Ráférne már a szobára egy festés, de semmi kedved egy szakembert kerülgetni és igazából anyagi kereted sincs az ő munkadíjának a megfizetésére? A jó hír az, hogy egy kis odafigyelés mellett te magad is könnyedén kifestheted a nappalit, a hálószobát vagy egyéb helyiségeket a házban. Megmutatjuk, mi mindenre lesz szükség hozzá és mire ajánlott odafigyelni.
Festőszerszámok - minden egy helyen
Mire lesz szükség az otthoni festéshez?
Mielőtt bármihez nekilátnál, érdemes beszerezni a legfontosabb kellékeket, nehogy útközben derüljön ki, hogy valami mégis hiányzik. Amire szükséged lesz, az a takarófólia, néhány száraz törlőre, némi ragasztószalagra, egy megfelelő méretű ecsetre és egy festőhengerre, valamint a hozzá tartozó tálkára is.
Emellett a glettanyag, a glettvas, valamint a létra sem hiányozhat egy ilyen eseményről. Végül, de nem utolsósorban a festéket is be kell szerezni. Fontos, hogy kizárólag minőségi festékekkel és eszközökkel dolgozzunk, sőt, érdemes színmintát is kérni a választott árnyalatból, nehogy végül ne feleljen meg az elképzelésünknek a szín.
Ne feledd a munkavédelmet otthon sem!
Hogyan érdemes hozzáfogni?
Először is ürítsd ki a szobát, a bútorokat told a helyiség közepére és alaposan takard le őket a takarófóliával! A padló sem képez ez alól kivételt, hiszen így óvhatod meg az értékeidet a festékcseppektől. Továbbá távolítsd el a csillárt, a villanykapcsolót és fali dugaszt is.
Ha ezzel kész vagy, a tisztítás a következő lépés. Ennek során a plafonról, majd a falakról el kell távolítani a port egy puha kefe segítségével. Ha tapéta volt a falon, attól pedig bizony meg kell szabadulni némi víz, egy spakli és sok türelem segítségével. Mindezekkel az új szín foltosodását előzhetjük meg.
Amennyiben a falon vannak egyenetlenségek, ezeket glett anyaggal kell javítani, amit glettvas segítségével tudunk felvinni a kérdéses felületre, majd egyenesre simítani azt.
A festés
Ezzel pedig végre elérkeztünk a festés folyamatához. Ám mielőtt ecsetet ragadnánk, fontos, hogy használjunk ragasztószalagot, amely segítségével azokat a felületet megóvhatjuk, amiket nem szeretnénk összemaszatolni a festékkel.
Vagyis kerülhetnek az ajtó-és ablakkeretekre, a parkettaszegélyre vagy akár a díszlécekre is. Mielőtt a festéket felvinnénk a falra, mindenképpen alapozni kell, ez ugyanis egyenletessé teszi az alapfelület szívóképességét. A festést először a sarkok megfestésével kezdjük, amelyhez érdemes kis ecsetet használni.
Majd fessük meg a mennyezetet és a falakat, a nagyobb felületeket, amelyekhez már érdemes festőhengert is használni. Fontos, hogy a henger teljes felületét érintsük a festékbe, majd itassuk le a felesleget a tálkába, a vele járó rács segítségével, így elkerülhető a csíkok megjelenése. Az első réteg festék száradása után ismét a sarkok festése, majd a hengerelés következik.
Amikor elkészültél
Ha felkerült minden réteg, egyenletes lett mindenhol a fal a szín pedig pont olyan amilyet elképzeltél, akkor jöhet a legjobb rész! Távolítsd el a festőszalagokat, majd szereld vissza a villanykapcsolókat, fali dugaszokat és jöhetnek vissza a bútorok is.
Mennyi időbe telik mindez?
Amennyiben minden kéznél vagy, egy normál méret szobát akár négy-öt ára alatt is ki lehet festeni. Természetesen a helyiség kipakolása, majd a bútorok visszarendezése plusz időt jelent, de akár egy tempósabb nap vagy egy kényelmes hétvége alatt végezni lehet vele.
Így a saját két kezed által varázsolhatod újjá az otthonodat. Annál pedig nincs is tisztább és frissebb érzés, mint amikor a frissen festett lakásba érhetünk haza. Különösen igaz ez akkor, ha a szoba szépsége a kéz kezünk szorgalmas munkájának köszönhető.