Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Hogyan váljon átláthatóvá a műhely?

“Csak egy őrültnek van szüksége a rendre, egy zseni uralja a káoszt.” – ismerősen csenghet Einstein elhíresült mondata. Azonban a munkavégzést megkönnyíti és nagyban gyorsítja is, ha munkavégzésünk helye praktikusan és átláthatóan van elrendezve.

A hatékonyságot növeli az, ha tudjuk hova nyúljunk egy-egy szerszámért vagy alkatrészért munkavégzés közben. Hiszen, ha nincsen egy kézreálló, minden elvárásodnak megfelelő és jól szervezett műhelyrend, az lelassíthatja a munkafolyamataidat, mert mindig keresni kell majd valamit.

Lehet szó csupán egy barkácsműhelyről vagy egy amatőr szerelősarokról, egy bizonyos, rengeteg szerszámot és alkatrészt tárolunk, használunk a műhelyben, ezért is fontos, hogy a jól kialakított és biztonságos tárolórendszerekkel a balesetektől is megóvhatjuk magunkat.

A szerszámok között fontos, hogy kidolgozzunk egy számunkra logikus rendszert, továbbá a rend fenntartásához különféle rendező eszközöket, tárolókat, polcokat és fiókokat célszerű alkalmaznunk. A rendszerezés okai között szerepel a szerszámok átláthatósága, hiszen káoszban, nehezebben találjuk meg azt, amire szükségünk van éppen, illetve a helytakarékosság szempontjából is jó egy rendszert felépíteni, mert a nagy összevisszaságban sokkal több helyet foglalnak az eszközök, ráadásul balesetveszélyesek is lehetnek.

Nézd meg ITT szerszám tároló megoldásainkat

A tervezés folyamata

Első lépésként érdemes végig gondolnunk, mire fogjuk használni a helyiséget, milyen műveleteket hajtunk majd végre, majd a munkafolyamatok felépülése, és a munkafázisok megmutatják, hogyan érdemes az elrendezést kialakítanunk. Például, ha van egy külön munkalapunk, ahol az összeszerelés vagy kalapálás folyamata megy végbe, akkor az ilyen munkálatokhoz szükséges szerszámokat és anyagokat érdemes oda csoportosítani.

Ha egy kisebb barkácssarokról van szó a garázsunkban, ahol az általános háztartáshoz kapcsolódó munkafolyamatokat folytatjuk, mint például apróbb szerelések, vagy egy háztartási kisgép megjavítása, akkor tematika szerint is csoportosíthatóak eszközeink.

A barkács dobozokba, fedeles dobozokba a csavarokat, anyákat és szegeket helyezhetjük, fenntarthatunk egy polcot elektromos barkács eszközeinknek és a fiókok tökéletes tárolási rendszerei lehetnek a kis kéziszerszámainknak, legyen szó akár a csavarhúzóinkról vagy kalapácsunkról. A rendszerezésben a használat gyakorisága is döntő lehet, hiszen, ha egy csavarhúzót heti szinten használunk, akkor nem érdemes a fiók mélyén kallódnia, jobb, ha kéznél van, mondjuk egy akasztós elemen.

A tökéletes tárolóeszköz megválasztása

Rengeteg tárolórendszer létezik a piacon, az egyszerű hétköznapi tárolóktól a professzionális tárolókig mindenki megtalálhatja azt, ami kiszolgálja igényeit és pénztárcájának is megfelel. A tároló megválasztásánál praktikus, ha a lehető legkevesebb nyitott tárolóeszközt alkalmazzuk, hiszen a nyitott polcokra száll a por és egyéb anyagok, amely a barkácsolás alatt keletkezik, mint például a forgács, olaj, vagy akár fémpor.

Az apró alkatrészek, kis csavarok, szögek tárolására kis fiókos rendszereket vagy rekeszeket és lezárható fedelű tárolódobozokat érdemes beszereznünk. A fiókokba helyezhető rekeszek, dobozok és tárolók megkönnyítik a helygazdaságos tárolást. Kellő energiabefektetéssel megálmodható az a műhely és hozzátartozó műhelyrend, mely számunkra praktikus, átlátható és könnyen fenntartható.

Ha saját igényeinknek megfelelően kerül berendezésre a műhelyünk, a rendfenntartás sem okoz majd gondot, a szükséges polcok, tárolószekrények, fiókok beszerezzük, majd felszereljük őket és elrendezzük a szerszámainkat és holminkat. 

A kialakított rend nagy segítségünkre lehet, ahogy az már említésre került, azt is érdemes megjegyeznünk, hogy ha egy számunkra logikus rendszert egyszer kialakítunk, akkor könnyebb a rendet fenntartani, hiszen, ha már használtunk valamit, csak visszatesszük a kézre eső helyére ahelyett, hogy elhajítva, vagy az egyik bútor tetejére ledobva pillanatok alatt káoszt teremtenénk a műhelyben. Hosszabb távon mindenképpen időt nyerünk ezzel.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog érdekességek