Fémvázas medence, fémkeretes medence, kerti medence
A Bestway® márkanév minőséget és megbízhatóságot jelent a puhafalú medencék világában. A puhafalú medencék közös jellemzője, hogy könnyen és gyorsan telepíthetőek házilag is. A felfújható peremű medencék nagyon egyszerűen és nagyon gyorsan, szinte percek alatt felállítható. Egyszerű, gyors és olcsó megoldás a forró nyári napok ellen. A fémvázas fólia medencék előnye a felfújhatóval szemben, hogy kisebb karmolások a medence peremén nem okozzák a medence tönkremenetelét, mint a felfújhatónál, ahol a levegővel telt karima kilyukasásakor a medence használhatatlanná válik.
A fémfalas, fémpalástos medencék komolyabb, hosszabbtávú esetenként akár földbesüllyeszthető kivitelű medencék. Ha nem akarja földbesüllyeszteni lehetőség van tetszetős burkolatok felszerelésére. Részletek lejjebb. Fontos a megfelelő talajelőkészítés. Stabil, vízszintes talajra, vékony homokágyra ajánlott telepíteni a kényelem és a medence sérülésének elkerülése érdekében. A medencetest felállítása után egyszerűen csatlakoztatni kell a vízforgató és szűrő berendezést. Minden medencét kompletten egységcsomagban küldünk! Önnek csak fel kell állítani és élvezni! A medencevegyszerek szükségesek ahhoz, hogy mindig tiszta, és csillogó legyen a viz. Mindent megtalál mely szükséges hozzá. A medenceviz PH értékét be kell állitani 7,2 - 7,6 közé. Ebben a tartományban fejti ki hatását a klór és egyéb vegyszerek. A klór a fertőtlenitésért, az algaölő folyadék pedig a viz bezöldülése ellen használatos. A pelyhesitőtől lesz a viz csillogóan kristálytiszta.
-
Kerti medencék
Ma már egyre több ház kertjében található meg a kerti medence, mely a nyári, forró napokon remek kikapcsolódási lehetőséget biztosít a család számára. A következő cikk segít a megfelelő medence kiválasztásában, elhelyezésében és karbantartásában.
Annak érdekében, hogy minél tovább élvezhessük medencénket elengedhetetlen a megfelelő hely kiválasztása a kertünkben. A kerti medencék elhelyezésére a legalkalmasabbak a kert olyan részei, melyek naposak és szélvédettek. További szempont, hogy lehetőleg távol helyezzük el a cserjéktől és fáktól, mivel a lehulló levelek szennyezik a medence vizét, terhelik a tisztítóberendezését és növelik a szükséges vegyszerhasználatot. A medencét stabil, vízszintes talajra, vékony homokágyra ajánlott telepíteni, a kényelem és a medence sérülésének elkerülése érdekében. A medencét körülvevő talaj lehet akár gyep vagy kőburkolat is, azonban a burkolat kiválasztásánál figyeljünk a csúszásmentességre az esetleges balesetek elkerülése érdekében.
A medencéket működési elvük szerint két csoportba oszthatjuk: süllyesztett- és feszített víztükrű medencékre.
A süllyesztett víztükrű medencék –ahogy nevükből is adódik – úgy vannak kialakítva, hogy vízszintjük nem éri el a medence tetejét. Gyártótól és típustól függően a vízszint 10-20 centiméterrel van a medence pereme alatt. A süllyesztett víztükrű medencék előnye, hogy nincs szükség kiegyenlítő tartályra üzemeltetésükhöz és olcsóbb a kivitelezésük. Ezeknél a medencéknél a szivattyúk egy- vagy nagyobb medencék esetében több - szkimmeren keresztül szívják a vizet, majd a szűrökön keresztülhaladva, tisztítva pumpálják vissza a befúvókon keresztül a medencébe. Ezek a típusú kerti medencék a legelterjedtebbek az otthoni medencék között.
A feszített víztükrű medencéknél a víz a medence pereméig ér. Így ezeknél a típusú medencéknél nincs szükség szkimmerre, mivel a víz a medence peremén átbukva, a szélénél található rácsokon keresztül folyik le a kiegyenlítő víztartályba, ahonnan a vizet szűrökön keresztül szívja át a szivattyú, majd a befúvókon keresztül pumpálja vissza a tiszta vizet a medencébe. A feszített víztükrű medencék esztétikusabb megjelenést biztosítanak, továbbá a medence teljes térfogatát kihasználják, így nem alakul ki vízkövesedés a víz szintjénél. Az ilyen típusú medencéket főként az uszodákban használják.
A medencék anyagukat tekintve lehetnek műanyag, fém és beton építésűek.
A felfújható peremű medencék előre gyártott méretben és formában érhetőek el, egyszerűek és gyorsan felállíthatóak. Miután a medence karimáját felfújtuk, már kezdődhet is a víz feltöltése. Mobilisek, könnyen áthelyezhetőek és szállíthatóak. A Bestway az egyik legnagyobb gyártó a felfújható peremű medencék piacán. Medencéinek fóliáját erős anyagból, általában szöveterősítéssel készíti, ami azt jelenti, hogy a két fóliaréteg közé szőtt anyagot ragasztanak, annak érdekében, hogy ezáltal jelentősen megnöveljék a medence anyagának szakítószilárdságát. A felállítási elv tekintetében, ezek a medencék a földszínre állíthatóak, tilos süllyeszteni őket. Az ilyen típusú medencék előnyei közé sorolható a gyors felállítás és a kedvező ár, míg hátrányai közé sorolható, hogy csak földfeletti felállítás lehetséges, nem stabil a pereme és hogy ez a legkevésbé tartós kerti medence.
