Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

8+1 fontos dolog, amit télen tarts az autóban

Akár szeretjük a telet, akár nem, a téli időjáráshoz alkalmazkodni kell. Hideg, fagyos körülmények között jó, ha néhány fontos dolgot az autódban tartasz, így nem érhet kellemetlen meglepetés - ki szeretne az autójában rekedni? Gondolj csak bele, hideg, napos időben indulsz el reggel munkába, de a nap végén jeges, lefagyott autó vár a parkolóban - pedig be vagy táblázva és időre mész, csakhogy a csomagtartóban nincs jégkaparó, sem jégoldó. A lehullott hóban az autó nem tud elindulni, de nincs eszközöd, hogy kiásd. 

Annak érdekében, hogy hatékonyan tudd kezelni az ehhez hasonló, téli időjárás okozta problémákat, összegyűjtöttük számodra azt a 8+1 fontos dolgot, amit télen mindenképp tarts az autóban.

Hazánkban egyre ritkább a -20 fokos hideg és a derékig érő hó, azonban épp ezért tud meglepni sok embert egy-egy hirtelen leeső nagyobb mennyiségű hó. A téli időszakban figyeld az időjárás előrejelzéseket és kövesd a lenti tippeket, hogy ne érjen téged váratlanul semmi!

Nézzük mi a legfontosabb téli felszerelés autóba, hogy a legkevésbé szorulj mások jóakaratára.

1. Jégkaparó, jégoldó, hókefe

Rögtön 3 dologgal indítjuk a téli autós listát, melynek oka az, hogy mindegyik a jégtől, valamint a hótól segít megszabadítani autódat.
A szélvédők, visszapillantók, ablakok kisebb eső, ónos- vagy havaseső után könnyedén jégbe borulnak, már a legkisebb fagy hatására is. Indulás előtt mindig tisztítsd meg a teljes autót, a biztonságos kilátás csak így garantált. 

Jégoldó folyadékkal fújd be a fagyos részeket, majd jégkaparó segítségével gyorsan és könnyedén el tudod távolítani az így feloldott jeget. Vedd figyelembe, hogy keményebb fagy hatására a jégoldó spray is megfagyhat, így hosszabb időre ne hagyd a kocsiban. Legyen kéznél, hiszen az ajtók lefagyása esetén nem sok hasznát veszed, ha az autóban tárolod. Amennyiben nem távirányítóval nyílik az autód, úgy célszerű mindig a zsebedben, táskádban tartani egy mini jégoldót is, amit a kulcslyukba tudsz folyatni, ha az befagyna.

Az ajtó nyitása előtt érdemes végigspriccolni azt is, hogy a kéder gumi ne szakadjon, valamint WD-40-el végigfújni a gumikat, a károsodás megelőzéséért.

Abban az esetben, ha nincs nálad jégoldó, a szélvédők jégtől való tisztításban segítségedre lesz a téli szélvédőmosó. Ügyelj arra, hogy valóban téli legyen, a nyári típusok nem fagyállóak! Használat után elkezdik megolvasztani a jeget, így azt a jégkaparó alkalmazásával el tudod távolítani.

Ne feledkezz meg a páráról sem, a jégmentesítés közben a fűtést irányítsd a szélvédőre, mely segít megállítani a párásodást és szabad kilátást eredményez.

Jégkaparó helyett nem érdemes mással próbálkozni - habár le tudod kaparni a jeget az autóról, nagy valószínűséggel megkarcolja az üveg felületét.

A hókefe tökéletes és biztonságos eszköz a járművet borító hóréteg eltávolítására. A puha sörtékkel mindezt kíméletesen, az autó karcolása nélkül teheted meg. A nyél, a kefe mérete pedig gyors használatot tesz lehetővé.

Autós felszerelések széles választéka - nézd meg aktuális kínálatunkat!

2. Lapát, hólapát

Havas időben, illetve -környezetben remek szolgálatot tesz egy stabil hólapát, amikor autód elakad a hóban, vagy parkolás után kell szabad utat biztosítani az elinduláshoz. Puszta kézzel hosszadalmas és szinte lehetetlen bárhonnan kiásni az autót. Amennyiben kisebb rakterű csomagtartóval rendelkezel, egy összecsukható lapát is megállja a helyét.

