Adatvédelmi tájékoztató: A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott legjobb ajánlatok érdekében, valamint kényelmi illetve statisztikai célból weboldalunk  cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módját a “Beállítások” feliratra kattintva tudja módosítani. Abban az esetben, ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az OK gombra. Részletesebb információ az "Adatvédelmi szabályzat" menüpontban található.

8 tipp, amivel felkészítheted autódat a tavaszra

A téli csapadékos, hideg időjárás igencsak megviselheti autónkat. Gondoljunk csak bele, milyen károkat okozhat a hó, a jég, vagy épp a só a jármű különböző részein. Még a fagyosabb idő előtt lecseréljük a gumikat, továbbá sokan végeztetnek téli karbantartást. Ahogy enyhül az idő, érdemes előkészíteni az autót a melegebb időszakra is.

8 egyszerű, de annál hasznosabb tippet mutatunk neked, amivel felkészítheted az autódat a tavaszra.

1. Alváz tisztítása

Vannak, akik külön hétvégi programként tekintenek az autó külső és belső tisztítására. Azonban, különösen a téli hónapok után fordíts figyelmet autód alvázára, a só, a hó, a homok ugyanis könnyedén felhalmozódik a rejtett résekben vagy épp a lökhárítón. Érdemes autómosóban egy alapos tisztítást kérni.

2. Motortér átvizsgálása

Nemcsak az alváz, hanem a motortér átvizsgálása, tisztítása is igencsak fontos. A tél folyamán levelek, különböző növényi részek kerülhetnek és akár fagyhatnak a motortér szűkebb réseibe. Ezeket el kell távolítani, melyeket megtehetsz saját magad, használhatsz speciális motortér-tisztító sprayt, habot, vagy szárazjeget – ugyanakkor megbízhatsz szakembert, aki a teljes motorteret alaposan, szakszerűen megtisztítja. Ezáltal elejét veheted annak, hogy a motortér rejtett zugaiban meginduljon a rozsdásodás a felgyűlt növényi anyagok bomlása miatt.

3. Abroncsok cseréje

Amikor a napi középhőmérséklet tartósan eléri a 7 Celsius fokot, a megfelelő tapadás érdekében a téli gumikat ajánlott nyárira cserélni. Enélkül a közlekedés biztonsága nem garantált, főként nedves, esős útviszonyok között. Abroncsok lecserélésekor felmérik azok aktuális állapotát, valamint ellenőrzik a légnyomást. A guminyomást rendszeresen vizsgáld meg, különösen hosszabb utak előtt. Mind a túl alacsony, mind a túl magas keréknyomás komoly gondokat okozhat vezetés közben. (Legtöbbször a sofőr oldalon a B oszlopon lévő matrica mutatja a szükséges guminyomást)

Négyévszakos abroncsgarnitúrával azonban megspórolhatod az évi kétszeri gumicserét. Az elmúlt években, hazánkban tapasztalható enyhe téli időszak hatására mind népszerűbbek. Egyre magasabb minőséget képviselnek, mellyel párhuzamosan megbízhatóságuk is növekszik. Igazán hideg-jeges, hegyes vidékre azonban nem ajánlott ezzel az abroncstípussal utazni.

4. Ablaktörlő lapátok, szélvédőmosó folyadék cseréje

A nagyobb és gyakoribb hőmérséklet-ingadozás, a fagypont alatti hőmérséklet hatására az ablaktörlő lapátok megkeményedhetnek. Abban az esetben is érdemes cserélni, ha nem látsz felszíni sérülést, könnyedén elhasználódnak, s nem biztosítanak maximális lefedettséget a szélvédő törlésekor.

Figyelve az időjárási előrejelzést, a téli szélvédőmosót csak akkor cseréld le a nyári változatra, ha biztosan nem fenyegetnek mínuszok. Ellenkező esetben könnyen megfagyhat, mely komoly károkat okozhat a tartályban, csövekben egyaránt.

5. Gumikéderek átvizsgálása

Az ajtók, ablakok gumitömítésén, szigetelésén a hőmérséklet-ingadozás eredményeként repedések, sérülések keletkezhetnek. Gyakori még, hogy fagyos időben sokan feltépik az ajtót, ekkor is sérülhet a kéder. Tavasszal körültekintően nézd át autód gumikédereit, kiemelten az ajtók csatlakozási felületénél, valamint az autó padlóján. Amennyiben repedezettnek, deformáltnak találod, minél előbb érdemes cserélni, máskülönben a nedvesség, por, kosz, egyéb szennyeződések könnyedén bejutnak az utastérbe.

Gépjárműved típusához igazodó gumitömítést tudsz vásárolni a megfelelő szaküzletben. Ugyanakkor a cserét érdemes szakszervízre, autószerelőre bízni, hiszen például az ajtó eltávolításának folyamata autó márkánként, modellenként eltérő lehet.

6. Fékek ellenőrzése

Nemcsak csikorgó hangok, hosszabb fékutak észlelésekor célszerű a fékek állapotát felülvizsgálni. A latyakos, sós, jeges körülmények ugyanúgy hatással vannak a fékek általános állapotára, mint a gumiabroncsokra.

7. Akkumulátor ellenőrzése

Nézd át az akksi érintkezőit, amennyiben korrodációt tapasztalsz, tisztítsd meg. Érdemes megbizonyosodni, hogy a megfelelő töltöttséget biztosítja-e, amiben egy szerelő gyors segítségedre lehet.

8. Légkondi 

A légkondit a tél folyamán is érdemes működtetni, havonta egy alkalommal, legalább 10 percig. Ezzel biztosítható, hogy a rendszer aktív maradjon. A nyári használat előtt azonban ajánlott szakember által beméretni a rendszer nyomásértékeit, emellett teljeskörű tisztítást, fertőtlenítést végeztetni. Komplett tisztítás során az elpárologtatóról távolítják el a kellemetlen szagokat, a fertőzéseket okozó gombákat, valamint azok spóráit. Ózonos tisztítás alkalmazásával a teljes utastér fertőtlenítése kivitelezhető, beleértve az elérhetetlen részeket, a kárpitban esetlegesen megbújó atkákat.