Ebben a bejegyzésben szeretnénk segítséget nyújtani azoknak, akik még kezdők a digitális multiméter használata terén. Ha érdekel, milyen feladatokhoz érdemes használni, melyek a leggyakoribb jellemzői, akkor ez a cikk épp neked szól.
Mire való a multiméter?
Ez a praktikus mérőeszköz lehetővé teszi, hogy megtudjuk, éppen mi zajlik az adott áramkörben. Segítségével áramot, feszültséget és ellenállást is mérhetsz.
Alkalmas például:
- áramkörök hibaelhárításához,
- akkumulátorok és elemek teszteléséhez,
- hőmérsékelt leolvasására,
- feszültségek leolvasására,
- megtudni, hogy a vezeték vezeti-e az áramot vagy,
- működik-e a kapcsoló,
és még számos egyéb feladathoz.
Különböző funkciókkal és pontossággal kialakított multiméterek közül tudsz választani. A legfontosabb szempont a vásárlás során az, hogy pontosan mire, milyen gyakorisággal szeretnéd majd az eszközt használni. Szakemberek, villanyszerelők számára érdemes egy magasabb kategóriájú modellre beruházni.
A digitális multiméter fő részei:
-
Kijelző: ezen jelennek meg a mérések.
-
Forgókapcsoló: az egység és a méréstartomány kiválasztását szolgálja.
- Portok: ide kell csatlakoztatni a mérőszondákat.
Valamennyi multiméter 3 vagy 4 porttal rendelkezik. A rajtuk elhelyezett jelölések megmutatják, hogy azok pontosan mire szolgálnak.
A multiméteren található leggyakoribb jelölések a következők:
- 10Amax - ez a port nagy áramok mérésére szolgál, maximum 10A-ig.
- COM - a multiméter földelését biztosítja, ide mindig a fekete szondát kell csatlakoztatni.
- mAVΩ - ez a port kisebb áramokat, feszültséget, ellenállást, folytonosságot mér. Bizonyos modellek diódaáram, hőmérséklet és egyéb típusú méréseket is képesek végezni.
Multiméter használatának lépései a gyakorlatban
1. A biztonságos, rendeltetésszerű használathoz alaposan olvasd át a használati útmutatót.
2. Ezután a piros vezetéket (pozitív pólust) dugd a piros csatlakozóba, míg a fekete vezetéket (negatív pólust) a fekete csatlakozóba.
3. A forgókapcsoló segítségével állítsd be a kívánt mérési tartományt.
4. A vezeték szabad részét illeszd a mérendő felülethez.
5. A kijelzőn olvasd le a mért értékeket.
Hogyan mérhetünk hálózati feszültséget multiméterrel
Digitális multiméterrel egyen- (DC) és váltakozó (AC) feszültséget is mérhetünk. Csatlakoztasd a fekete szondát a COM-hoz, míg a pirosat a "V"-vel jelölt porthoz. A kapcsolón válassz ki egy "V" tartományt a feszültségméréshez. A kijelzőn ezután megjelenik a mért adat.
Ilyen egyszerűen ellenőrizhető a vezeték folytonossága
Talán ez az egyik leggyakrabban használt multiméter funkció. Arra szolgál, hogy egy áramkör két végpontja között tartó folytonosságot megvizsgálja. Egyszerűbben fogalmazva, hogy egy kapcsoló működik-e, vagy egy adott vezeték vezeti-e az áramot.
A vizsgálathoz csatlakoztasd a két mérőcsúcsot az adott áramkör két pontjához. Egy beépített hangjelzés segíti a folyamatot. Amennyiben a vezetékben bármilyen probléma van, a műszer nem fog hangot kiadni.
Ellenállás mérése
A másik legnépszerűbb és legegyszerűbb mérés, amit multiméterrel végezhetsz, az ellenállás mérése. Ehhez állítsd a kapcsolót a kívánt tartományba az ellenállás mérés funkciónál (Ω szimbólum), majd csatlakoztasd a szondákat az ellenállás vezetékeihez. A mért adat ezután megjelenik a kijelzőn.
Összefoglalva
Egy digitális multiméter nélkülözhetetlen eszköz az áramkörök, valamint különböző szerszámok tesztelése, illetve azok hibaelhárítása során. Használatuk egyszerű, a biztonságos alkalmazáshoz azonban pontosan kell ismerni és betartani a használati útmutatóban foglaltakat. Megfelelő használat esetén ez a sokoldalú mérőműszer hosszú éveken át lesz segítségedre.