Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Mit szabad és mit nem ajánlott beletenni a műanyag komposztálóba?

A műanyag komposztálók használata nagyon praktikus, a benne készülő anyagnak pedig számos előnye van a kert talajára nézve, valamint a benne elültetett növényeket tekintve. Ám ahhoz, hogy ez valóban így legyen, nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy mit szabad és mit nem érdemes beletenni a komposztáló ládába.

Ebben a bejegyzésben az ezzel kapcsolatos fontos információkat gyűjtöttük össze. 

Minek van helye a műanyag komposztálóban?

Alapvetően zöld és barna hulladékról beszélhetünk, amikor komposztálásról van szó. De lássuk bővebben, mi is fér bele ezekbe a kategóriákba! Az olyan kerti hulladékok például probléma nélkül belekerülhetnek, mint például az összegyűjtött falevelek, a lenyírt fű, az aprított ágak, gyomok vagy éppen a fel nem használt fűszernövények.

A konyhai hulladékok közül ide sorolandó a kávézacc, a zöldség- és gyümölcsszármazékok, de még a teafilterek is. Emellett a növényevő állatok ürüléke is remek komposzt alapanyag lehet. A papírtörlőkkel kapcsolatban sokféle vélemény létezik, a legjobb az, ha mértékkel pakoljuk bele ezeket az elhasznált anyagokat.

Ugyanez igaz az olyan növényekre is, mint például a leander vagy a ricinus, ugyanis ezeknek a részei mérgezőek. Ugyanígy gátolhatja a növények megfelelő fejlődését, ha több eukaliptusz, babér, diófa vagy akác rész kerül a komposztba, így ezekkel is mértékletesen kell bánni.

Mit ne tegyünk bele a komposztálóba?

Ami egyértelműen tiltó listán van, ha komposztálásról van szó, az impregnált fahulladék, bármilyen citrusféle héja, valamint a magvas gyomok és azok gyökerei. Ide sorolandók a beteg növények részei is, ugyanis kártevők esetén a peték életben maradhatnak és tovább fertőzhetik a komposztálás során a kert többi lakóját. Emellett ide sorolandó a főzött konyhai hulladék, valamint a csontok is.

Megjegyzés - ezek mindegyike lebomlik egy megfelelő komposzthalomban, azonban ehhez sokkal nagyobb volumen kell, mint amit a háztáji komposztálás során kezelni tudunk. Amennyiben több köbméternyi szervesanyaggal dolgozol, akkor természetesen a "tiltólista" sokkal kisebb lehet.

Mi gyorsíthatja a komposztálódás folyamatát?

Nagyon fontos, hogy komposztálás előtt, amennyire csak lehet, aprítsuk fel az anyagokat, ezzel ugyanis nagy mértékben meggyorsítható a bomlás folyamata. Az avar vagy az ágak esetében aprítógépet vagy fűnyírót is használhatunk, de ha más nincs, metszőollóval is hozzá lehet járulni ennek sikerességéhez. Ilyenkor ajánlott 2-3 centiméteres darabokra vágni azokat.

Emellett az igazán gyors bomlás érdekében érésgyorsítókat is lehet használni, ezeket szakboltokban lehet vásárolni. Sőt, adott esetben frissen készített komposzt vételével és bekeverésével is hatékonyabbá tehető a folyamat.

A komposztálás folyamatáról, valamint a műanyag komposztálók használatáról ebben a cikkünkben, ide kattintva olvashat bővebben.

Miért jobb választás a komposztanyag mint a boltban kapható növényei tápok?

A legfőbb oka ennek az, hogy a komposztban olyan mikroorganizmusok vannak, amelyek felszabadítják azokat a tápanyagokat, amelyek a növények egészséges és ellenálló fejlődéséhez szükségesek. Mivel természetes hulladékból készül, tökéletesen képesek kielégíteni a növények szükségleteit. Hiszen így van ez az erdőkben is, mindenféle műtrágya és tápoldat használata nélkül fejlődnek a növények a fák között és így van ez több millió év óta.

Ráadásul a mesterséges szerek nem tudják biztosítani azt a fokozatosságot és elnyúló tápanyagfelvételt, ami a komposzt számára nem jelent problémát. Ráadásul semmilyen szintetikus anyag nem jut így a talajba, ami külön öröm lesz a kertben levő növények számára. 

A fentiekből egyértelműen kiderül, hogy a műanyag komposztáló használata elképesztően hasznos lehet egy kertben, hiszen általa elhozható egy természetes körforgás a növények körébe. Ahhoz azonban, hogy ez valóban így legyen a gyakorlatban is, mindenképpen tudatosan és nagy odafigyelés mellett kell használni az elkészült komposztot.

Kerti komposztálóinkat itt tudod megtekinteni