3. Elakadásjelző háromszög, láthatósági mellény, vészvillogók

A hóesés, hóviharok jelentősen, sokszor drasztikusan csökkentik a látási viszonyokat, napközben és éjjel egyaránt. Amennyiben félre kell állnod, az erre alkalmas eszközök segítenek a többi autósnak, hogy időben észleljenek, mind az autód, mind téged - elkerülve ezzel az esetleges további balesetet. Vedd fel a láthatósági mellényt, használj vészvillogókat, az elakadásjelző háromszöveget helyezd ki az előírt távolságra. (lakott területen belül 50m, azon kívül 100m, míg autópályán 200m)

Fontos! A láthatósági mellény ne a csomagtartóban legyen, a kesztyűtartóban célszerű tartani egyet, amit gyorsan fel tudsz kapni magadra ha elakadsz, lerobbansz. 

4. Tartalék (téli) szélvédőmosó folyadék

Rossz időjárási- és látási viszonyok mellett a szélvédőmosót gyakrabban használjuk. A szélvédőt borító jég leoldásában ugyancsak nagy segítséget jelent, így elengedhetetlen, hogy legyen az autóban tartalék, ha kifogyna. Ha hosszabb útra indulsz előtte ellenőrizd, hogy fel van-e töltve a tartály!

5. Zseblámpa, fejlámpa

Télen korábban sötétedik, időjárási viszonyoktól függően már délután sincs világos. Ha elakadsz, probléma adódik út közben vagy indulásnál, egy lámpa segítségével könnyebben megtalálod mi okozza a bajt. Mindemellett a forgalom számára is láthatóvá teheted magad. Választhatsz akkumulátoros vagy elemes modelleket, azonban mindkét esetben rendszeresen ellenőrizd, hogy működnek-e. A tartós hideg könnyen leszívhatja őket. Ezt is érdemes lehet a kesztyűtartóban tárolni, hogy azonnal hozzá tudj férni. A fejlámpa jóval praktikusabb, hisz szabadon hagyja mindkét kezed.

6. Indítókábel / bikakábel

A tartós hideg hatással van az autó akkumulátorára, mely adott esetben lemerülhet. Hatalmas segítség egy indítókábel, melyet mindig a jármű akksijának típusához igazodva válassz ki. A legideálisabb az, ha tudod is használni, de legalább annyit tegyél meg, hogy tudjanak segíteni rajtad, hogy a bikakábel mellett legyen ott egy rövid leírás, ne az autó mellett vacogva kelljen a neten megkeresni, hogy melyik kábelt hova kell csatlakoztatni. Érdemes ezt nyomtatva, laminálva a kábeltartóba rakni. Egyszer kell megcsinálnod és aztán soha többé nem is kell gondolkoznod rajta.

7. Vontatókötél, vontatólánc

Ha autód a hóban ragadt, vontatókötél vagy -lánc remek lehetőség arra, hogy egy másik jármű kiszabadítson és útnak indulhass.

8. Hólánc

Hazánkban a hólánc használata nem kötelező, azonban több, környező országban igen. A téli utazások, téli sportok szerelmesei elindulás előtt tájékozódjanak, hogy az adott országban milyen szabályok vannak érvényben. A hólánc segíti az gumik tapadását havas, jeges utakon, így biztonságosabb közlekedést tesz lehetővé, megváltozott útviszonyok mellett is.

Azonban nem elég a hólánc, vagy egyéb, tapadást segítő eszköz (hókengyel, hópaplan) megvásárlása, azokat tudni kell használni. Kellő gyakorlatot igényelnek, így fontos, hogy többször, lépésről lépésre próbáld el a felszerelés folyamatát.

8+1. "Túlélő készlet"

Amennyiben segítségre kell várnod, víz, nem romlandó élelem (1-2 szelet csoki például), meleg takaró nagy segítséget jelenthetnek, akár rövidebb időtartam esetén is. Különösen hosszabb utazások alkalmával ajánlott ilyen jellegű felkészültség, főleg ha nem ismered a környéket és a hazai klímánál durvább időjárásba is belefuthatsz. Ez kifejezetten ajánlott most, hogy egyre többen használnak elektromos autókat. Egy benzin/dízel órákig elpöfög alapjáraton és legalább fűtésed lesz, egy elektromost viszont a hideg kifejezetten meggyötör, ha pedig még fűteni is kell, akkor pláne gyorsan fog lemerülni.

Emellett ne feledkezz meg az elsősegélydobozról sem.

A téli hónapokban, megfelelő eszközök használatával a reggeli, vagy a nap végén, munkából hazafelé indulás előkészületeit nagymértékben le tudod rövidíteni. Érdemes tehát előre tervezni és időben beszerezni a szükséges téli autós felszereléseket. Hosszabb utak, kirándulások, valamint külföldi utazások előtt fordíts nagyobb figyelmet a tervezésre, vedd figyelembe az időjárási előrejelzéseket, továbbá az adott országra vonatkozó előírásokat.