Ceruzával jelöljük a furat helyét, majd fúrunk és…. egy picit megcsúszott. Kinek nem ismerős helyzet? Van, amikor ez nem jelent különösebb problémát, de bizony van, amikor tizedmilliméter pontossággal kell fúrni. Ezt segítheti egy oszlopos fúrógép.
„Az én fúrómhoz van állvány és abba is rögzíthető” – jön gyakran a válasz a fenti felvetésre. Ám egy állvány megvezetése nem olyan pontos, mint egy stabilan rögzített, kifejezetten ilyen fúrásra kialakított, oszlopos fúróé. Elég, ha egyszer kipróbálod, többé nem kételkedsz abban, hogy egy állványra tett kézi fúró pontossága, precizitása nem ér fel az oszlopos fúróéhoz. Ráadásul ezeknek a gépeknek a tokmányába más szerszámok is befoghatók, így nem is csak fúrásra használható az oszlopos fúró.
Pontos, precíz, biztonságos
Az oszlopos fúrógép stabil, nem mozog munka közben, mint a kézben tartott fúró, valamint a fúrni kívánt munkadarabot is rögzíteni lehet – ez a két lehetőség az, ami tűpontosság teszi az oszlopos fúróval készített furatokat, legyen szó fáról, fémről vagy műanyagról, mintegy 640 mm furatátmérőig. Ezt a szerszámot az az igény hívta életre, hogy kézi fúróval nem lehet két oldalról, pontosan derékszögben, nagy szorítóerővel fúrni. Az oszlopos fúró könnyedén megoldja ezt a feladatot.
Az pedig, hogy a fordulatszám sokkal szélesebb palettán változtatható, mint a kézi gépeken, ráadás.
Azáltal, hogy a fúró az oszloppal rögzítve van és az anyagot sem a kezünkkel kell leszorítanunk, sokkal biztonságosabb munkát tesz lehetővé, a balesetek előfordulási esélye jóval kisebb. A szakembernek kényelmesebb is, kisebb fizikai erőt igényel, hiszen nem kell tartani a fúrót. Maga az asztal is mozgatható, így a fúró könnyedén a munkadarab fölé vihető, a gépi előtolás pedig még precízebbé teszi a készített furatot.
Kisebb, nagyobb
A legszembetűnőbb, ha megnézzük az oszlopos fúrókínálatot, az, hogy vannak óriási, padlóra helyezhető gépek és vannak jóval kisebb, asztali típusúak. Előbbiek általában ipari felhasználásra készülnek. Ha Te otthon, házi barkácsoláshoz szereznél be egyet, akkor elég az asztali méretűeket megnézned. Lássuk, mit érdemes figyelni rajta!
Először is azt kell átgondolni, hogy mekkora munkadarabokat kívánsz fúrni és ennek megfelelően figyelembe kell venni vásárláskor az oszlopmagasságot és az orsó kinyúlását, az előtolás mértékét, ez utóbbitól függ ugyanis, hogy mennyire süllyeszthető a szerszám.
Lényeges különbség az egyes gépek között, hogy miként emelhető, süllyeszthető az oszlop. Az egyszerűbb, olcsóbb típusokon a főorsó és az egész meghajtó egység együtt, magán az oszlopon mozgatható fel-le, míg a nagyobb, intenzívebb felhasználásra készült gépeken az orsóra erősített tokmány és a megmunkálási sík közötti távolságot az oszlopon fel-le mozgatható, különálló tárgyasztallal lehet szabályozni, maga a meghajtó egység fixen áll az oszlop tetején.
Nagy teljesítménnyel jobb a fúrás
A leglényegesebb szempontokat hagytuk a végére: a meghajtómotor teljesítménye és a forgatónyomaték nagyban befolyásolja a használhatóságot és a vele végzett munka minőségét. Az oszlopos fúrók többségének főhajtóműve 4-6 fokozatú, s egy fordulathoz 3-4 előtolás tartozik. Ennél rosszabb paraméterekkel bíró gépet még hobbi felhasználóknak sem érdemes venni.
Ajánlott nagyobb teljesítményű és erejű oszlopos fúrót venned, amely hosszabb ideig kiszolgál és amellyel keményebb anyagokat, fémet is könnyedén, gyorsabban meg tudsz munkálni.
Mire érdemes figyelni még?
Az oszlopos fúrók között sebességüket tekintve nincsenek nagy különbségek, többségük 5 sebességes és ez elégséges is a legtöbb munkavégzéshez, ritkán van igény több fordulatszámra. Ennél fontosabb szempont választáskor, hogy mennyire könnyen és gyorsan lehet beállítani az előtolást vagy az asztal magasságát.
Ha találunk olyan oszlopos fúrót az arra szánt összegben, amely forgácsfogó burkolattal van ellátva, akkor érdemes azt választani, csökkenti ugyanis a balesetveszélyt.