Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

A slag vízmérték használata

Amikor építkezünk vagy felújítunk, bizony hatalmas szerepet kap minden téren a vízszintes felületek pontos elhelyezése, valamint a pont magasságának átvitele. Hiszen nem csupán szemmérték alapján helyezünk el két ablakon a ház utcafronti részén, de a beltéri ajtók elhelyezése során sem a megérzéseinkre hagyatkozunk. Mindez lehetetlen is lenne. E téren nyújt hatalmas segítséget a slag vízmérték. Ennek az eszköznek a felépítése és működése kapcsán gyűjtöttük össze most a legfontosabb tudnivalókat. 

Minden építkezés alapja a pontos mérés 

Függetlenül attól, hogy milyen típusú építkezésről van szó, a precíz mérés mindennek az alapját jelenti. Legyen az egy komplett ház felépítése, bővítés vagy felújítás, a hosszúságok mérése, a szögek kitűzése, a függőlegesek és vízszintesek ellenőrzése elengedhetetlen folyamatok ilyenkor. Az eredmény pedig csak abban az esetben lesz olyat mint amit megálmodtunk, ha e téren nincsenek komoly eltérések. Hiszen egy-egy ilyen beruházás hosszú évekre szól, így egyáltalán nem mindegy, milyen munkát végzünk e téren, már néhány milliméter is nagyon sokat számíthat. Nem véletlen, hogy ilyen sokan hívják segítségül ilyen szituációkban a slag vízmértéket. 

Hogy működik a slag vízmérték?

Tulajdonképpen egy hosszú gumicsővel összekötött két üvegcső. A használata során ezt a két csövet összefogják, majd az egyikbe annyi vizet öntenek, hogy a gumicsövön keresztül átáramolva a másik csőbe is kerüljön a vízből. Ha az egyik üvegcsövet a másikhoz képest függőlegesen elmozdítják, valamennyi víz átfolyik a csövön, de a vízszint mindkettőben azonos magasságban lesz. Így pontosan belőhetők az azonos pontok és a már fentebb említett két ablak tökéletesen szimmetrikus lesz. A más néven komplett tömlő szintezőnek is nevezett szerszám rendszerint húsz méter hosszú, így nagyobb építkezések során is probléma nélkül használható. Az úgynevezett függőón, amely tulajdonképpen maga a cérnán lógó súly, pedig a függőlegesség beállítására szolgál. Vagyis abban hivatott segíteni, hogy a két azonos szinten elhelyezett ablak ne legyen ferde semmilyen irányba. Vagyis bár mindkét slag vízmérték kiegészítő más-más célt szolgál, a kettő együtt a tökéletes eredményt a végén. Ezért is kedvelik nagyok sokan ezt a fajta mérést. 

Milyen előnyei vannak a slag vízmértéknek?

A fentieken felül fontos megemlíteni e szerszám kapcsán, hogy ennek segítségével a gyakorlott mesterek akár milliméternyi pontossággal tudják átvinni a magasságot egyik pontból a másikba, ennél precízebben pedig nagyon nehéz lenne eljárni egyéb eszköz segítségével. Bár nagyon fontos mindehhez hozzátenni, hogy a pontosság természetesen attól is függ igen komoly mértékben, hogy milyen régen van a csőben a víz, illetve attól is, hogy milyen nagy a keresztmetszete a csőnek. Vagyis a víz cseréjére érdemes figyelmet fordítani, hiszen ha régóta nem került erre sor, hosszabb ideig tart, amíg a vízszint beáll. Amennyiben pedig nem várjuk ki ezt a pontot, a kapott adatok tévesek lesznek és ilyen módon értelmét veszíti a mérés.

Mikor érdemes használni ezt az eszközt?

A legtöbb esetben építkezéseken és felújítások alkalmával kerül elő ez az eszköz. Rendszerint mesteremberek használják az egymástól távollévő pontok vízszintbe állítására, ám mivel nagyon egyszerű a használata, egyre több hobbi barkácsoló szerszámai között is megfordul ez az eszköz. 

Látható, hogy ennek az igen egyszerű szerkezetnek hatalmas haszna van akkor, ha szimmetriáról is vízszintről van szó, éppen ezért elengedhetetlen kellék ez egy-egy munkafolyamat során. Éppen ezért nem árt, ha mindig van kéznél egy megfelelő slag vízmérték.

További szakmai cikkeinket a Blogban találod