Addig viszonylag hamar eljut egy szakember, hogy felismerje, ipari porszívóra bizony szüksége van. Főként az építőiparban tevékenykedőknek nélkülözhetetlen, ha nem szeretnék, hogy a munkálatokból adódó por, törmelék és egyéb szennyeződés károsítsa a munkaterületet, illetve maguk és munkatársaik egészségét. Az elhatározás után jön azonban a felismerés, hogy rengetegféle ipari porszívó van a piacon. Vajon milyen ipari porszívót érdemes venni?
Ehhez adunk most segítséget! Hogy az ipari porszívó valóban megkönnyítse a munkádat és ne okozzon bosszúságot.
Melyik a legjobb ipari porszívó?
Minden ipari, professzionális gépre általánosan igaz, hogy strapabíróbb, magasabb minőséget képvisel és nagyobb teljesítményű. Nincs ez másként a háztartási kontra ipari porszívók esetében sem. Ezen kívül elmondható: az ipari porszívók jóval nagyobb méretűek, hogy nagyobb térfogatú tartály férjen bele, és vizet, illetve vegyszereket és veszélyes anyagokat is fel tudnak szívni. Folyamatos használatra tervezik, nem heti egy-két alkalomra, s ennek megfelelni képes anyagból készülnek.
Kerekei gond nélkül gurulnak az ipari törmelékkel borított talajon is. És persze nagyobb teljesítményűek, így hatékonyabban szívják fel a port.
1. Szívásban az erő
Az ipari porszívó – csakúgy, mint a háztartási – választásakor a legfontosabb szempont általában a szívóerő. Mindenki számára ismerős lehet a bosszúság, amit akkor érzünk, amikor egy gyenge teljesítményű porszívóval dolgozunk. Az erős, a szőnyeget is felemelő fajtával még a takarítás is öröm. Nem kell többször átmenni egy-egy területen és sokkal tisztábbnak érezzük utána otthonunkat.
Hasonló élményt adnak a nagy szívóerejű ipari porszívók is: a fúráskor, faragáskor keletkező poron kívül nagyobb törmelékeknek sem marad nyoma ott, ahol egy jó ipari porszívóval takarítunk.
Ipari porszívók és szőnyegtisztító gépek a Szerszámkell kínálatában
2. Zsákkal vagy anélkül
Porzsákos és porzsák nélküli verziója a háztartási porszívóknak is van, és az ipari porszívók között is megtalálható mindkét típus, de utóbbi uralkodik a piacon. A porzsákos ipari porszívók nem túl népszerűek, sokkal egyszerűbb, ha a porszívó egy tartályba gyűjti a koszt, mintha egy vödörbe borítanád és utána csak ki kell borítani azt. A legjobb azonban az olyan típusú ipari porszívó, amelyikben meg van a lehetőség a porzsák nélküli és a porzsákos használatra is.
Ugyanis hiába gyorsabb és könnyebb a tartály ürítése, mint a zsákcsere, van, amikor olyan szennyeződést kell felporszívózni, amelyet nehezen lehetne eltávolítani az tartály faláról. Ezekhez az anyagokhoz jó, ha porzsák helyezhető a porszívóba.
3. Két filter több mint az egy
Az ipari porszívók szinte mindegyikében automata filtertisztító van. Így a filter tisztítása nem vesz el időt a hatékony munkától, de ami ennél is fontosabb, hogy ennek köszönhetően nem kerül vissza por a légtérbe porszívózás közben. Vannak már olyan modellek, amelyekben két szűrőt helyeztek el: míg az egyik tisztul, a másik szűri a port, így addig sem kell állnia a porszívónak, amíg az tisztítja a filtert.
4. Extrák: fújás és csatlakozóaljzat
Az extra funkciók akkor segítenek a választásban, ha két olyan ipari porszívó közül kell választani, amelyek az eddig leírt tulajdonságaikban megegyeznek. Ez esetben a kettőből válaszd azt, amelyik tud még „valamit”: például fújni. A fújó funkció jól jöhet, ha szárítani kell valamit. Ha pedig a porszívóba csatlakozóaljzat van építve, akkor akár elosztóként is funkcionálhat a porszívó vagy lehetővé teszi, hogy összekapcsold a porszívót egy másik géppel.
Ha például fúrsz, a fúró indításával automatikusan elindul a porszívó is, s már szívja is fúrás közben a port, majd a fúrás végeztével a porszívó is kikapcsol, nem szükséges külön kapcsolgatni a kép gépet.
5. A porosztály is számít
Mindezeken kívül azt is meg kell határoznod választáskor, hogy legfőképpen milyen jellegű szennyeződéseket porszívózol. H, M és L porosztály jelöli, hogy milyen porok szűrésére alkalmas a porszívó. A legfinomabb szemcsék szűrésére a H besorolású alkalmas.