Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Hogyan kell helyesen tárolni a tüzifát?

Azoknak, akik télen fával fűtenek érdemes már nyáron gondoskodni a megfelelő mennyiségű tüzifa beszerzéséről, annak felhasogatásáról, valamint szárításáról és tárolásáról.

Ebben a cikkben végigvezetünk ezeken és segítünk neked, hogy tudsz a leginkább pénztárcabarát módon fűteni fával.

Darabolásra váró tüzifa

Milyen fát érdemes választani?

A leggyakoribb fajták itthon az akác, tölgy, bükk, gyertyán és cser (növekvő fűtőérték szerint), melyek mind-mind eltérnek kissé egyes tulajdonságaikban, ami viszont közös bennük, hogy idő kell, míg megfelelően kiszáradnak és utána megfelelő módon kell tárolni őket, nehogy befülledjenek, valamint, hogy szárazon is maradjanak.

Így vágd össze a tüzifát!

Mennyi idő után használható fűtésre a tüzifa?

Sokan esnek abba a hibába, hogy a nyár végén vásárolt tüzifával már fűteni szeretnének télen, ez azonban nagy hiba. A frissen vágott fa nedvességtartalma akár 50%-nyi is lehet, ami megfelelő tárolás mellett 1 év alatt csökken le 10-20%-ra, amivel már érdemes fűteni.

Természetesen a nyersebb fa is elég, azonban nem fog annyi meleget adni, az összes hőenergia elmegy arra, hogy a vizet elpárologtassa.

Emiatt érdemes előre gondolkodnod, vedd meg tavasszal azt a fát, amivel jövő télen fogsz fűteni, így hosszú távon anyagilag is jobban jössz ki!

Berakott tüzifa

Hogyan tárold a tüzifát?

Két szempontot kell figyelembe venned ehhez – egyrészt azt, hogy maga a fa jól tudjon száradni benne, másrészt azt, hogy mennyire kényelmesen tudsz hozzáférni majd a fához fűtési szezonban.

Így rakd be a tüzifát!

Mindenképp felaprítva, felhasogatva tedd el, minél vékonyabb, annál gyorsabban szárad, ugyanakkor kellenek a vastag darabok is, amelyek lassabban égnek és jobban tartják a hőt a tűztérben.

Mikor éri meg egy rönkhasító beszerzése?

Úgy rakd őket, hogy megfelelően fedésben legyenek a darabok, ne tudjon megindulni a farakás, ne legyen balesetveszélyes, ugyanakkor szellős is legyen, ne feküdjenek teljesen egymáson a fák, hogy szellőzni tudjanak.

Érdemes minden begyújtás előtt időben összekészíteni a tüzifát, legyen benne nagyon vékony begyújtósnak való, kis vékony amivel a tüzet feléleszted, valamint a fűtéshez használt nagyobb darab is.

A nyár folyamán nem szükséges fedni, ám vannak akik arra esküdnek, hogy az augusztusi perzselő forróságban is fedve legyen, hogy még melegebb legyen alatta és gyorsabban száradjon a fa. Ebben nem szeretnénk igazságot tenni, ősszel viszont már mindenképp érdemes lefedni az egész fatárolót például egy takaróponyvával.

Mindenképp legyen a talajszinttől felemelve, hogy a levegő szabadon mozoghasson alatta, még betonon se tárold teljesen a földön, legalább egy raklapot rakj alá. A kerted adottságaitól függően érdemes lehet annyira felemelni, hogy akár egy macska, kisebb kutya gond nélkül tudjon jönni-menni alatta, így megelőzheted, hogy patkányok költözzenek be oda.

Így helyezd el a fatárolót a kertedben!

Megvan a tüzifa, de hova rakd pontosan a farakást? Néhány szempont, amit érdemes végiggondolnod:

  • legyen közel a házhoz, vagy legalábbis vezessen oda megfelelő út, hogy télen ne a latyakban, sárban, hóban kelljen minden nap fáért menni

  • legyen kivilágítva, hogy ha sötétben kell odamenned, akkor se kelljen azonnal fejlámpát ragadnod

  • legyen a közelben megfelelő hely, ahol ha kell tudsz hasogatni, gyújtóst vágni

  • gyerek, kutya ne tudjon a fákra mászni, ne tudja magára rántani véletlenül sem

Érdemes már előre kiszámolni, hogy nagyjából hány köbméter fára lesz szükséged szezononként és ehhez igazítani a tároló méretét. Ideális esetben legalább 2-3 éves fával lenne jó tüzelni, így mindig 2-3 évnyi tüzifának a tárolásáról kell gondoskodnod.

Fatüzelésű kályha

Mi legyen a fahamuval?

A kályhából kiszedett hamunak nem a szemétben van a helye! Kertes házban nagyszerűen felhasználhatod több módon is, többek között:

  • Járdák, utak csúszásmentesítésére - a hamu segít abban, hogy ne csússzon a járda a házad előtt, a telkeden. Figyelj rá, hogy a cipődről leolvadt hamus hó nagyon tud koszolni.
  • A hamu és pernye jó trágyaként szolgálhat a kertedben. A hamu káliumot, foszfort és más ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek növények számára hasznosak lehetnek. Vigyázz, ne használj túl sokat, mert lehet, hogy növényeid túl lúgos talajban nem fejlődnek jól. Szórd vékony rétegben a kertedre, valamint a komposzthalomra is. Ha van rá lehetőséged, akkor zárható hordóban, ládában elrakhatod tavaszra és az év folyamán folyamatosan adagolhatod a komposzthalmodhoz.
  • Dísznövényeidnek is használ, szórj vékony réteg hamut a törzsük köré a talajra, segít nekik a téli fagyok ellen.
  • Szagtalanító tulajdonságú, a macskaalomhoz szórva segít elvenni annak szagát.

Cserépkályha, kandalló, vagy vegyestüzelésű kazán használata mellett érdemes lehet egy hamuporszívóra is beruháznod, hogy megkönnyítsd az életed!