Rögzítéstechnika - csavarok
Csavarok, dübelek és egyéb rögzítéstechnikai elemek, faösszekötők, kötelek, drótkötelek, láncok és kábelkötegelők széles választékban azonnal raktárról a SzerszamKell barkácsáruházban
Sosem gondoltad volna mit nem tudsz még a csavarokról?
A csavarok az oldható kötések családjába tartozó rögzítési mód. A csavarok menetes rögzítéssel csatlakoznak egymáshoz. Európában főként metrikus vagy más néven méter menettel rendelkeznek. A menet kialakítás lehet mángorolt vagy nyomott. A mángorlás egyfajta menetmetszés, míg a nyomott menet egy préselési eljárással nyomja bele a fémbe a menetet. A csavarok különböző fejkiképzéssel készülhetnek, hatlap fejjel, melynek metszetből nézve lapos a felfekvése a rögzítendő tárgyra. Ezt a fejkiképzést főként fémek és egyéb nem puha alapanyagból készült tárgyak rögzítésére használják. A süllyesztett fejű facsavarok fejkiképzése metszetből tekintve ék alakú, melynek köszönhetően alakítható ki a nevéből is fakadó süllyesztés.
Ennek köszönhetően a fej elsüllyed a rögzítendő tárgy felületében, nem lóg ki, nem akad bele semmibe. Főként olyan helyekre ajánlott ahol a süllyesztés fontos a sík végfelület miatt. Olyan anyagok rögzítésére lehet használni ami elég puha ahhoz, hogy a fej elsüllyedjen benne, főként fa, pozdorja, OSB vagy műanyag. Fémek esetén érdemes egy süllyesztést kialakítani ahova a fej besimul. A süllyesztett fejű metrikus csavarok régebben lapos horonnyal készültek, de ez nem bizonyult megfelelőnek főleg gyors szerelési környezetben. Manapság a süllyesztett fejű csavar kereszt hornyú fejjel készül. Ennek a csavarfej kialakításnak legnagyobb előnye, hogy a csavarhúzó vagy bitfej nem pattan ki belőle, illetve kétszer nagyobb felületen csatlakozik a behajtó a fejhez a régivel szemben, ezért dupla akkora behajtási nyomaték alkalmazható. A süllyesztett fejű csavarok horganyzott kivitelben készülnek mely jónéhány évig segít a rozsdásodás megelőzésében. A leggyakrabban használt kötőgépelem a csavarkötés. Ez a kötésfajta az ékhatás elvén működik, a csavar felület lényegében egy hengerre felcsavart lejtőnek tekinthető, ahol a szorító hatást a csavar és az anya egymáshoz viszonyított elfordításával hozzák létre. A csavarok készítésére különböző szabványosított menetprofilokat használnak, éles menetet metrikus, trapéz, fűrész vagy zsinór menetet. A kötőcsavarok rendszerint metrikus normál vagy finommenettel készülnek.
Trapéz és fűrészmenetet elsősorban mozgató csavarorsókon alakítanak ki. A zsinór menet elsősorban erősen szennyezett környezetben működő csavarokon használják. A csavarok szilárdsága a legelterjedtebb módon 5.5 szilárdságú, de acélcsavarnak hívják a 8.8 szilárdságú alapanyagút, de kapható akár 10.6 nagyszilárdságú, ipari célra alkalmas csavar is. Amerikai és angolszász területen elterjedt ANSI, collos és witworth menet. A witworth collos menetet a jelenleg is használják a víz-gáz fűtés szerelési iparágban. A gépiparban a metrikus menet az elterjedt. A dübelek lehetnek acél illetve műanyag alapanyagúak. A dübeleket vagy magyarosan tipliket a falban lévő furatba helyezve, a csavar szétfeszíti ezzel kialakítva a mechanikai éket.