Az évszakok váltakozásának következtében szinte mindig adódik valami zöld hulladék, amit takarítani kell a kertekben. Ősszel a lehullott lomb okoz többlet házimunkát, míg tavasszal az elvirágzott növények szirmait kell összeszedni. Ugyan a talajnak a zöld hulladékok rendkívül hasznos tápanyagot jelentenek, de ha díszkertünk vagy díszfüvünk van, és rendet szeretnénk tartani a kertünkben, akkor bizony az munkával jár.
Mivel a levelek, termések és szirmok nem csak a kerti részre, hanem járdákra, kocsibeállókra, közterületi szakaszokra is lehullhatnak, így felváltva kéne gereblyézni és sepregetni, ami sok időt igényel és nem is túl hatékony módszer. Erre jelent megoldást a lombszívó, mellyel könnyedén és gyorsan összeszedhetjük a kerti hulladékokat. Ám joggal merül fel a kérdés, mi történik a termésekkel és az ágakkal a szerkezeten belül?
Lombfújó vagy lombszívó?
Először is érdemes tisztázni azt, hogy három fajta géptípus létezik, mely segítségünkre lehet a zöld hulladékok összegyűjtésében, ezeket pedig nem ajánlott összekeverni.
A legelterjedtebb típus a lombfújó, mellyel egy helyre összefújhatjuk a leveleket, szirmokat, és onnan már könnyedén komposztra rakhatjuk, vagy bezsákolhatjuk azokat.
A második típus a lombszívó, mely felszívja és a saját zsákjában összegyűjti a kerti hulladékokat, így nekünk már csak egy mozdulat lesz kicipzározni és kiüríteni azt a zsákot.
Illetve vannak a mindkét funkciót betöltő komplex gépek, melyek egy váltó kapcsolóval tudnak szívni és fújni is. (Bővebben ITT tudsz olvasni a különbségekről)
Mi történik a felszívott termésekkel és ágakkal a lombszívó esetén?
Ez a kérdés bizony sokakban felmerül, akik vásárlás előtt állnak. A legtöbb lombszívó rendelkezik egy beépített fémkéses aprítóval is, mely a felszívott zöld hulladékot, terméseket és ágakat 1:10 arányban felaprítja, mielőtt azok a gyűjtőzsákba kerülnek. Így akár tízszer annyi hulladék fér el a zsákban, mint aprítás nélkül, és attól sem kell tartsunk, hogy az ágak, vagy egyéb hegyes termések kárt okoznak a gépezetben vagy a gyűjtőzsákban.
Mi a helyzet akkor, ha lombfújót használunk?
Amennyiben viszont lombfújót használunk, úgy kétfázisú a kerti takarításunk. Először a lombfújóval összefújjuk egy kupacra a faleveleket, szirmokat, egyéb könnyebb zöld hulladékokat, míg a nehezebb termések, kavicsok hátramaradnak a kertben. Ezt utána már sokkal könnyebb lesz összegyűjteni, mint lombokkal együtt, és akár csak egyben, akár darálva érdemes komposztra rakni.
4 dolog, amiért megéri lombszívót használni
Teljesítmény és meghajtás
Vásárlás előtt az is fontos szempont, hogy az eszköz milyen meghajtású. Van akkumulátoros verzió, amely kényelmes megoldás lehet, ha nincs elérhető áramforrásunk, és a kábellel sem kell bajlódni. Ha rendelkezésünkre áll áramforrás és van hosszabbítókábelünk is, akkor a nagyobb teljesítményű elektromos verziót érdemes választani, mely jó ár-érték arányban található meg a piacon. Illetve az ipari felhasználáshoz, nagyobb területek karbantartásához a benzinmotoros változat ajánlott, aminek mind közül a legnagyobb a teljesítménye.
A kültéri takarítás sikerkulcsa
Ha időt és energiát szeretnénk megspórolni, akkor jó választás egy lombszívó vagy lombfújó. Segítségével olyan helyekre is elérhetünk, melyekhez gereblyével, vagy egyéb kerti eszközökkel nem, vagy csak nehezen férünk hozzá. Valamint nem csak kerti hulladékok összegyűjtésére, hanem akár portalanításra, kültéri takarításra is megfelelő eszköz lehet.
Nézd meg lombfúvó és lombszívó gépeink aktuális kínálatát a webshopban!