosszabbítót vegyek?

Nincs háztartás, ahol ne lenne legalább egy hosszabbító zsinór gyakori használatban. Vagy kevés a konnektor, vagy túl messze onnan, ahol szükségünk lenne rá. Kertben is jól jön, ha a teraszról kell áramot vinnünk egy kicsit távolabb. A hosszabbító vásárlásakor sokan csak azt nézik, hogy hány méter hosszú, pedig vannak egyéb fontos szempontok is. Vegyük sorra ezeket!

A hosszabbítók főszezonja kétségkívül a karácsonyi időszak, amikor kivilágítjuk a házat, az összes ablakot és persze a karácsonyfa helyét sem aszerint keressük meg a lakásban, hogy hol van konnektor. Az év többi napján is hasznos háztartási cikkből sokféle kapható.

Nagy géphez vastagot, kis géphez vékonyat

Ránézésre a hozzá nem értő szemek nem sok különbséget látnak hosszabbító és hosszabbító között. Pedig nem mindegy, hogy milyen géphez, eszközhöz, milyen hosszabbítót használunk. A hosszabbítókábel belsejében lévő vezetékek különböző vastagságúak lehetnek. Ezt a vastagságot 18 és 10 közötti számokkal jelölik a hosszabbító zsinórján, általában oda van nyomtatva: a 10 a legvastagabb, a 18 a legvékonyabb.

A vastagabb vezetékek értelemszerűen több áramot tudnak vezetni, így nagyobb készülékekhez, nagy energiaigényű gépekhez ezt célszerű választani. A 18-as számmal jelölt kábel kis energiaigényű eszközökhöz, például órákhoz való.

Hosszabbítók, elosztók webshopunkban

Dugó két vagy három fogóval

Ami ránézésre is látszik a hosszabbítón, az az, hogy hány fogóval rendelkezik a dugó. Vannak két és három fogójú hosszabbítók, általában a vastagabb vezetékes hosszabbítókat látják el három fogóval. A harmadik fogó ugyanis elektromos áramütést, illetve a készülék károsodását akadályozza meg azáltal, hogy visszatérési utat biztosít a felesleges áramnak. Ez tehát egy biztonsági elem, amely nagyobb biztonságot adhat a felhasználónak.

Annak, akit ez megnyugtat, érdemes három fogójú hosszabbítót keresni. A kis energiát adó kábeleknél erre kevésbé van szükség, hiszen jóval kisebb az esély felesleges áramra, így azok dugója rendszerint két fogóval rendelkezik. 

Beltérre, kültérre

Nem mindegy, hogy kültéri vagy beltéri használatra szánjuk a hosszabbítót. A kültéri használható bentre is, a kifejezetten beltéri azonban nem használható kültéren. Azt, hogy hová tervezték, ránézésre megmondhatja bárki, a kültéri hosszabbító csatlakozása ugyanis valamilyen módon burkolva, dobozolva van: általában emelhető fedéllel védik a csatlakozást a víztől, párától, esőtől. Ezen kívül a kültéri hosszabbító szigetelve is van, így hő-és fagyálló, nyári forróságban és a leghidegebb téli éjszakákon is bátran használhatjuk.

Fontos! A kültérre tervezett hosszabbító időtálló, nem tesz benne kárt az időjárás. Beltéri hosszabbítót soha, rövid időre se használjunk kint, az esetlegesen befolyó nedvesség életveszélyes, súlyos sérülést okozhat.  

Hosszabbító extrákkal

Az, hogy hány aljzattal ellátott hosszabbítót veszünk és hogy fontos-e, hogy gyermekvédelemmel ellátott, zárható fedelű vagy lengőcsatlakozóval ellátott legyen, csak az egyéni igényeken múlik. Ezek is szempontok lehetnek, léteznek ilyen „extrákat nyújtó” hosszabbítók is. 

Legfontosabb azt tisztázni, hogy mihez lesz szükségünk hosszabbítóra, hogy akkorát és olyan vastagságút vegyünk, amelyik elér oda, ahová szükséges és amelyik ad annyi áramot, amellyel tökéletesen működtetni tudjuk, amit szeretnénk. 

Jó tanács: válasszunk lehetőség szerint beltérre is kültéri hosszabbítót, azzal nem tévedhetünk. A lakásban is borulhat ki folyadék, fröcsöghet bele víz, s jóval könnyebben bejut egy földön lévő hosszabbító csatlakozójába, mint a falon lévőébe.

Fő a biztonság, ezt tartsuk szem előtt, s nézzük meg vásárlás előtt gépeinket, hogy mekkora az energiaigényük, ezt vegyük figyelembe. Ha több eszközhöz is használni szeretnénk a hosszabbítót, akkor azt vegyük alapul, amelyiknek a legtöbb energiára van szüksége a működéshez – olyan hosszabbítót válasszunk amelyik annak igényét ki tudja elégíteni.