Ha valaki komposztál, akkor nem csupán arról van szó, hogy hasznosan használja fel a mindennapok során keletkezett hulladék bizonyos részét. Ugyanis e módszer által nagyon sokat tehetünk a környezetünk védelméért és a bolygónk épségéért is. Nem beszélve arról, hogy ennek köszönhetően az egy háztartásból kikerülő évi körülbelül 300 kg szemétnek a harmadát lehet megfelelően hasznosítani.
A komposztálás előnyei
A komposztálásnak számos előnye van, amelyeket hosszú távon mindannyian megtapasztalhatunk. Egyrészt jóval kevesebb lesz a szemét ami a kukában landol, ugyanakkor a kertünk talaja sokkal jobb minőségű lesz a megfelelően használt komposzt által. Ugyanis fokozza annak aktivitását, javul a víz-, hő- és levegőgazdálkodása, sőt, több tápanyagot is képes lesz eltárolni.
Mindezek pedig nem csak a növények növekedését segítik, de ellenállóbbá is teszi őket a betegségekkel, valamint a különböző kártevőkkel szemben.
Ez pedig az alapja annak, hogy több érett gyümölcs teremjen a fákon, több virág pompázzon a kertben, de még a zöldséghozam is növelhető általa. Ezzel pedig aktívan be is kapcsolódtunk a természetes, önfenntartó körforgásba.
Hogy kell jó komposztot készíteni?
Az első lépés az, hogy a lehető legtöbb zöld és barna komposztot gyűjtse össze, ami csak létezik. A mennyiség azért lényeges, mert minél nagyobb lesz a kupac, annál gyorsabban indul meg az anyagok bomlása és kezdődik meg a folyamat, amelynek a végén értékes tápanyagokhoz juttathatjuk a talajunkat. Zöld hulladéknak számít például a frissen vágott fű, az ételmaradék, míg a barnák körébe sorolandók a gallyak és a levelek.
Fontos információ, hogy minél kisebb darabokban van a hulladék, annál gyorsabban lebomlik. Amennyiben csapadékmentes az időjárás, érdemes ideális mértékű öntözéssel nedvesen tartani a halmot, ugyanis így akár 2-3 hónap alatt is elkészülhet a komposzt. Viszont semmiképpen nem szabad túlságosan nedvessé tenni, erre nagyon oda kell figyelni. Ha ez mégis bekövetkeznek, forgassuk át és tegyünk bele plusz alapanyagokat!
Tovább gyorsíthatjuk a folyamatot, ha 8-15 centiméteres rétegeket készítünk a zöld és a barna hozzávalókból a ládában, de átforgatni is ajánlott bizonyos időközönként, hogy levegőhöz jusson az anyag.
Mit érdemes tudni a műanyag komposztálókról?
Ezek az előregyártott, műanyagból készült komposztáló láda nagyon praktikus. Ugyanis nagy mértékben segítik a munkánkat az optimálisan kialakított légnyílások, amelyek biztosítják a benne levő anyagok ideális levegőtartalmát. A felfelé keskenyedő formájának hála nagyon egyszerű benne átmozgatni a komposztot, de gond nélkül ki is termelhető az onnan.
Mivel a talaj felé nyitott, az olyan élőlények mint például a gombák és baktériumok nagyon könnyen hozzáférhetnek az ide bepakolt anyagokhoz. Maga a zárt tér pedig nem csak az eső ellen véd a túlnedvesedéstől, de segít fenntartani a folyamatokhoz szükséges hőmérsékletet akkor is, ha odakinn hűvösebbre fordul az idő.
Sokan tartanak attól, hogy a komposztálás időigényes folyamat. Valójában azonban semmivel nem kerül több időbe, mint a kukába dobni a keletkezett szemetet.
Mi történjen a kész komposztanyaggal?
A komposzt amellett, hogy beledolgozható a talajba, tehető termő- és díszfák tövéhez, cserjék alá, de akár a veteményes felszínére is. Vagyis számtalan felhasználási módja lehet a kertben ennek az anyagnak függetlenül attól, hogy már a meglévő növényeket szeretnénk vele táplálni vagy éppen most készülünk új lakókat telepíteni az udvarra.
Vagyis nem kérdés, hogy egy családi házban a műanyag komposztáló használatának és a komposzt anyag készítésének számos előnye van, amelyeket évről évre maximálisan ki lehet használni és élvezni. Mindezekkel kapcsolatban pedig a növények szépsége és a kert összképe magáért beszél majd.