Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

A szivattyú téliesítéséről minden tudnivaló

A szivattyú téliesítése azért fontos, mert a hideg időjárás számos kihívást jelenthet számára. Az alacsony hőmérséklet és a fagy veszélyeztetheti a szivattyú működését és hosszú távú élettartamát. A téliesítés célja annak biztosítása, hogy a szivattyúk hatékonyan és megbízhatóan működjenek még hideg időben is.

Szivattyú téliesítése, mielőtt beköszöntenek a fagyok

Ezenkívül a téliesítés során végzett karbantartási intézkedések lehetővé teszik, hogy az esetleges problémákat időben észleld és megelőzd. Ennek eredményeként hosszabb élettartamú szivattyúkat élvezhetsz, csökkentve a javításokra fordított költségeket. A szivattyúk megfelelő téliesítése tehát nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem a megbízhatóságot is biztosítja, így kritikus fontosságú az építőiparban és más iparágakban egyaránt.

Miért fontos a szivattyú téliesítés?

A téliesítés célja, hogy megvédje a szivattyút a fagykártól. Talán felesleges is erről írni, de hidegben a szivattyúban lévő víz megfagy, ennek következtében pedig kitágul a térfogata és belülről repesztheti szét a szerkezetet, amely így akár javíthatatlan károsodást is szenvedhet. Épp ezért mindenképpen végezd el az ősz folyamán ezt a nagyon rövid folyamatot annak érdekében, hogy megelőzd ezt.

Az időzítés fontos, javasoljuk már akkor elvégezni, amikor nincs szükség a továbbiakban öntözésre, nem használod a kertben a továbbiakban. Mindenképpen az első fagyok előtt meg kell csinálni, de nem érdemes halogatni, hogy egy hirtelen lehűlés miatt ne kelljen kapkodnod. 

A szivattyú téliesítésének lépései

Az első lépés a szivattyú áramtalanítása kell, hogy legyen, ezután az utolsó csepp folyadékot is ki kell engedni a szivattyúból.

Ehhez csatlakoztasd le a szivattyút a szívószálról és a nyomóoldalról is.

Szivattyú szívószál és nyomóoldal

Fontos - nem elég csupán felfordítani a szivattyút, használd a leeresztő csavart is! Nyisd meg, engedd, hogy kifolyhasson a víz, ehhez pedig emeld meg pár centivel a szerkezet hátsó felét, néhány perc után nagyjából minden víz távozik a gépből.

Szivattyú leeresztő csavar

Pro tipp - használj kompresszort, hogy biztosan ne maradjon semennyi víz sem a gépben. Egy magas nyomású kompresszorral teljesen kifújathatod a szivattyút.

Most van itt az ideje annak, hogy elvégezd a szükséges ellenőrzéseket, karbantartásokat. Ha tudod, akkor szedd szét, tisztítsd meg, vagy ha van rá lehetőséged, akkor nézesd át egy szivattyú szervizben - amennyiben nem vagy 100%-ig biztos magadban, akkor erősen javasolt szakemberre bízni ezt a feladatot. Érdemes még az ősz folyamán elvégezni, elvégeztetni ezt az átnézést, karbantartást, hogy kijöjjenek a hibák és ne tavasszal derüljön ki, hogy nem indul be, vagy valami baja van. Roppant kellemetlen lenne, hogy amikor már használni szeretnéd, akkor kell szervizbe szaladgálnod, vagy esetleg egy új szivattyút beszerezned.

A szivattyú helyes tárolása télen

Habár az aknában általában nem megy fagypont alá a hőmérséklet, azonban mégsem javasoljuk, hogy ott tárold, ugyanis a pára nem tesz jót az elektromos gépeknek.

A kiemelt és száraz szivattyút télre helyezd egy száraz és fagypontvédett helyre.

Szeretnél szivattyút vásárolni? Kerti szivattyúk és Búvárszivattyúk széles választéka áll rendelkezésedre webshopunkban, nézz szét a kínálatban