Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Milyen vegyszer kell a medencébe?

A kánikula berobban, fogynak a családi medencék. Nagy lelkesedéssel állítják és töltik fel a családok, mígnem egy-két csobbanás után gyakran azt tapasztalják, hogy a víz zöld vagy kellemetlen szagú, esetleg csúszós, nyálkás a medence alja. Mindenre van megoldás, nem szükséges leengedni a több száz, esetenként több ezer liter vizet a medencéből – lehet újra kristály tiszta a víz!

Mint mindent, a medencekezelést is tanulni kell, s ha már tudjuk, hogy mikor, milyen vegyszerért nyúljunk, hogy mit érdemes ellenőrizni nap mint nap, akkor már meg fogjuk tudni előzni a medencevíz elszíneződését, a baktériumok elszaporodását.

A pH-érték kulcsfontosságú

A legfontosabb, amit érdemes naponta ellenőrizni egy kifejezetten ezt a célt szolgáló tesztcsíkkal, az a víz pH értéke. A víz pH értékét 0-14 fokozatú skálán mérjük, a 7 a semleges érték, ez jelzi a víz kémiai egyensúlyát. A medencevíz akkor ideális, ha minimálisan lúgos, ha a pH érték 7,2-7,6 közötti tartományban van. Ha nem ebbe a tartományba esik a mért érték, akkor hiába adunk bármilyen vegyszert a vízhez, azok nem tudják kifejteni hatásukat. A megfelelő pH érték tehát kulcsfontosságú. Olyan is előfordul, hogy nincs is szükség semmilyen más vegyszerre, a víz zavarossága megszűnik, amint a pH érték helyreáll. 

Ha a tesztcsík szerint a medencevíz pH értéke 7,2 alatt van, akkor a vízhez pH növelő, ha 7,6-nál magasabb, akkor pedig pH csökkentő vegyszert kell adagolni.

Nézd meg itt webshopunk medence vegyszereit

Fertőtlenítés

Ha a medencevíz pH értéke megfelelő, akkor minden más probléma orvosolható, a 7,2-7,6 pH értékű vízben a vegyszerek maximálisan ki tudják fejteni hatásukat. 

A pH érték beállítása után a legfontosabb a medencevíz fertőtlenítése, ez általában klórral történik. A medencevíz fertőtlenítésével meggátolhatjuk, hogy fertőző betegségeket adjanak át egymásnak a fürdőzők, inaktiválja a baktériumokot, algákat, gombákat, vírusokat.

Fontos, hogy épp csak annyi klór kerüljön a vízbe, amennyi az emberi egészségre ártalmatlan. Az erre vonatkozó iránymutatást minden fertőtlenítőszer leírása tartalmazza, nagyon fontos azt követni.

 

Algaölés

A leggyakoribb probléma a medencevíz zöldülése szokott lenni, amely nagyon gyorsan alakul ki. Jellemző, hogy estéről reggelre találjuk szembe magunkat a zöld vízzel, amely algásodást jelez. Előre jelezheti a problémát a medencefal, az aljzat nyálkássá válása. Érdemes már ekkor algaölő kezelést alkalmazni. 

Az algásodás nagyon kellemetlen szagúvá teszi a vizet, s látványra sem túl szép. Ha ezt tapasztaljuk, akkor algaölő vegyszerre van szükség. Az algásodás sokkoló klórozással is megszüntethető, ami azt jelenti, hogy a klór szintjét 2-3-szorosára kell emelni a szokásosnak. Ezt érdemes hetente, kéthetente megelőző jelleggel elvégezni. 

Pelyhesítés

A medencét ajánlott lefedni, amikor használaton kívül van, hogy minél kevesebb szennyeződést hordjon bele a szél, de fürdés közben mi magunk is beviszünk egy-egy levélkét, kis homokot. Fontos ezektől megtisztítani a vizet, mert ezek is beindítják a baktériumok, vírusok szaporodását, az algásodást. A nagyobb leveleket, szemetet kiszedhetjük kézzel, szűrővel, a kisebbektől pedig a medenceszűrő tisztítja meg a vizet.

A medenceszűrőt naponta többször el kell indítani néhány órára, hogy hatékony legyen. Sokszor gondot okoznak azonban az annyira apró szennyeződések, amelyek nem akadnak fenn a szűrőn. Emiatt szükséges a pelyhesítés.

A pelyhesítő vegyszerek összetapasztják a legapróbb szennyeződéseket is, így azok akkorák lesznek, hogy már nem jutnak át a szűrőn, magyarul megakadnak a filterben. 

Mindez szükséges a hosszan tartó, kristálytiszta vizű medencéhez. Vannak kombinált vegyszerek, tabletták is, kisebb medencékhez azok is tökéletesek. Nagy medencék vizéhez azonban érdemes mindig épp azt a vegyszert rakni, amelyre a víznek aktuálisan szüksége van ahhoz, hogy tiszta legyen.

Ha tetszett a cikk nyomj egy Like-ot, küld el ismerőseidnek

Itt találod blogunk többi cikkét