Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

Raklapemelő béka és targonca

Kedves Mindenki! Szeretnék erről a nagyszerű kis masináról szót ejteni, azaz írni nektek mert óriási segítség a mindennapokban tehát megérdemli, hogy szó essék róla. Fontos itt is megjegyezzem, mint eddig a korábbi cikkeimben a szerszámok, gépek legyen az kézi vagy monumentális Herkules méretű rendeltetésszerű használat kell, hogy legyen mindig a legfontosabb. Ezt mindig szem előtt kell tartanunk, így jó eséllyel elkerülhetjük a baleseteket. Ez azért fontos  mert a balesetekből eredő nem megfelelő használatból származó kockázatokért a targonca üzemeltetője vagy a gépkezelő viseli majd a következményeket. Erre azt hiszem senkinek nincs szüksége, nem beszélve a sok kellemetlenségről meg papírmunkáról... szóval egy szó, mint száz, legyünk nagyon figyelmesek! A másik, óvatosan, tudatos és hozzáértő magatartással… valahogy így szokták írni, de viccet félretéve, én is csak ugyanezt tudom szajkózni nektek, akik a targoncával már dolgoztok vagy szeretnének dolgozni. Akkor kezdjünk is bele, mindjárt egy nagy  FIGYELEMEZTETÉSSEL!
A targoncát szigorúan tilos a kezelői utasításokban meghatározottól eltérő célokra használni vagyis mindig arra használjuk, ami a feladat. Az ipari targoncát tilos tűz- és robbanásveszélyes, korrodáló hatású  illetve nagyon poros területeken használnunk. Tilos továbbá a nem” stabilan” rögzített és helytelenül felrakott rakomány vagy folyadék szállítása. Az ipari targoncát csak a terhelhetőségi határig szabad használnunk.  Az élelmiszerek semmiképp nem érhetnek közvetlenül az ipari targoncához.  Az ipari targonca nem használható” emelő„ illetve „kar” funkcióban. A targoncával tilos a személy vagy személyek szállítása. Az ipari targoncát tilos lejtőn vagy homályos nem belátható helyen használnunk.  A targoncát nem szabad a kormánykar jobbra fordításával leállítani. Az raklapemelő targoncát nem szabad kilengő rakomány szállítására használni, valamint tilos használni, ha váratlan elmozdulás veszélye áll fenn.
A raklapemelő ipari targoncát csak épületen belül használhatjuk.  Az ipari targonca alkalmazási területeire nézve mindig be kell tartani az érvényes szabályozásokat (a talaj jellemzői, világítás). A talaj vagy aljazat, terhelhetőségének megfelelőnek kell lennie (beton, aszfalt), a felülete pedig legyen sima. A haladási útvonalaknak, munkaterületeknek és a munkanyomtávnak meg kell felelnie a kezelői utasításokban található előírásoknak. Biztosítanunk kell az ipari targonca környezetében a szükséges tűzvédelmet a targonca megfelelő használatához.
Fennmaradó veszélyek és járulékos kockázatok, amiről már fent említést tettem:
az ipari targonca használata során a gondos, a szabványoknak, illetve előírásoknak megfelelő munkavégzés ellenére is sajnos történhetnek balesetek. Az ipari targonca és az összes rendszer összetevő megfelel a jelenleg érvényben lévő biztonsági követelményeknek. Sajnos ennek ellenére előfordulhatnak olyan helyzetek, amelyek még az ipari targonca rendeltetésszerű célra való használata és az összes előírás betartása esetén sem zárhatók ki. A járulékos kockázatok még az ipari targonca szűkebb veszély zónáján kívüli területeken sem küszöbölhetők ki. Azoknak a személyeknek, akik az ipari targonca körül ezen a területen tartózkodnak, fokozott éberséggel és pontos odafigyeléssel kell dolgozniuk, hogy hibás működés, előre nem látott események, meghibásodás esetén képesek legyenek azonnal reagálni.
Az ipari targoncák közelében tartózkodó és dolgozó személyeket mindig tájékoztatni kell az ipari targonca használatából eredő lehetséges kockázatokról.
A lehetséges kockázatok: a csövek és a tartályok repedése miatti szivárgás. Elesés, elbotlás az ipari targonca mozgatásakor. A raklapemelő  targonca stabilitását a legújabb és modern  szabványok szerint vizsgálják be. Ezek a szabványok csak a kezelési szabályoknak megfelelő, rendeltetésszerű használat során felmerülő statikus és dinamikus billentő- erőket veszik figyelembe. Extrém esetben előfordulhat a nem megfelelő használat illetve a helytelen üzemeltetésből fakadó kockázat, melynek hatására billentés következik be.  A rakomány leengedésekor a közelben állók lába beszorulhat a rakomány alá. Beszorulás történhet még a rakomány, az ipari targonca és a környező tárgyak közé. Elcsúszás vagy esés miatt bekövetkezett balesetveszély a rakományszállítás során., instabilitás illetve csúszkáló, instabil teher szállításakor. Emberi mulasztás, a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyása. Kijavítatlan kár által okozott kockázat.  Nem megfelelő karbantartás vagy el nem végzett vizsgálat okozta targonca meghibásodása. Túl hosszú időközönkénti ellenőrző vizsgálat miatt felmerülő probléma.  Ha a targoncát a normál használattól eltérő célra alkalmazzák, vagy ha a gépkezelő nem biztos abban, hogy megfelelően képes működtetni a targoncát és elkerülni a balesetveszélyt.
Mint minden kis és- nagy gépnél, szerszámnál hangsúlyoznom kell, hogy lehetőség szerint mindig eredeti alkatrészeket használjunk illetve cseréljünk, mert ellenkező esetben a gép meghibásodása esetén nem lesz garanciánk ami, valljuk be fontos, hogy meg legyen a jövőt tekintve.
Nem eredeti alkatrészekre vonatkozó figyelmeztetés: az eredeti alkatrészeket, szerelékeket és tartozékokat külön ehhez az ipari targoncához tervezték, ezért ne kockáztassunk és használjuk a gyári alkatrészeket.
A targonca gépkezelőnek kötelessége haladéktalanul jelenteni feletteseinek az ipari targonca sérülését vagy egyéb meghibásodását. A működésképtelen ipari targonca természetesen a javításig nem használható, így elkerülhető a személyi sérülés illetve a targonca komolyabb meghibásodása.
Itt jegyezem meg, hogy ez cikk egy kis ízelítő a targoncák világából, folytatása következik, de az már egy másik „mese” lesz! Eredményes és balesetmentes munkát nektek!

Timi

Tartalomhoz tartozó címkék: timi blogja raklapemelő béka