Ahogyan egy otthon a család meleg ölelése, úgy válik a kert is szebbé és meghittebbé egy gondosan ápolt sövénnyel. Ebben a cikkben arról fogunk beszélni, hogy mi teszi a sövényeket különlegessé, miért érdemes időt és figyelmet fordítani rájuk, és hogyan hozhatunk létre olyan sövényt, amely nem csak gyönyörű, de praktikus is.
Miért fontos a megfelelő növényválasztás?
A sövények a kertek ékességei, és azon túl, hogy esztétikai értéket képviselnek, több fontos szerepet is betöltenek. Azon kívül, hogy kijelölik a kert határait és nyugalmat sugároznak, védelmet is nyújtanak a széltől, zajtól, és kíváncsi tekintetektől.
Azonban ahhoz, hogy a sövény megfelelően teljesítse ezen feladatait, elengedhetetlen a megfelelő növényválasztás és gondos nevelés. Ahogyan Te választod ki a növényeket a sövényed számára, fontos figyelembe venned saját ízlésedet és igényeidet. Egy jól megválasztott növény örömet és elégedettséget hozhat, míg egy rossz választás kellemetlenségek forrása lehet.
Az ideális sövény létrehozása egyfajta művészet, ahol a Te kreativitásodnak és odafigyelésednek csak a képzelete szab határt. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan válassza ki a megfelelő növényeket és hogyan nevelje őket, hogy kertedben valóban gyönyörű és praktikus díszt hozzanak létre. Lépjünk együtt az első lépéshez, és fedezzük fel együtt a sövények világát!
Miért akarsz sövényt ültetni?
Mielőtt még azon gondolkodnál, hogy milyen sövényt ültetsz, az első amit végig kell gondolnod, hogy mi a célod a növénnyel.
Esztétika – szeretnél egy szép növényt, amire kinézhetsz az ablakodból? Valami illatos növényre van igényed, esetleg olyat szeretnél, ami örökzöld és télen is zöldell, vagy a gyümölcsei virítanak?
Védelem – védelem alatt érthetjük a fizikai védelmet a betolakodók ellen valamilyen magas, szúrós bokorsor formájában, de sokan ültetnek sövényt akkor is, ha forgalmas út mentén laknak. A vastag, kifejlett sövénysor nagyon jól tudja szűrni a port, tompítja a zajokat.
Privát szféra – belátásgátlóként is működhet a sövény. Kint ülsz nyáron az udvarodon, esetleg a medencédben pancsolsz és nem hiányzik, hogy a járókelők azt nézzék hogy a hasadat sütteted? Számtalan sövény növény van, amelyik sűrű falat képez a kíváncsi tekintetek ellen.
Bármelyik is legyen a fő szempont, mindegyik esetben tudunk adni pár tippet!
A klímaváltozás itt kopogtat az ajtóban és újabb és újabb ismeretlen kártevők jelennek meg, ezért egy tuti növényt nehéz mondani, amivel 100% hogy nem nyúlsz mellé. Gondoljunk csak a puszpáng/buxus növényre, ami néhány éve az egyik legkedveltebb sövény növény volt, míg meg nem jelent a puszpángmoly, ami szépen végigrágta az országot és hatalmas mennyiséget kipusztított belőle.
Emiatt mindenképpen járj utána kertépítő, kertész szakembernél, hogy azon az országrészen ahol élsz melyik fajta lehet a legjobb hosszútávon.
A legjobb sövény növények
Esztétikai szempontból nézve hatalmas a választék, ki-ki megtalálja a számára szimpatikus növényt, amely virágba borulhat, vagy leveleivel díszítheti a kerted. Néhány kedvencünket megmutatjuk azért.
Mályva – igénytelen növény, amelynek színválasztéka nagyon széles, így egy igazán tarka sövényt tudsz összerakni belőle. Egész nyáron virágzik!
Aranyvessző – tavasszal sárga virágba borul az egész. Jól nyírható és alakítható. Egyes fajták alacsonyra nőnek, így vásárlás előtt tájékozódj!
Korallberkenye – gyönyörű színes levelei egész évben virítanak. Jól néz ki és jól takar, akár 2 méter magasra is megnőhet, félárnyékban is jól érzi magát. Kevés figyelmet igényel.
Védelmi szempontból is akad jó pár olyan, amivel elrettentheted a hívatlan látogatókat.
