Az nem kérdés, hogy egy szegélynyíró számtalanszor tesz jó szolgálatot egy kertben, hiszen a nagyobb és kisebb területeken egyaránt szükség van a nehezen hozzáférhető helyeken precíz fűnyírásra. Azonban ahhoz, hogy ez a folyamat maradéktalanul és fennakadás nélkül megvalósulhasson, nem szabad megfeledkezni a szegélynyíró damilról, amelyekből igen széles a választék. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, melyikre esik a választásod és melyik lehet számodra az ideális.
Sokan nem is tulajdonítanak nagy jelentőséget a fűnyíró damilnak, pedig nem kevés dolog múlik azon, hogy milyen típust választasz mind az alak, mind pedig a vastagság szempontjából. Éppen ezért érdemes az első vásárlás előtt alaposan elveszni a kínálatban annak érdekében, hogy ne vásárolj feleslegesen és ezzel együtt ne érjenek meglepetések a damilcsere során. Hiszen nincs annál kellemetlenebb, mint amikor a munkafolyamat kellős közepén derül ki, hogy nem kompatibilis a vásárolt kiegészítő a fejjel.
Kezdjük a damilfejeknél!
Mielőtt rátérnénk a fűnyíró damilokra, ejtsünk néhány szót a damilfejekről, hiszen ezeknek többféle típusa is létezik.
Fix fej
A legegyszerűbb, úgynevezett fix fej kézi segítséget igényel, ami a damil befűzését illeti. Ez jellemzően kedvezőbb árkategóriába tartozik, ám kifejezetten időigényes egy-egy csere alkalmával. Átszerelés során először a késcsavaranya segítségével szükséges rögzíteni a megfelelő részt a szöghajtás tengelyére, amelyhez mindenképpen szükséges az alátétek használata is. Ezt követően kell behelyezni a damilt, amelyet a piros zárósapkával rögzíthetsz és szoríthatsz le. Bár ez így elsőre bonyolultnak hangozhat, nagyon egyszerű maga a folyamat és hamar rutin cselekvéssé válhat egy ilyen csere. Jó tanács, hogy érdemes minőségi damilokat vásárolni hozzá, így ugyanis kitolható a két damilcsere között eltelt idő. Ez pedig idő energia szempontjából is spórolást jelent.
Félautomata damilfej
A másik a félautomata damilfej, amelynek lényege, hogy maga a damil magától állítódik, akárhányszor a talajhoz érinted a fejet, így anélkül folytatódhat a munka, hogy meg kellene állnod kézzel igazítani a damilon. Ilyenkor a burkolaton elhelyezett penge vágja le a többletet, ami tulajdonképpen az alapja annak, hogy ne kelljen megszakítanod a munkát egy pillanatra sem. Maga a mozdulat ugyanis már néhány alkalom után teljesen természetessé válik majd. Ám csak abban az esetben lesz hatékony vele bármilyen művelet, ha a gyártó által javasolt típusok között válogatsz.
Automata megoldás
Mindezeken felül létezik teljesen automata megoldás is, amikor még csak a talajhoz sem kell érinteni a fejet a beállításhoz. Azt fontos hozzátenni, hogy a tapasztalatok azt mutatják, minél kevésbé van szükség a kezeink használatára, annál gyorsabban használódik el a damil a gépben.
Milyen drótos fűkasza damilok léteznek?
Most, hogy megismertük a damilfejeket, fontos beszélni a damilok típusairól is, hiszen egyáltalán nem mindegy, melyikre esik a választások a széles kínálatból.
Hengeres damilok
Az egyik típusba tartoznak a hengeres felületű, kisebb átmérőjű damilok, amelyek jellemzően gyengébbek, így kisebb munkák elvégzésére és könnyebb terepekre alkalmasak. Jellemzően az olcsóbb árkategóriába tartoznak, ám e kategórián belül is nagyon széles a kínálat, így mindenképpen érdemes alaposan mérlegelni a vásárlást megelőzően.
Szögletes damilok
A szögletes szegélynyíró damilok viszont jóval erősebbek, hiszen alapból négy olyan él is van rajtuk, amelyek segítik a vágást. Az alap azonban nem mindegy, a vastagság is számít. Hiszen nem mindegy, hogy 1,6 vagy 3,5 milliméteres a választott damil szegélyvágóhoz. Ennek kapcsán lényeges gyakorlati tipp, hogy minden esetben a megadottnál kisebb átmérőjű damilt célszerű vásárolni annak érdekében, hogy biztosan ne ragadjon bele a damilfejbe.
Mindkét esetben igaz azonban az, hogy az erősséget semmilyen esetben sem szemre kell eldönteni, a csomagoláson feltüntetett színkódok segítenek a választásban. Így egy idő után már a szín alapján pakolhatod le a polcról a bevált típust.
Mit érdemes figyelembe venni a vásárlás során?
Valójában alapvetően három dolgot érdemes figyelembe venni ilyenkor.
Az egyik, hogy milyen terepen szeretnéd bevetni a szegélynyírót. Ennek kapcsán főként a szóban forgó terület mérete számít.
Ezen felül mérvadó az is, hogy milyen típusú növényzet van az adott részen, hiszen nem mindegy, hogy komolyabb méretű gazokkal vagy éppen puha pázsitfűvel kell szembenéznie a damilnak.
Végül, de nem utolsósorban ajánlott azzal is kalkulálni, hogy vajon milyen időközönként vetnéd be a szegélynyíródat, hiszen nem mindegy, hogy például kéthetente vagy ennél gyakrabban üzemelnéd be a szerkezetet.
További jó tanács a vásárlás kapcsán, hogy a damilfejek esetében mindenképpen vedd figyelembe azt is, hogy mekkora a maximális damilméret amelyet ajánlott használni. Ugyanis ha ennél nagyobb anyagot nem teszel a gépbe, az megterhelő lehet a fűkasza számára és ronthat a teljesítményen.
A szegélynyíró damil csak megfelelő befűzés mellett működik hatékonyan
Függetlenül attól, hogy melyik fűnyíró damilra esik a választásod, minden esetben igaz az, hogy csak az ideális befűzés mellett működik megfelelően és valóban hatékonyan. Ehhez egy körülbelül 2,5-3 méter hosszú damilra lesz szükséged és a damilfejre. Az utóbbit úgy kell forgatni, hogy a rajta levő nyilak egy vonalban legyenek, így lehet elkezdeni a befűzést. Fontos, hogy mindkét oldalra nagyjából azonos hosszúságú damil jusson, majd ha kész vagy, az ütőgombot eltekerve kezdődhet is a munka. Az adagolás innentől kezdve a damilfej típusától függ, amellyel kapcsolatban bővebben írtunk fentebb.
Az természetesen nem kérdés, hogy kisebb és nagyobb kertekben egyaránt hatalmas segítséget jelenthet a fűkaszák és szegélynyírók használata, hiszen olyan helyeken és terepen is boldogulhatsz általuk, ahol egyébként csak komoly erő-és idő ráfordítással lenne erre lehetőség. Ráadásul a megfelelő használat mellett garantáltan megalapozzák a kerted szépségét is. Éppen ezért érdemes a damilok esetében is alaposan elveszni a kínálatban annak érdekében, hogy biztosan megtalálhasd a számodra minden szempontból ideális, a szerszámoddal kompatibilis típust.