A cserélhető csiszolópapír mozgatásának mikéntje a meghatározó akkor, amikor az eszközök típusainak behatárolása a cél. Ez alapján vannak vibrációs, azaz rezgő mozgással, excenteres, azaz forgó, és rezgő mozgással, illetve a végtelenített szalag folyamatos forgatásával (amely a két, tengelyszerűen meghajtott henger közé van kifeszítve) dolgozó szalagcsiszoló. Utóbbit többnyire a nagyobb munkadarabok csiszolásához lehet ajánlani, ám ha kicsit trükközöl a rögzítéssel, akkor számtalan verzióban kiaknázhatod pozitív jellemvonásait. Lényeges, hogy a csiszológépek esetében a motor teljesítményének fokozásával növelheted a szalag sebességét. Általános arany szabály ebben az érában, hogy tökéletes végeredményre, csak a sokadik megmunkálás után számíthatsz.
Azaz először durvább csiszolót kell bevetned, végül egyre finomabbakat a késztermék előállításához. Nyilván előbbi esetében az alacsonyabb, míg utóbbinál a magasabb fordulatszám használható, igaz érdemes figyelmet szentelned arra, hogy az aktuálisan megmunkált darab ne égjen meg. A csiszolópapírok kategorizálása során a betűjel mellett feltüntetett szám a finomság mértékét jelöli. Minél nagyobb, annál finomabb. A szám egyébként azt hivatott közölni, hogy egységnyi területen mennyi szemcse található. A szalagcsiszoló optimális használatához elengedhetetlenül fontos, hogy megfelelően alkalmazd a csiszolópapírokat.
Mivel széles skálán kínálják magukat, így az alábbi, általános törvényekre támaszkodhatsz. A durván gyalult fa munkafelületekhez előbb 80-as papírt érdemes használnod, kivéve, ha már eleve egy szépen megmunkált, sima felületet kell tovább finomítanod, ekkor indíthatsz a 100-as jelölésűvel. Utóbbit alkalmazhatod akkor is, ha a kiszemelt munkadarabot pácolod a csiszolást megelőzően. A lényeg, hogy egy minőségi, megbízható paraméterekkel rendelkező szalagcsiszoló segítségével minden munkafázis örömöt fog okozni a számodra, hiszen kezeid nyomán, csodálatos remekműveket teremthetsz.