Nem véletlen, hogy a raklap kerti bútorok évek óta virágkorukat élik, hiszen nem csak nagyon mutatósak, de bármilyen stílushoz remekül passzolnak és még kényelmesek is. Elsőre egyszerűen tűnik saját kezűleg is megépíteni ezeket a kerti bútorokat, azonban nem árt odafigyelni néhány részletre.
Lássuk, mi mindenre van szükség ahhoz, hogy egyedül is boldogulj!
Minőségi hozzávalók
Az első és legfontosabb dolog, hogy mindenképpen minőségi, semmiképpen se sérült raklapokat szerezz be. Ugyanis a szennyezett vagy koszos darabok jóval nagyobb kihívást jelentenek, ha igényes kerti bútort szeretnél belőlük varázsolni. Jó tudni, hogy a szabványos raklapok általában a 120 x 80, 120 x 100, valamint a 80 x 60 centiméteresek.
Érdemes előre gondolkozni és kész tervekkel elindulni a beszerző körútra, hiszen annál kevesebbet kell használni a fűrészt, minél pontosabb méretek alapján vásárolunk.
Milyen szerszámokra lesz szükség a raklap kerti bútorok összeállításához?
Lássuk lépésről lépésre, miként lesz a raklapokból bútor és milyen szerszámokra van ehhez szükség! Érdemes ezeket előre beszerezni és odakészíteni a szerelés helyszínére, így nem szakítja meg a munka folyamatát az, ha esetleg nincs kéznél egy fontos eszköz a következő lépéshez.
Fűrész és csiszológép
Ha beszerezted a szükséges raklapokat, a méretezés és a szálcsiszolás lesz az első feladatod. Ehhez szükséged lesz egy megbízható fűrészre, valamint egy csiszológépre is. Jelöld be pontosan, hol kell vágást ejtened. Ezt mindenképpen előzze meg alapos tervezés! Ha például ülőgarnitúrát szeretnél készíteni belőlük, a magasság kapcsán 30-55 centiméterrel, az ülőfelület kapcsán pedig körülbelül 60 centiméterrel számolj!
Asztal esetén pedig legyen 75 centiméter szabad tér az asztallap alatt ahhoz, hogy kényelmesen odaülhessünk mellé. Amennyiben csak egy kisebb dohányzóasztalt készítenél, annak sincs akadálya. Ehhez jellemzően két raklap egymásra rakásával máris elérhető az ideális magasság, ám ha mégsem, lábakat is készíthetünk neki egy-egy fa résszel odacsavarozásával.
Ha mindezekkel kész vagy, dolgozd át a felületet úgy, hogy az teljesen sima lehessen. Ajánlott mindig szálirányba dolgozva, fokozatosan finomítani a deszkák felületét és élét. Amikor ez megvan, páccal, festékkel vagy lakkal mindenképpen kezelni kell a felületet, ugyanis így ellenáll majd az időjárás viszontagságainak is.
Ismét csak - érdemes előre gondolkozni, ugyanis szükség lesz egy olyan fedett helyre, ahol biztonsággal megszáradhatnak a raklapok úgy, hogy közben nem érnek egymáshoz.
Szög, tiplik és fúró
Eljött a pont, amikor elkezdheted a bútorok összeállítását. Ehhez mindenképpen szükség lesz egy megfelelő fúróra, szögekre és ideális méretű fatiplire is. Emellett az egymásra rakott raklapokat például fém pántokkal rögzíthetjük egymáshoz, hogy ne mozdulhassanak el. Ne feledjük, hogy ezek jó időben akár napi szinten használandó darabok lesznek, így kiemelten fontos a stabilitás.
Innentől kezdve pedig olyan színűre festheted le a kész ülőgarnitúrát, fotelt vagy asztalt, amilyenre csak szeretnéd. Sőt, akár virágtartó állványt vagy éppen polcot is készíthetsz ilyen módon annak érdekében, hogy teljes legyen a harmónia. Innentől kezdve pedig az egyetlen feladatod azt, hogy a végső helyére pakold a ész bútort, ellásd a szivacsos ülőkékkel vagy párnákkal és élvezd a munkád gyümölcsét. Vagyis nem kérdés, hogy a rászánt idő és a kitartás kifejezetten megéri.
Mindezek által olyan különleges és ízléses kerti bútorok tulajdonosa lehetsz, amelyeket a kert stílusának megfelelően dekorálhatsz párnákkal és egyéb textilekkel. Mindezek által pedig akár az egész udvar atmoszféráját megalapozhatod, akár a minimál, a klasszikus, a bohém vagy a natúr stílus áll hozzád közel.