Vadrózsa, vagy csipkebogyó – bájos virágain és egészséges gyümölcsén túl kiváló védelmi funkciókkal bír. Szinte teljesen igénytelen, hatalmas bokorrá nő, amelynek össze-vissza nőnek az ágai, melyek nagyon sok apró tüskével vannak felvértezve.
Tűztövis – ez a könnyen gondozható növény is rengeteg termést hoz, ezek azonban emberre mérgezőek, a madarak viszont imádják. Vastag, erős, szúrós tüskéi miatt kétszer is meggondolja az ember, hogy a közelébe menjen.
Szeder – egy újabb bogyós bokor, amelyik nagyon gyorsan nő, finom termést ad és áthatolhatatlan falat képez.
Privát szférád megóvása érdekében olyan növényeket érdemes választani, amelyek gyorsan nőnek és nagyon sok lombjuk van.
Gyertyán – magasra növő fa, de tömött sövény is alakítható belőle. Ősszel beszíneződnek levelei és aztán télen lehullanak, de sűrű ágrendszere még ilyenkor is takar. Ha csak nyáron vágysz takarásra akkor jó választás lehet.
Örökzöld babérmeggy – jól nyírható, gyorsan növő örökzöld, amely egyúttal igénytelen is. Jól takar, tavasszal, vagy ősszel radikálisan vissza kell vágni, hogy aztán mindenhol sűrű, lombos legyen.
Leyland ciprus – gyorsan nő és takar. Hogy emellett nem túl dekoratív? Valamit valamiért. Igénytelen, jól bírja a nyírást, évente akár 1,5 métert is képes nőni.
Megvan, hogy miért (és ezzel együtt az, hogy hova) és az is, hogy milyen növényt szeretnél, mi a következő lépés?
Nincs más hátra, mint a terep előkészítése!
Növénye válogatja, hogy mennyire igényes a talajra. Mivel ideális esetben ez az utolsó alkalom, hogy a növény alatti földhöz kell nyúlnod, ezért azt javasoljuk, hogy amilyen mélyen lehet mozgasd át a talajt, javítsd a szerkezetét komposzttal, ha szükséges, járd végig rotációs kapával is akár.
A fajtának megfelelő ültetési távolságot alkalmazd. Ültetés után kapjon minden tő egy nagyon alapos öntözést, iszapold be őket. Ezután az első 1-2 évben figyelj rájuk kiemelten, különösen a hazai egyre forróbb nyarak tehetik próbára a fiatal növényeket. Amíg a gyökerek nem nyúlnak le elég mélyre érdemes lehet a talajfelszínt is takarnod!
Hogy kell metszeni, nyírni a sövényt?
Amint a kis növénykéid „belakták” az új helyet és úgy látod, hogy jól érzik magukat elkezdenek új hajtásokat hozni, ekkor jöhet a sövény-tulajok kedvence, a metszés és a nyírás!
Fontos megjegyezni, hogy olvass utána az adott fajtának, hisz minden növény eltérő igényekkel bírhat!
Itt muszáj lesz erőt venni magadon és nem hagyni, hogy nagyra nőjjenek. Bármilyen erős is a kísértés, muszáj folyamatosan drasztikusan visszavágnod őket annak érdekében, hogy a tövüknél is dús ágrendszer legyen. Ha csak akkor kezded el vágni mikor már 1,5 méter magas, akkor egy csúnya bokrod lesz, amelyiknek az alja kopasz.
Milyen gyakran kell nyírni a sövényt?
Amint beindul a sövény növekedése vágd vissza akár havonta is. Minden lecsípett kis ág ketté fog ágazni, érdemes 20 centi növekedés után 10 centit visszametszeni belőle és türelmesnek lenni.
Az első 1-2-3 év után sövényed valószínűleg már beállt egy kívánt méretre és formára, innentől kezdve azon múlik, hogy mennyire kívánod formára nyírni, illetve mennyire erőteljes a növekedés – lehet hogy havonta, de lehet hogy évente 2x elegendő sövénynyírót elővenned.
Kisebb, egy méter körüli sövényeknél és fiatal növényeknél érdemes lehet metszőollóval, sövényvágó ollóval intézni a formázást, míg nagyobb, beállt növényeknél az elektromos, vagy benzines sövényvágó lehet jó szolgálatodra.