Ha létezik nagy ellenség a szivattyúk világában, akkor az egyik ilyen mindenképpen a szárazon futás. Amikor szárazon fut a szivattyú, azt jelenti, hogy nem kap vizet valami miatt a működése alatt, vagyis bár működik, de víz nélkül. Ilyenkor a szerkezet valami miatt a szívóoldalon elejti a vizet, ezért a rendszerben megszűnik a vízszállítás.
Ez nem csak abban az esetben jelentkezhet, ha egyáltalán nincs folyadék a szivattyú rendszerében, hanem akkor is, ha a folyadék mennyisége egy bizonyos szint alá csökken. Ez pedig igen komoly károkat tud okozni a szivattyúban. Lássuk, mi mindent érdemes tudni a jelenségről, mit tehetünk ellene és mi a megoldás akkor, ha megtörtént a baj?
Milyen oka lehet a szárazon futásnak?
Oka lehet az, ha valami miatt nagy mértékű a vízszint csökkenése, kiürül a vízforrás vagy éppen, kötéslazulás, csőrepedés, szelep hiba vagy éppen fals levegő beszívás történik. Sőt, adott esetben a nem szakszerű telepítés is okozhat gondot. Gyakran előfordul az is, hogy a nyomáskapcsolón nem megfelelően van beállítva a kikapcsolási érték, ezáltal pedig a szivattyú nem képes feltermelni a kikapcsoláshoz szükséges nyomást.
Fontos az utóbbi kapcsán tudni azt, hogy a kikapcsolási értéknek legalább 1.2-1,5 bárral alacsonyabbnak kell lennie a szivattyú felső nyomásértékénél.
Milyen megoldások léteznek a szárazon futás megakadályozására?
E téren nagyon sokszínű megoldási lehetőség létezik, éppen ezért érdemes alaposan utána járni ezeknek. Ami biztos, hogy mindenképpen plusz alkatrészre lesz hozzá szükség. Ezekről ugyanis általánosságban elmondható, hogy segítik azt, hogy a vízszint túlzott lecsökkenése esetén azonnal leálljon a rendszer működése.
Szárazon futás elleni védelem kapcsoló
Ez a szerkezet főként a hidroforok és a házi vízművek esetén remek választás. E kapcsoló működésének lényege, hogy általa automatikussá válik a szivattyú kikapcsolás. Vagyis ha úgy méri fel ez a kiegészítő, hogy fennáll a szárazon futás veszélye, akkor leállítja a szivattyú működését.
Ehhez természetesen szükség van a megfelelő beállításokra, ugyanis azt érzékeli ez a kapcsoló, ha a beállított minimum vagy maximum értékeket lépi át a készülék. Amennyiben nyomás alatt rendszernél használjuk, a nyomáskapcsolóval sorba érdemes bekötni a problémamentes működés érdekében.
Vákuumkapcsoló
Ezt a szerkezetet a maradéktalan működés érdekében a szívócsőbe kell építeni, közvetlenül a szívócsonkhoz. Az üzembe lépés során az érintkezők automatikusan összezárnak. Ám ha a folyadék elfogy, ez az érintkezés megszűnik és a szivattyú leáll.
Áramláskapcsoló
E szerkezet segítségével automatizálhatók a szivattyúk. A beszerelést követően a működtetése nagyon egyszerű, ugyanis csak ki kell nyitni a csapot és így a készülékkel egybeépített szivattyú is működésbe lép. Ha a víz elfogy a szivattyú oldalán, a rendszer lekapcsol. A bekapcsolási érték 1,5 BAR, ám arra fontos odafigyelni, hogy ha 10 BAR-nál erősebb a készülék, akkor szükség van nyomáskapcsoló beszerelésére is.
Érdemes szakember segítségét kérni
Laikusként a fentiek közül nem könnyű választani, ám az egyértelműen elmondható, hogy minden szivattyú típushoz létezik tökéletes szárazon futás elleni kiegészítő, amit mindenképpen érdemes beszerezni. Ehhez ajánlott szakember segítségét kérni, hiszen ő képes felmérni, hogy mire van a legnagyobb szükség e téren az adott szivattyú kapcsán.
Így nyugodtan hagyhatod dolgozni a szivattyút, nem kell aggódnod a szárazon futás okozta károk miatt.
Mi történik, ha mégis megtörténik a baj?
Ha minden igyekezet ellenére valami miatt mégis szárazon fut a szivattyú, akkor két legveszélyeztetettebb alkatrész a tengelytömítés és maga a tengely. Ugyanis mivel nincs átfolyás és hűtés sem, károsodás következhet be. Emellett a tengelytömítés csúszógyűrűi is túlmelegedhetnek, ilyen körülmények között pedig a kerámia gyűrű elrepedhet.
Vagyis valamilyen szintű károsodás mindenképpen létrejön. Azt viszont, hogy a meghibásodás milyen mértékű, főleg azon múlik, hogy mennyi ideig futott így a szivattyú. Előfordulhat, hogy nagyon könnyen szerelhető, de az is megeshet, hogy az összeérések hatására blokkolva lesz a tengely, ez túlterheli a motort és nagyon komoly gondot okoz.
Vagyis ami teljesen biztos, hogy ha csak lehet, a szivattyú szárazon futását mindenképpen meg kell akadályozni. A fentebb bemutatott szerkezetetek segítségével azonban ez nem jelent komoly kihívást, hiszen akkor is óvják a szerkezetet, ha éppen nem vagyunk annak közvetlen közelében.
Búvárszivattyúk és Kerti szivattyúk is kaphatók webshopunkban!