A fémvázas, puhafalú kerti medence sok szempontból hasonlít a felfújható peremű kerti medencére, de anyagszerkezetéből adódóan kevésbé sérülékeny, így tartósabb ez a modell. Ezeknél a medencéknél a szerkezet merevségét a csővázak biztosítják, melyeket a telepítés során a testen kialakított fülekbe kell bedugni. A medence fala szálerősített PVC-ből készül. A PVC fóliát a víz tömege feszíti rá a fémvázra, így mire a medence feltöltődik, elnyeri végleges alakját. A fémvázas medencék összeszerelése egyszerű, nem sok időt vesz igénybe. Előnye, hogy olcsó és gyorsan felállítható, hátránya, hogy télre vízteleníteni kell és alapos tisztítás után szétszedve kell tárolni.
A fémfalú kerti medencék az előző két típusnál jóval időállóbbak. A fémfalú medencék oldalfala galvanizált acéllemezből készül, ami kellő merevséget biztosít a medencének, belül pedig PVC fólia biztosítja a vízzárásukat. Ezek a medencék egyaránt telepíthetőek besüllyesztés nélkül a talajfelszínre és akár földbe is süllyeszthetőek. Aljzatbeton nélkül, tömör, vízszintes felületre és homokágyra egyaránt telepíthetőek. Felállításuk több időt vesz igénybe, mint a többi előre gyártott medence típus felállítása, azonban ezeket a típusokat lehet téliesíteni, így nem kell minden évben bajlódni a szereléssel és a tárolással.
A beton medencék a technológiájukból adódóan bármekkora méretűek és formájúak lehetnek. Az ilyen típusú medencék előnye, hogy a medence formája, mérete és kialakítása szabadon tervezhető, hátránya, hogy sokkal magasabb árfekvésűek az előre gyártott típusú medencéknél, hosszabb időt vesz igénybe a létrehozásuk és mindenképp szakember szükséges a telepítéséhez.
A kerti medence nem csak örömökkel, hanem kötelezettséggel is jár, ugyanis a fertőzések elkerülése érdekében gondoskodnunk kell a víz folyamatos tisztaságáról, mind fizikai – szűrés -, mind vegyszeres tisztítás segítségével.
A fizikai tisztítást javarészt a vízforgató szűrőberendezések végzik el. A kisebb, puha falú medencéknél általában szűrőbetétes vízforgató berendezések használata javasolt, melyet a medence faláról kell a vízbe lógatni. Ezek a vízforgatók mosható vagy cserélhető szűrőbetéttel készülnek. A 15 m3-nél nagyobb térfogatú medencéknél már a homokszűrős vízforgató berendezések alkalmazása javasolt. A homokszűrős vízforgatók működési elve nagyban hasonlít a tenger homokos tisztulásához. Fontos, hogy a homokszűrő tartályt rendszeresen tisztítsuk, a homok úgynevezett visszamosatásával. Tisztításához a váltószelepet kell átállítani, mellyel a benne levő homok átmosódik és így, az abban összegyűlt baktériumok és egyéb szennyeződések vízzel együtt távoznak a szűrőberendezésből. A szűrőhomokot nagyjából 2-3 évente érdemes kicserélni a szűrőberendezésben.
A medence alján felgyülemlett szennyeződéseket úgynevezett víz alatti porszívóval tudjuk a leghatékonyabban eltávolítani. A víz alatti porszívó gyakorlatilag egy speciális porszívófej, melyet a szivattyú szívó ágára tudunk csatlakoztatni.
Azonban nem elegendő a medence vizét szűrni, mivel nem csak fizikai, hanem kémiai szennyeződések is megtalálhatóak a vízben, melyek eltávolítása vegyszeres kezeléssel valósítható meg. Fontos, hogy bármilyen vegyszerezés előtt a medence vizének pH-értéke 7.2 -7.6 közötti legyen, magasabb vagy alacsonyabb pH-érték esetén csökken a vegyszer hatásfoka. Ezt pH növelő vagy csökkentő vegyszerekkel lehet beállítani.
A medence vízének fertőtlenítése a vízbe került szerves anyagok, baktériumok, gombák elpusztítását célozza. A vízfertőtlenítő hatást uszodavegyszerek alkalmazásával érhetjük el, melynek hatóanyaga lehet klór, bróm, jód stb. Ezeket a vegyszereket mindig feloldva juttassuk a medence vizébe.
Ahhoz, hogy a medence vize kristálytiszta legyen pelyhesítőszerek alkalmazása is javasolt. A pelyhesítőszer azoknak az apró szennyeződéseknek kiszűrését hivatott elvégezni, melyek méretük miatt még a szűrőberendezésen áthaladnak. A pelyhesítőszer a szennyeződésekhez tapadva megnöveli azok térfogatát, így azok megrekednek a medence tisztítóberendezésében. A medence vizének fátyolossá válása jelzi, hogy indokolt pelyhesítőszer alkalmazása.
Medence takaró fólia alkalmazásával jelentősen csökkenthetjük a víz- és hő veszteséget, valamint megóvhatjuk medencénket a vízbe hulló, jelentős mennyiségű szennyeződéstől is, ezáltal csökkentve a medence fenntartási költségeit.